Predseda americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell pred Kongresom v stredu 2. marca potvrdil, že banka začne o dva týždne zvyšovať úrokové sadzby. A to v čase stále väčšej potreby bojovať proti rastúcej inflácii. Powell zároveň upozornil, že nie je isté, aký bude mať ruská invázia na Ukrajine ekonomický dosah.
Fed zvýši úrokové sadzby koncom marca na svojom nadchádzajúcom plánovanom zasadnutí. Centrálna banka sa už dlhodobo snaží bojovať proti prudkému nárastu spotrebiteľských cien, ktoré zostávajú na 40-ročných maximách, teda o 7,5 % viac ako pred rokom.
O koľko sa zvýšia sadzby?
Politici už niekoľko mesiacov naznačovali, že ku zvýšeniu úrokových sadzieb Federálnym rezervným fondom dôjde v marci tohto roka. Jerome Powell túto správu zopakoval a povedal, že najpravdepodobnejší scenár zvýšenia sadzieb hovorí o 0,25 % zvýšení.
Trhy so zvyšovaním sadzieb tento mesiac plne rátali, ale očakávania ich ďalšieho tohtoročného zvýšenia klesli po vypuknutí konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Obchodníci teraz však očakávajú, že v roku 2022 dôjde k piatim nárastom o štvrť percenta (pokles zo siedmich percent). Vyplýva to z údajov CME Group.
Momentálne je Fed pripravený zvýšiť úrokové sadzby „agresívnejšie“ než len o 25 bázických bodov, a to na každom jednom zasadnutí, ak bude vyššia inflácia pretrvávať. Jerome Powell zároveň dodal, že Fed má v úmysle začať znižovať bilanciu po začatí zvyšovania sadzieb.
Následky ruskej invázie sú neisté
Podľa jeho slov je tiež príliš skoro na to, aby sme zmerali vplyv ruskej invázie na Ukrajinu – ako aj následných západných sankcií proti Moskve na americkú ekonomiku.
„Dôsledky pre americkú ekonomiku sú veľmi neisté a situáciu budeme pozorne sledovať,“ povedal Powell s tým, že centrálna banka bude musieť byť pohotová v reakcii na prichádzajúce údaje a vyvíjajúci sa výhľad.
„S infláciou výrazne nad 2 % a silným trhom práce očakávame, že bude vhodné zvýšiť cieľový rozsah pre sadzbu federálnych fondov na našom stretnutí koncom tohto mesiaca,“ vyhlásil Jerome Powell s prísľubom, že centrálna banka prispôsobí postoj menovej politiky tak, aby to bolo vhodné na riadenie rizík.
Šéf Fedu zároveň stále očakáva, že inflácia bude klesať „v priebehu roka“. A to v dôsledku uvoľňovania obmedzení ponuky a prísnejšej menovej politiky, hoci centrálna banka bude musieť zostať v pozore voči rizikám potenciálneho ďalšieho tlaku na rast spotrebiteľských cien.
„Budeme postupovať opatrne, keď sa dozvieme viac o dôsledkoch ukrajinskej vojny na ekonomiku. Vyhneme sa pridávaniu neistoty k tomu, čo je už teraz mimoriadne náročné a neisté,“ sľúbil Powell.
Nutnosť regulácie kryptomien
Podľa Powella útok Ruska na Ukrajinu tiež ukázal nutnosť regulácie kryptomien. Tá by mala zabrániť, aby sa kryptomeny používali ako nástroj na obídenie sankcií.
Ruská invázia „podčiarkla nevyhnutnosť opatrení Kongresu týkajúcich sa digitálnych financií vrátane kryptomien,“ povedal Powell v stredu pred výborom pre finančné služby Snemovne reprezentantov. Problémom totiž je, že Rusko a osoby na sankčnom zozname môžu používať kryptomeny, aby sa vyhli sankciám.
Powell v rámci argumentov na sprísnenie regulácie dodal, že kryptomeny môžu používať teroristi a ďalší zločinci.
Článok vyšiel na Forbes US. Autorom článku je Sergei Klebnikov. S prispením TASR.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]