21. októbra 2017

Pražiareň kávy Illimité Coffee Roasters je ešte len firmička, ale jej majiteľ Lukáš Kubíny práve začína medzinárodnú spoluprácu s Facebookom.        

V jeden večer v polovici septembra dostal e-mail, ktorý ho veľmi prekvapil. Písali mu z centrály Facebooku, že práve jeho firmu si vybrali do svojho najnovšieho projektu. Gigant otvára nové kancelárie v Bruseli a chce v nich prezentovať produkty zo všetkých krajín Európskej únie. A každú krajinu bude reprezentovať iba jeden zástupca.

Tri kamarátky vybudovali sídliskový podnik, aký im chýbal. Príďte na raňajky

„Bol pre mňa šok, ale príjemný, že si vybrali práve mňa,“ spomína Lukáš Kubíny. Dopĺňa, že Facebook pri výbere zohľadňoval aj to, ako firma využíva na svoju prezentáciu sociálne siete. Jeho Illimité si našli cez Instagram, zaujalo ich portfólio firmy, fotografie aj prístup, ako sa venuje káve.

„Detaily spolupráce ešte úplne nepoznám,“ vraví  Lukáš Kubíny. „Posielal som im už svoje produkty a čakám na ďalšie informácie, ako bude všetko prebiehať. Malo by však ísť o dlhodobejší projekt a nepôjde v ňom o finančnú odmenu, ale o prezentáciu firmy. Pre mňa osobne ide o obrovskú poctu a úspech, ktorý ma utvrdil v tom, že robiť veci po svojom má význam.“

Reklama

Pražiareň zásobuje kaviarne na Slovensku ale aj v Nemecku. Foto: Illimite.sk

Lukáš Kubíny o sebe vraví, že je nepokojná myseľ a perfekcionista, záleží mu na detailoch. Usmeje sa, že do reklamy, aby sa o jeho firme vedelo, nikdy neinvestoval peniaze, podľa neho je najdôležitejší kvalitný produkt, spokojný zákazník a následné odporúčania medzi ľuďmi. A potom si vás zákazník nájde aj cez „zamurované dvere”.

Mandlove sú zdravé sladkosti. Víťazka MasterChef buduje svoju značku

Zakrúti hlavou, že ponuke od Facebooku najskôr ani nechcel veriť a navyše, jeho firma je ešte len v rozbehu, s vlaňajšími tržbami na úrovni 40-tisíc eur. Začínal s ňou v roku 2014, dva roky ju ťahal popri zamestnaní, prešiel si vyhorením, aby sa napokon sústredil len na podnikanie.

Pracoval ako farmaceutický laborant a už počas štúdia na strednej škole začal s kávou experimentovať. „Vždy som ju rád pil, ale nikde mi nechutila dokonale, chýbali mi v nej tóny, ktoré by tam podľa mňa mali byť,“ približuje. „Navyše ma fascinovala aj ako surovina a jej praženie je o chémii, ku ktorej som mal blízko už na škole. Viete, kávu môžete pražiť aj pripraviť na milión spôsobov. Od toho som aj odvodil názov Illimité, po francúzsky neobmedzený či nekonečný, a tak aj vnímam svoju prácu.“

Vpravo Lukáš Kubíny, majiteľ Illimité Coffee Roasters. Foto: Illimite.sk

Jeho pražiareň sídli v obci Svätý Anton pri Banskej Štiavnici. Predaj funguje len cez e-shop a zásobuje kaviarne nielen na Slovensku, ale aj v Mannheime, Vroclave či v Brne. Hovorí, že odberateľov získava iba cez referencie a prezentácie na festivaloch kávy. Tržby mu rastú, nemôže si sťažovať, ale on sa nikam neponáhľa. Radšej má totiž beh na dlhú trať, ako šprint.

Lukáš Kubíny vraví, že spočiatku ho fascinovali najmä africké kávy, ale dnes už je na prvom mieste Južná Amerika. Káva odtiaľ je podľa jeho slov pekne vybalansovaná, svieža, sladká, s plným telom a komplexnou chuťou.

K jeho filozofii tiež patrí, že pri nákupe suroviny sa sústreďuje najmä na menších farmárov, ktorých chce podporovať. „Najnovšie ma napríklad potešil micro lot od Randolfa Llanesa z Nikaraguy. Do Európy poslal len osem vriec kávy, ktoré sme si rozdelili s chalanmi z poľskej pražiarne Czarny Deszcz,“ dokresľuje Lukáš Kubíny. „Viete, ja totiž vidím pridanú hodnotu pri podnikaní aj v tom, že s farmármi vieme všetko nielen o ich káve, ale aj o sebe.“