Čo potrebujeme, aby sme žili naplnený život? Nezameriavajte sa len na naplnenie svojich vízií a cieľov, už aj samotná cesta by vám mala priniesť pocit spokojnosti. Kľúčom je sebapoznanie a práca s emóciami, myslí si bývalý elitný vyjednávač v špeciálnych zložkách a mentálny kouč Pavel Lacko, ktorý pracuje s top manažérmi, podnikateľmi a športovcami.
„Každý z nás má iné vízie, iné slabé a silné stránky. Som zástanca toho, aby sme sa vzdelávali hlavne v tom, v čom sme prirodzene geniálni a čo nás baví, pretože tam je veľký predpoklad stať sa excelentným,“ hovorí Pavel Lacko.
Štyri oblasti sebapoznania
Zásadné pre kvalitný život a dosahovanie vízií – a pocitu spokojnosti už aj počas samotnej cesty k ich dosiahnutiu – sú podľa neho štyri oblasti sebapoznania: práca s emóciami, poznanie svojich limitov, komunikácia a práca s finančným nastavením. O čom presne hovorí? Tu sú jeho príklady z praxe.
Bývalý elitný vyjednávač v špeciálnych zložkách Pavel Lacko, ktorý koučuje manažérov, podnikateľov a športovcov. Foto: archív Pavla Lacka
1. Práca s emóciami.
Často sa svojich klientov pýtam: „Ak by si dosiahol svoju víziu, čo by si mal, čo ešte dnes nemáš?“ Jeden klient mi nedávno odpovedal: „Zarábam 1700 eur denne, ale chcem 5000 denne, chcem byť cez 1,5 milióna v čistom zisku ročne.“
Povedal som mu: „Ok, ale čo budeš mať, čo dnes ešte nemáš, keď budeš zarábať tých 5000 denne?“ Povedal mi, že bude mať pokoj a čas na svoju rodinu. Nikdy nebudeme mať dosť toho, čo skutočne nepotrebujeme.
Za každým cieľom, ktorý chceme dosiahnuť, sú vždy nejaké cieľové emócie. Náš život je emocionálna „hra“. Ako môžeme zažiť tieto cieľové emócie už dnes?
Veľká vízia nie je o tom, že budem šťastný, až keď to dosiahnem, ale že budem spokojný, aj keď to nedosiahnem, pretože som v cieľových emóciách naplnený denne.
Môžem povedať, že skoro každý deň koučujem nejakého milionára, ale nemôžem povedať, že mám u seba každý deň šťastného milionára, teda aspoň nie na začiatku, kým sa tam prepracujeme.
Kvalita života totiž zodpovedá kvalite emócií. Práve preto je práca s pozitívnymi emóciami a s pochopením negatívnych emócií podstatou kvalitného života.
2. Limity.
Pravda je taká, že sme otrokmi toho, čomu veríme. Veľa ľudí v dnešnej dobe, ktorá tlačí na výkon a výsledky, napríklad verí tomu, že sú hodnotní len vtedy, ak majú výsledky. A keď ich nemajú, cítia sa bezcenní.
Títo ľudia spájajú dve veci – výsledky a svoju identitu, to, kým sú. Takéto chápanie vzniká už v detstve. („Nosíš štvorky z matiky a tvoj kamarát jednotky, makaj, lebo nič z teba nebude.“) Štvorka je zlá známka, ale to predsa neznamená, že sme zlí ľudia. Bohužiaľ, v emocionálnych situáciách podvedome k tomuto spojeniu identity a výsledkov často dôjde.
Ak veríme na výsledky, má to svoje výhody – orientujeme sa na výkon, máme drive, sme odhodlaní robiť veľké veci. No prináša to aj negatíva – vyčerpanie, vyhorenie, problémy vo vzťahoch, neschopnosť sústrediť sa na výkon, keď výsledky nie sú, nízka sebadôvera po chybách, podráždenosť, keď mi niekto „ukrajuje“ z môjho času na rozvoj.
