Ceny energií na burzách sa v minulom týždni menili iba mierne. Zemný plyn s dodaním v máji mierne zlacnel o 4 percentá na 27,34 eura za megawatthodinu (MWh), cena elektriny, naopak, o rovnaké percento vzrástla, keď sa vo štvrtok (28. 3.) na pražskej burze PXE predávala za 87,48 eura/MWh.
Cena plynu sa v marci na holandskej burze TTF pohybovala v rozpätí od 25,94 eura/MWh až po 28,83 eura /MWh. Oproti začiatku tohto roka je v súčasnosti plyn o približne desatinu lacnejší a medziročne (od 1. 4. 2023) je cena plynu približne polovičná.
Ceny plynu a elektriny sú vzhľadom na využívanie plynu na výrobu elektriny pomerne previazané. Medziročne preto klesla aj cena elektriny o 45 percent zo 161 eur (1. 4. 2023). Začiatkom tohto roka sa elektrina s dodaním v roku 2025 predávala za približne 100 eur/MWh, čo je oproti aktuálnej cene pokles o 12 percent.
Analytik 365.bank Tomáš Boháček očakáva, že cena zemného plynu sa bude v nasledujúcich mesiacoch pohybovať v rozmedzí 29 – 37,5 eura/MWh. „Aktuálne sa na spotovom trhu predáva 1 MWh za približne 27,50 eura, pričom ak by sa zastavil priamy tok plynu z Ukrajiny, mohla by cenová prirážka plynu v Európe pri súčasnom nastavení trhu dosiahnuť podľa našich očakávaní približne 12 eur/MWh,“ uviedol analytik. Zmluva Ukrajiny a Ruska o tranzite ruského zemného plynu cez Ukrajinu sa tento rok skončí.
Cien na úrovni vrcholov z leta 2022 (240 eur/MWh) sa v súčasnosti podľa Boháčka Európa obávať nemusí. „Hoci by na Slovensku mohla byť cena plynu v prípade výpadku toku z Ukrajiny krátkodobo vyššia ako v Európe, tak očakávame, že v rámci energetickej spolupráce EÚ, by sme mohli realizovať naďalej nákupy veľkej časti spotreby plynu za spotové ceny TTF,“ dodal.