Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
11. novembra 2021

Začať s investovaním sa dnes dá rýchlo a pohodlne aj cez mobil. Dana Škublová, riaditeľka KBC Asset Management Slovensko, ho odporúča ako ochranu pred rastúcou infláciou.    

Ako si začať budovať investičné portfólio? 

Úrokové sadzby sú už dlho na veľmi nízkej úrovni. Máme lacné hypotéky, ale aj nízko úročené vklady. Peniaze na sporiacich a bežných účtoch znehodnocuje inflácia. Investovanie je formou, ako ich ochrániť. Správny čas začať s investíciami nebol ani včera a nebude ani zajtra. Čakať na najideálnejšiu príležitosť sa dá, len ak máte krištáľovú guľu. Preto najlepšie rozhodnutie, kedy začať, je hneď. Dnes sa to dá ľahko, vývojom technológií sa veľa riešení presúva do digitálneho sveta, kde by všetko malo byť jednoduché, rýchle a zrozumiteľné. Investovať môžete jednoducho, aj cez mobilnú aplikáciu svojej banky. 

Investovanie je beh na dlhú trať. Ak je niekto úplne bez skúseností a začína s investíciou, odporúčam pravidelné investovanie po malých čiastkach, mesačne. Neskôr môže vyskúšať prvú väčšiu investíciu, napríklad vo výške 10 percent svojich úspor. Následne budovať portfólio z rôznych aktív tak, aby z toho profitoval v období rastu trhu aj jeho korekcií. Tiež si otestujte svoje emócie v dobrých aj zlých časoch. Investovanie je totiž veľmi úzko spojené s emóciami. Bolesť zo straty je vždy vyššia ako radosť zo zisku. 

Aké sú najčastejšie chyby pri investovaní? 

Prvou chybou je neinvestovať vôbec. Niektorí ľudia sa boja, tak radšej neinvestujú. Neuvedomujú si, že vlastne strácajú kvôli inflácii. Úsporami, ktoré človek dlhodobo nepotrebuje a drží ich na bežnom alebo sporiacom účte, sa nevystavuje riziku poklesu ich hodnoty v prípade výkyvov na trhu. Môžu mať pocit, že má stále rovnaký objem, ale v realite si za ne kúpi čoraz menej. 

Opakom je potom snaha získať v krátkom čase čo najviac a investovať aj peniaze, ktoré bude v blízkej budúcnosti potrebovať. Investovanie môžeme prirovnať k stavbe domu – začíname od základov. Každý by si mal najprv vytvoriť základnú finančnú rezervu na nepredvídané udalosti. Odporúčame ju vo výške troch až šiestich mesačných platov, aby bol každý schopný krátkodobo pokryť výdavky svojej domácnosti. Potom by mal odčleniť peniaze, o ktorých vie, že ich bude v blízkej dobe potrebovať. Mali by ste investovať len peniaze, ktoré nebudete potrebovať minimálne tri roky. 

Investičnou chybou je aj nedostatočné rozloženie investície. Jedným zo základných pravidiel investovania je diverzifikácia, teda rozloženie peňazí medzi rôzne typy investícií. Vhodným riešením sú napríklad podielové a investičné fondy. Investíciou do jedného fondu môže človek získať celé portfólio zložené z desiatok rôznych akcií, dlhopisov, a to z rôznych regiónov či sektorov. No a v neposlednom rade je chybou mýliť si investíciu so špekuláciou. Investovanie je o trpezlivosti a potrebuje čas. Vidina rýchleho a veľmi vysokého zhodnotenia sa mnohokrát nevyplatí. 

„Investovanie je veľmi úzko spojené s emóciami, bolesť zo straty je vždy vyššia ako radosť zo zisku,“ hovorí Dana Škublová. Zdroj foto: ČSOB

Je investovanie do fondov lepšie ako do akcií? 

