Keď v sobotu popoludní americké stíhačky zostrelili čínsky špionážny balón pri pobreží USA, deeskalovali diplomatickú krízu. Balón totiž vstúpil do vzdušného priestoru kontinentálnych Spojených štátov v predvečer dnes už zrušenej návštevy ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena v Číne.
Napriek uisťovaniu Číny, že ide o civilný meteorologický balón a vyjadreniu „poľutovania“, ministerstvá obrany a zahraničných vecí USA rýchlo potvrdili, že išlo o pozorovací balón a porušenie medzinárodného práva. Čína podkopáva medzinárodný poriadok založený na pravidlách – a nechce to priznať.
Aby Spojené štáty upokojili znepokojenú verejnosť a zachovali si diplomatickú pozíciu, musia ujasniť, ako Čína pravidlá nerešpektuje, a že sa ich USA snažia chrániť
Dnešné vysoko letiace balóny (HAB) ponúkajú oveľa lacnejšiu metódu zberu spravodajských informácií ako vesmírne satelity. Spojené štáty americké využili HAB počas nedávnych vojenských cvičení, aby zvýšili informovanosť o námornej oblasti a identifikovali potenciálne hrozby, a to v plnom súlade s medzinárodným právom a s povolením cudzích národných štátov.
Čínsky HAB pôvodne vstúpil do vzdušného priestoru USA nad Aljaškou, vystúpil do Kanady a potom sa znovu dostal nad USA pri Idahu. Až potom ho vo štvrtok večer spozorovali civilisti nad štátom Montana. Zdalo sa, že je vybavený solárnymi panelmi a ovládaný rádiom.
Jeho trup s vybavením mal veľkosť troch autobusov. Nie je jasné, či bol balón riadený alebo sa jednoducho pohyboval vetrom.
Porušenie práva
Čína jednoznačne porušila medzinárodné právo vyslaním špionážneho balóna do vzdušného priestoru USA bez výslovného povolenia Spojených štátov. Čína – spolu so všetkými uznávanými štátmi sveta – je súčasťou Medzinárodnej organizácie civilného letectva a je signatárom jej základnej zmluvy, známej ako „Chicagský dohovor“.
ICAO je medzinárodná organizácia, ktorá vytvára a monitoruje medzinárodné štandardy civilného letectva. Každá nová norma je prerokovaná štátmi a následne prijatá ICAO ako súčasť prílohy k dohovoru. Dodržiavanie týchto noriem je kľúčové pre zachovanie bezpečnosti medzinárodného cestovania a obchodu. Každý, kto bol v lietadle, bol chránený týmito zásadnými medzinárodnými zákonmi.
Balóny sú z právneho hľadiska lietadlá a podliehajú rovnakým požiadavkám ako iné lietadlá – aj keď fungujú vo veľkých výškach. Každý štát má výhradnú suverenitu vzdušného priestoru nad svojím územím. Štáty sa nezhodujú na presnej výške, kde končí vzdušný priestor, ale všetky návrhy vymedzujúce suverénny vzdušný priestor od kozmického priestoru začínajú vo výškach výrazne vyšších, ako sú tie, kde pôsobia HAB.
Dohovor ICAO zakazuje zahraničným vojenským lietadlám lietať nad územím iného štátu bez výslovného povolenia na základe osobitnej dohody alebo iným spôsobom. Podľa zákonov USA by takéto povolenie muselo pochádzať od ministra zahraničných vecí.
Ľahké meteobalóny
Iné diaľkovo riadené lietadlá – vrátane balónov – nemožno prevádzkovať na území iného štátu bez výslovného povolenia tohto štátu. Civilné balóny bez posádky musia dodržiavať rovnaké pravidlá – s jednou dôležitou výnimkou. Na ľahké balóny, ktoré sa používajú výlučne na meteorologické účely a prevádzkujú sa spôsobom predpísaným príslušným orgánom, sa nevzťahujú rovnaké pravidlá.
To je pravdepodobný dôvod, prečo si Čína vymyslela svoju lož o „meteorologickom balóne“. Je to jediná šanca, ako tvrdiť, že sa správa v „prísnom súlade s medzinárodným právom“.
Aj keby sa čínsky balón odchýlil od kurzu, podľa medzinárodných noriem Čína mala venovať náležitú pozornosť varovaniu Spojených štátov, že jej balón vstúpil do vzdušného priestoru USA. Ak balón klesol pod 60 000 stôp (asi 18 kilometrov), podliehal ďalším medzinárodným bezpečnostným normám vrátane požiadavky, aby bol v noci osvetlený.
Raketa typu Sidewinder, podobná tej, ktorou USA zostrelili čínsky špionážny balón. Foto: SITA, AP
Otázky zostanú
Čínska lož sa v najbližších dňoch úplne vytratí, pretože Pentagon sa z trosiek balóna dozvie všetko, čo môže. Mnoho otázok ale pravdepodobne zostane. Bol balón ovládaný Čínou, keď bol nad suverénnym vzdušným priestorom USA? Naozaj nebol medzi Aljaškou a Karolínou nikde priestor, kde by ho Pentagon mohol bezpečne zostreliť?
Vyslala Čína balón tak, aby sa zhodoval s plánovanou návštevou ministra Blinkena? Ako sa dostal do vzdušného priestoru USA bez odhalenia? Prečo nebola verejnosť informovaná, keď bol balón spozorovaný nad Aljaškou?
Ak balón narušil vzdušný priestor USA nad Montanou a zostrelený bol nad Južnou Karolínou, sú súčasné medzinárodné normy dostatočné na to, aby USA udržali v bezpečí? Mohol by byť takýto balón nabudúce vyzbrojený, ako japonské balóny zodpovedné za jedinú smrť civilistov na kontinentálnej pôde USA počas druhej svetovej vojny? Tieto útoky vláda USA roky zakrývala.
Ak Čína zámerne poslala balón na skúšku, jej taktika pripomína to, ako zneužíva zákony na konflikt v iných oblastiach: zneužíva fakt, že USA dodržiavajú zákony, na to, aby presadzovala vlastné strategické ciele. Špionážny balón dostal armádu do dilemy: zostreliť a riskovať civilné obete na pôde USA, alebo ho nechať na oblohe a riskovať stratu spravodajských informácií a politický dopad.
Čínskemu ľudu (a americkým politikom, ktorí radšej politizujú hrozby pre národnú bezpečnosť, než by ich riešili) môže Čína povedať, že poslala na Spojené štáty špionážny balón a tie s tým nič neurobili. Ak by minister Blinken bol pricestoval, bol by v pozícii slabosti (pravdepodobne posilnenej samoúčelnými politikmi USA).
Keď cestu zrušil, Čína mu to mohla vyčítať.
Hra o výsledok
Spojené štáty musia čeliť tomuto kroku. V iných oblastiach boli USA opatrné, keď volali Čínu na zodpovednosť za porušovanie medzinárodného práva. Teraz Spojené štáty nesmú váhať s obranou kontroly svojho vzdušného priestoru.
Musia odsúdiť kroky Číny a využiť všetky dostupné právne prostriedky nápravy. Okrem toho musia jasne vysvetliť americkej verejnosti, prečo sa rozhodli nezostreliť balón hneď, zdôrazniť, že prijali primerané opatrenia na zmiernenie zhromažďovania spravodajských informácií, a zabezpečiť, aby sa budúce vpády balónov zastavili alebo zmiernili.
Zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou zostáva, USA musia dosiahnuť, aby tento krok skočil správnym výsledkom.
Autorka článku je prispievateľka Forbes.com Jill Goldenziel