1. júna 2021

Ako sa zmenil trh s nehnuteľnosťami a do čoho sa oplatí investovať? Odpovede na tieto otázky sme hľadali s hosťami podujatia Forbes Reality Check – Jánom Krnáčom, výkonným riaditeľom Cresco Real Estate, Michalom Orlovským, riaditeľom Erste Private Banking a Martinom Čapom, riaditeľom Riešime bývanie.

Budú ceny bytov v Bratislave ešte rásť?

Martin Čapo: Podľa mňa ešte stále nedosiahli vrchol. 

Ján Krnáč: Prikláňam sa k názoru kolegu, hoci sú faktory, ktoré ovplyvňujú ceny rôzne, v najbližšej dobre očakávam rast, špeciálne pri novostavbách. 

Michal Orlovský: Kvalitné bývanie v dobrých lokalitách v Bratislave ešte nedosiahli maximum. 

Reklama

Oplatí sa ešte investovať do bytu v Bratislave? Kupujú ľudia aktuálne byty ako investíciu?

Martin Čapo: S investičným výhľadom minimálne na 10 až 15 rokov áno. V prípade krátkodobejšej špekulácie tu isté riziko je.

Forbes Reality Check, Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estat
Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. Foto: Filip Bucher

Ján Krnáč: V našich projektoch je asi 15 až 20 percent špekulatívna kúpa, teda s cieľom investovania a ďalšieho prenájmu či predaja. Počas prvej vlny pandémie sme zaznamenali ochladenie záujmu, ktorý súvisel s neistotou. Nikto nevedel, čo kríza prinesie. A toto sa týkalo najmä tých, čo kupovali byt ako investíciu. Od septembra sa však predaj reštartoval a hoci sme celkom nedobehli, čo sa na jar a v lete 2020 zameškalo, zaznamenávali sme rekordné objemy predaja.

Ako sa mení trh s nájomnými bytmi

Aké výnosy z investície do bytu môže klient očakávať? A bude sa opakovať situácia, keď 3-izbák v Bratislave za 250-tisíc eur získal za pár rokov na hodnote ďalších 100-tisíc?

Michal Orlovský: Výnosy sa pohybujú v intervale od dvoch do piatich percent, ťažko očakávať, že by boli významne vyššie. Taký významný rast, aký tu bol posledné roky už neočakávame.

Ján Krnáč: Treba si uvedomiť aj to, koľko klient investoval vlastných zdrojov. Dnes tie bankové peniaze sú veľmi lacné, keď si klient dokáže požičať 80 percent peňazí s úrokom pod jedno percento, tak zarába aj na požičaných peniazoch. Treba to zohľadniť v raste hodnoty.

Martin Čapo, riaditeľ spoločnosti Riešime bývanie. Foto: Filip Bucher

Martin Čapo: Mali sme silnejší rast za posledné tri roky, no treba byť realista – ku korekcii trhu príde. Treba myslieť aj na to, že ak sa úroková sadzba zdvihne aj len o percento vyššie, tá matematika bude zrazu vyzerať celkom inak.

Ako zmenila pandémia trh s nájomnými bytmi? A je tá zmena podľa vás len dočasná?

Martin Čapo: Celý trh poklesol, airbnb prakticky neexistuje, rieši sa len dlhodobý prenájom, pričom ešte časť nájomcov odišla z miest. Všetci však veríme, že je to len dočasný pokles, hoci spôsob práce a štúdia sa zmenil a cenu to ovplyvní.  

Čo by sa muselo stať, aby sa situácia otočila a ceny začali klesať?

Michal Orlovský: Jedna z možností je, že začnú rásť úrokové sadzby. Nárast 1% úrokovej sadzby pritom neznamená 1% nárast splátky, ten by bol oveľa vyšší. Časť investorov by sa teda chcela úveru zbaviť a pravdepodobne by bolo na trhu naraz viac bytov.

V akej lokalite investovať

Čo je dobrá lokalita na investičný byt? Bavíme sa len o Bratislave?

Martin Čapo: Celá Bratislava je dobrá lokalita. Novostavby sú bezpečnou investíciou bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. O čosi horšie sú na tom staršie nehnuteľnosti v okrajových lokalitách mesta. Ale pokiaľ nepríde k pohybu úrokových sadzieb, tak aj tieto byty sú v bezpečnej zóne. 

Michal Orlovský: Z perspektívnych lokalít mimo Bratislavy sú to Košice. Potom s dlhým odstupom Žilina a s ešte väčším odstupom Trnava a Nitra. Bratislava je však veľmi výrazne dominantná. Špecifikom je potom ešte apartmánové bývanie v Tatrách.

Michal Orlovský, riaditeľ Erste Private Banking, Forbes Reality Check, Forbes
Michal Orlovský, riaditeľ Erste Private Banking. Foto: Filip Bucher

Ján Krnáč: Bratislava je a bude centrom, kam sa sťahujú ľudia za prácou, a tak ho podľa mňa čaká generický rast. Je tu najväčší potenciál a mesto sa bude určite ďalej zahusťovať.

Keby ste vy osobne mali urobiť investíciu do bytu, aký by ste si vybrali?

Michal Orlovský: Uvažoval by som o 2-izbovom byte v novostavbe s rozlohou 50 až 60 metrov a čo najbližšie k centru.  

Reklama

Ján Krnáč: Samozrejme, záviselo by to od toho, koľko mám peňazí. Hľadal by som 1- až 2-izbový byt a aby bol v projekte, ktorý ma potenciál do budúcnosti – že tam budú pribúdať obyvatelia, služby a hodnota bude rásť.  

Martin Čapo: Ja osobne by som preferoval byt, ktorý sa mi páči. Investične by mal určite väčší zmysel 2-izbák pri logistickom centre, no mne by sa viac páčil loft v centre.

Záznam online vysielania nájdete TU.

Hlavný partner

Partner

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?