Všetky alternatívy majú svoje pre a proti. Investovať priamo do akcií si vyžaduje istú mieru vedomostí, skúseností a času na získanie informácií. Ak sa rozhodnem investovať do akcií konkrétnej spoločnosti, mal by som o tej spoločnosti niečo vedieť. Je všeobecne známe, že práve akcie prinášajú najvyššie zhodnotenie z dlhodobého hľadiska, mali by ste ich držať aspoň desať rokov. 

Pohodlnejšie je investovať cez fondy, ktoré obsahujú akcie rôznych spoločností, z konkrétnych sektorov alebo výber z top firiem, z konkrétnych regiónov alebo z top titulov sveta, Európy alebo rozvíjajúcich sa trhov. Je to o prenesení zodpovednosti na správcovskú spoločnosť. Práve akciové fondy boli veľmi „in“ v pokoronovom období, kedy boli trhy nízko. Akciový trh sa historicky vždy vrátil po prepade na pôvodné úrovne a aj ich prekonal.

My sme práve v tej dobe priniesli do ponuky náš prvý spoločensky zodpovedný (SRI) akciový fond zameraný na vodu, presnejšie na investovanie do spoločností zaoberajúcich sa najmä vodným hospodárstvom. Boli sme milo prekvapení, ako u našich klientov zarezonoval tento príbeh vody a firiem, ktoré vykonávajú svoju činnosť tak, aby podporili jej dostatok a kvalitu. Teší ma, že už aj na Slovensku sú spoločensky zodpovedné fondy zaujímavé a klientmi aj preferované pri ich rozhodnutí. Aj cez svoje investície tak môžu prispieť k lepšiemu životu a podporiť tak zodpovednejšie správanie sa firiem vo svojom podnikaní. Mimochodom, napríklad v Belgicku ponúkajú SRI fondy už od roku 1992.

Čím sa riadite pri vašom investovaní? 

Mojou prvou investíciou bolo investovanie do fondov s pravidelnou mesačnou platbou. V našej skupine je to zároveň benefit pre zamestnancov, kde im podobnou čiastkou, ako si investujú oni, prispieva aj zamestnávateľ. Mám diverzifikované portfólio, štandardné zmiešané fondy aj rôzne akciové tituly. Nepatrím k tým, ktorí podľahli ošiaľu investovať do realít a kryptomien. Skôr sa mi páči umenie a tvorba slovenských umelcov. Veľmi rada „investujem“ do vzdelania, cestovania, kupujem si veľa kníh. 

Ako sa Slováci stavajú k investíciám? 

Podielové a investičné fondy sú pre bežných investorov asi najprirodzenejšou a prvou formou investície. Dokážu ich získať takmer vo všetkých slovenských bankách cez sprostredkovateľov alebo aj online z pohodlia obývačky napríklad cez aplikácie svojej banky. Celkovo podľa údajov SASS (Slovenskej asociácie správcovských spoločností) mali Slováci zainvestované v podielových a investičných fondoch spolu takmer 11 mld. eur. Niektorí do nich uložili malú časť svojich úspor rádovo v tisíckach eur, iní držia už väčší majetok a portfólio aj v stovkách tisíc. V priemere však u nás bežný človek investuje približne 50 eur mesačne alebo jednorazovo nad štyritisíc. Privátni klienti, samozrejme, viac.

Finančná gramotnosť Slovákov sa hýbe pozitívnym smerom, no pomaly. Ľudia postupne naberajú skúsenosti. Prvou veľkou skúškou bola kríza v roku 2008, kedy klienti veľa zo svojich investícií vyberali, pretože sa zľakli straty a mysleli si, že ak svoje investície ihneď vyberú, ochránia ich pred ďalšou stratou. V investovaní však platí trpezlivosť. História ukazuje, že po každom prepade sa trhy spamätali a vystrelili ešte vyššie. Keď padli trhy v súvislosti s pandémiou COVID-19, reakcie našich klientov už neboli také emotívne a masívne. Skôr sa prišli porozprávať a vysvetliť si, čo sa vlastne na trhu udialo, prečo a aké máme očakávania do budúcnosti. A mnohí využili obdobie poklesu na nové nákupy. No sme len na začiatku. Dôležité je, aby sme neustále zvyšovali povedomie o investíciách.