Bývanie v satelitoch a v mestách, z ktorých sa dá pomerne rýchlo dostať do Bratislavy, nabralo v posledných rokoch na popularite. Vysoké ceny aj nedostatok bytov – ktorých podľa odhadov v slovenskej metropole chýba 50-tisíc – totiž „vyhnali“ potenciálnych kupcov tam, kde sa k svojmu novému domovu mohli dostať jednoduchšie a popritom aj čosi ušetrili.
„Ľudia hľadajú vlastné bývanie v okolí Bratislavy vo všetkých smeroch, vrátane zahraničia. Rozhoduje cena a dopravná dostupnosť hlavného mesta, v hre sú však aj iné kritériá. Niekoho láka bývanie na úpätí Malých Karpát v Pezinku, iného Senec a jazerá, ďalší ocení pokoj Šamorína či vymoženosti krajského mesta v Trnave,“ uvádza Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie Slovenskej republiky.
Predbehli aj krajské mesto
Napríklad v Senci sa podľa aktuálnych inzerátov na portáli Nehnuteľnosti.sk pohybuje cena za štvorcový meter okolo 2,5-tisíca eur. V Pezinku sa cenovka blíži k trom tisíckam, podobná situácia je aj v Trnave.
Na porovnanie, v Bratislave priemerná cena za štvorcový meter pri starších bytov predstavuje podľa realitného barometra od Realitnej únie Slovenskej republiky takmer 3,5-tisíca eur.
Pri starších trojizbových bytoch by záujemcovia v Senci, Trnave či Pezinku ku koncu roka 2022 zaplatili podľa Kubrického v porovnaní s Bratislavou o štvrtinu menej, v Malackách o tretinu menej a Dunajskej Strede či Senici len polovicu sumy.
Veľký záujem o lokality „na skok“ od hlavného mesta však zároveň ceny poháňa nahor. „O tom, že bývanie blízko centra Slovenska láka, svedčí aj to, že neďaleký Senec či Pezinok patria medzi najdrahšie mestá v krajine. Cenami dokonca predbiehajú aj viaceré krajské mestá,“ dopĺňa Kubrický.
Podľa nedávno zverejneného komentára Národnej banky Slovenska vo 4. štvrťroku 2022 klesli ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v Bratislavskom kraji o 3,2 %, v Trnavskom kraji naopak vzrástli o 4,2 %.
Aktuálna priemerná cena bývania v krajoch (EUR/m2)
Správne si vybrať
Viktor Obtulovič, odborník na reality vo FinGo.sk, zdôrazňuje, že problémom pri dochádzaní do Bratislavy bývajú pravidelné dopravné zápchy ráno a podvečer. „Ak je človek aktívny a väčšinu svojich pracovných a voľnočasových aktivít má v hlavnom meste, môže dochádzaním do hlavného mesta stráviť priemerne až 15 hodín týždenne,“ upozorňuje.
Rastislav Štalmach, zakladateľ siete realitných kancelárií Archeus, však pripomína, že ak kupujúci dôkladne zvážia kritériá svojho výberu, akými sú občianska vybavenosť alebo škola či škôlka pre deti, môžu ušetriť nielen čas, ale aj nemalé finančné prostriedky.
„Stále je viac prípadov flexibilného pracovného času, čiže ľudia nemusia cestovať každý deň do Bratislavy. Aj takýmto spôsobom si vedia znížiť náklady,“ dodáva.
Opäť pri hypotékach
A o aké druhy nehnuteľností je teda v „dojazdových“ mestách najväčší záujem? U rodín s deťmi bodujú najmä domy, či už tie typické alebo takzvané dvojdomy. Mladšie ročníky zase najčastejšie siahajú po bytoch.
To, akým smerom sa bude v najbližšom období uberať dopyt po bývaní v lokalitách neďaleko Bratislavy, je zatiaľ tak trochu otázne.
Aktuálne totiž najviac na realitnom trhu miešajú karty drahšie hypotéky a kupujúci sa pre vyššie úrokové sadzby rozhodli počas posledných mesiacov spomaliť. Záujem podľa Obtuloviča klesol dokonca až o 50 percent a výnimkou nie sú ani o čosi finančne dostupnejšie mestá.
Štalmach však očakáva, že zmienené okolnosti zároveň prinesú vyšší počet tých, ktorí budú svoj vysnívaný domov hľadať mimo našej metropoly. Dôvodov je viacero, ale hlavným je nižšia kúpyschopnosť práve pre rapídne sa zvyšujúce náklady na hypotekárne splátky, niekedy aj o stovky eur.
„Ďalším sú ceny tovarov, služieb a energií pri inflácii okolo 15 percent. To všetko uberá z mesačného príjmu každému. A v neposlednom rade ceny nehnuteľností v Bratislave, ktoré sa stabilizovali. Znižujú sa iba veľmi pomaly, a to v prípadoch, kde predávajúci súrne potrebuje predať,“ uzatvára Štalmach.