Potom môže prísť ťažké obdobie, pretože život ide prirodzene v cykloch. A ak v tom ťažkom období odvíjame našu identitu od výsledkov, ktoré zrazu nedosahujeme, môžu sa udiať katastrofálne veci.
Vždy, keď niečo v našom živote nejde podľa plánu, musíme prehodnotiť to, čomu veríme. Pretože konáme podľa toho, čomu veríme. Táto flexibilita je dôležitá, ak chceme prosperovať vo vzťahoch, v biznise aj vo vlastnom zdraví.
3. Komunikácia.
Komunikácia, to sú slová a slová sú ako guľky z pištole. To, čo slovám dáva váhu, sú opäť emócie. Môžete ovládať všetky možné komunikačné triky, ale ak ncelé vaše telo hovorí, že si v nejakej konkrétnej situácii neveríte, nezaberú. Ľudia viac veria tomu, čo z vás cítia, ako tomu, čo hovoríte.
Vždy, keď som vyjednával situácie, v ktorých išlo o život, nerozhodovalo len to, čo som hovoril, ale ako som to hovoril na základe toho, čo som od druhej strany počul medzi riadkami.
Pred pár rokmi ma navštívil mladý chalan a tvrdil, že by bol skvelý kouč, pretože je skvelý rečník. Po 20 minútach jeho „štebotania“ sa ho pýtam: „ Čo si sa dozvedel o mne?“ Ostal ticho. Ja som sa však dozvedel veľa o ňom.
Je totiž jednoduchšie veľa hovoriť, ako hlboko počúvať. Skvelý kouč nehovorí veľa, ale počúva hlboko. Je rozdiel veľa hovoriť a veľa povedať. Slovo má neuveriteľnú silu a je to práve komunikácia, ktorá je častým nástrojom na napĺňanie ľudských potrieb.
Keď chápete potreby iných ľudí, viete, čo máte povedať, čo sa opýtať, aby ste vylepšili vzťah, pomohli ľudom, aby napríklad v tíme robili, čo majú robiť. (Môj tip na dobrú knihu na komunikáciu je Chris Voss: Never split the differnce).
4. Finančné nastavenie.
Týmto nemám na mysli len finančnú gramotnosť – ako byť disciplinovaný, rozumne narábať s peniazmi, zarábať, odkladať, investovať či vytvoriť si rezervu. Dôležité je poznať aj naše finančné návyky a tendencie. Zvykneme prehnane míňať alebo šetriť? Zľakneme sa príležitosti zarobiť peniaze, alebo zbytočne riskujeme a prehliadame fakty?
Aj tu pracujeme s našimi limitmi. Človek možno aj vie, čo by mal robiť, ale v praxi to nedokáže. To, ako zaobchádzame s peniazmi, často pochádza od našich rodičov či starých rodičov.
Uvediem príklad: Mám klienta, ktorý mal rezervu na viac ako 15 rokov, čo je šialene veľa pri súčasnej inflácii. On vie veľmi dobre, kam investovať, ale nedokázal to, pretože vyrastal v prostredí, kde peňazí nebolo veľa a vždy tam bol strach, že ich nebudú mať.
Až keď sme vyriešili tieto limity a tendencie, dokázal rozhodiť peniaze do konzervatívnych investícií, kde mu zarábajú (a už dávno mohli). Veci, ktoré nás brzdia v tom, čo skutočne chceme, sú nenápadné a neviditeľné.
Pýtajte sa
Zamyslite sa nad tým a odpovedzte si pomaly na tieto dve otázky: Ako sa vaši rodičia stavali k peniazom? Aká emócia bola vo vašej rodine spojená s peniazmi? Potom rýchlo a bez premýšľania odpovedzte na týchto päť otázok:
- Čo milujete na peniazoch?
- Problém spojený s peniazmi je….?
- Čo oceňujete viac ako peniaze?
- Ak by som mal viac peňazí, tak by som …
- Ak by som mal menej peňazí, tak by som…
Možno vám pri odpovediach na tieto otázky niečo zarezonuje a tam začnite pátrať.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]