Počasie ako na hojdačke, omikron vo vzduchu aj jarná únava. To všetko sú faktory, ktoré dokážu potrápiť náš organizmus. Ako podporiť svoj imunitný systém bez toho, aby sme hltali výživové doplnky?
Ak ste zdraví a máte optimálnu psychickú a fyzickú formu, je to pre vás veľká devíza. A zároveň taktiež predpoklad dobre fungujúceho imunitného systému. No ak trpíte chronickými ochoreniami, mali by ste ich mať liečené a pod kontrolou, vraví imunológ Martin Lešťan z Alergoimunologického centra v Prešove a Sabinove.
Netreba to preháňať s experimentmi
Čo sa týka dopĺňania vitamínov, minerálov a ďalších látok, Lešťan nepatrí medzi zástancov multivitamínov. „Nie je nutná panika a ládovanie sa doplnkami. Aj nadbytok vitamínov môže niekedy škodiť,“ upozorňuje imunológ otvorene.
V súvislosti s úpravou stravy podľa neho neexistujú jednotné odporúčania pre všetkých. No pomôže, ak polotovary, konzervované či priemyselne spracované potraviny nahradíte poctivou domácou stravou. Zohľadniť by ste podľa imunológa mali tiež to, či trpíte nejakou intoleranciou alebo alergiou. A proti tomu nikdy nechoďte.
O vitamínoch a strave sme sa rozprávali s imunológom Martinom Lešťanom (vľavo) a výživovou poradkyňou Petrou Kopeckou (vpravo). Foto: archív respondentov
Lešťan to vysvetľuje tým, že v časoch koronavírusu netreba robiť žiadne experimenty. Radšej ešte väčšmi ako inokedy počúvajte svoj organizmus a plne dôverujte jeho signálom. Pri dopĺňaní vitamínov, minerálov a ďalších látok sa máte riadiť zdravým rozumom. Nižšie nájdete ich skupiny (a príklady zdrojov), ktoré si v súvislosti s imunitou podľa odborníka zaslúžia pozornosť:
Vitamín A
Lešťan prízvukuje, že vitamín A zohráva dôležitú úlohu v prípade slizničnej imunity a tiež ovplyvňuje červené krvinky. Doplníte si ho pečeňou, ďalšími vnútornosťami a betakarotén zase konzumáciou mrkvy.
Vitamíny B
Sústrediť by ste sa mali predovšetkým na vitamíny typu B6 a B12. Ak je vaša strava pestrá a dobre vyvážená, podľa slov imunológa vám rozhodne nechýbajú. Tieto látky dostanete do organizmu prostredníctvom kyslomliečnych výrobkov, rastlinných zložiek a mäsa.
Vitamín C
Vitamín C si vaše telo nedokáže vytvoriť samo, preto ho musíte prijímať z vonkajších zdrojov. V momentálnej situácii je kľúčové, že dokáže tvoriť biele krvinky, zbavovať sa voľných radikálov a ovplyvňovať makrofágy bojujúce v prvej línii proti vírusom, hovorí odborník.
Vo vhodných podmienkach, teda v živote bez stresu a „umelín“ v strave, by vám na jeho doplnenie bohato postačovala zelenina a ovocie. Keďže to tak nie je, Lešťan odporúča ho dopĺňať.
Vitamín D
Okrem toho, že vitamín D zohráva podstatnú úlohu pri metabolizme vápnika, fosforu a kostí, ovplyvňuje aj váš imunitný systém. „Ide o aktivitu fagocytov či optimalizáciu imunitnej odpovede,“ menuje imunológ. Celkom určite viete, že tým najznámejším zdrojom tejto látky je slnko. Môžete si ju doplniť aj tak, že do svojho jedálnička zaradíte mäso z tučných morských rýb.
Vitamín E
Práve vitamín E je významným antioxidantom, ktorý do svojho organizmu prijmete napríklad vďaka mandliam, tukom, špenátu, olivám či zelenine, ktorá má listy sfarbené do tmavozelenej farby.
Selén
Na základe slov odborníka má slovenská populácia nedostatok tohto prvku, ktorý je taktiež ideálnou prevenciou pred ochoreniami onkologického typu. Potrebný je aj v súčasnom období a zabezpečíte si ho vďaka para orechom či mäsu z tučných morských rýb.
Tuky
Tie sú zdrojmi vitamínov, pripomína imunológ. Sústrediť by ste sa mali hlavne na omega-3 mastné kyseliny, ktoré si zaobstaráte konzumáciou vlašských orechov. Pokiaľ začnete v kuchyni používať kokosový tuk, ním si zase zabezpečíte kyselinu laurovú.
Ubiquinol
Táto látka predstavuje aktívnu formu koenzýmu Q10. Ovplyvňuje metabolizmus buniek a má antioxidačné účinky. Nachádza sa napríklad vo vnútornostiach, akými sú pečeň, srdce alebo obličky.
Zinok
Lešťan pripomína, že v čase viróz by ste nemali zabúdať na tento minerál, ktorý je dôležitý pre biele krvinky. U detí zase ovplyvňuje imunologický orgán – thýmus. Organizmu ho môžete dodať i zaradením jahňacieho mäsa a tekvicových semienok do jedálnička.
Nezabúdajte na svoje črevá
Za efektívne fungovanie vášho imunitného systému je zodpovedný i črevný mikrobióm, teda tamojšie baktérie, upozorňuje výživová poradkyňa Petra Kopecká z portálu Komplexná výživa.
Preto radí do jedálnička zaradiť rozpustnú vlákninu zo strukovín, ovsených vločiek, ľanových semienok či ovocia a zeleniny. Svojmu organizmu doprajte aj probiotiká, ktoré sú súčasťou kefíru, bryndze, kvasenej kapusty alebo kimči.
„Určite treba jesť dostatok plnohodnotných bielkovín. Ľudia, ktorí ich nemajú dostatok, majú oslabený imunitný systém. Dnes je to časté u vegánov, ktorí si nevedia vhodne poskladať jedálniček,“ upresňuje výživová poradkyňa.
K problému oslabeného imunitného systému prispieva aj výrazne spracovaná strava, potraviny plné umelín, konzervantov, cukrov i stabilizátorov. Podľa Kopeckej vaše telo zbytočne vyčerpávajú.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]