Tento článok je AdVoice. Čo to znamená?
28. júna 2021

Kúpiť si byt na investíciu je na Slovensku veľmi obľúbené, posledné roky sa s tým stretávame všade. Od vlastnenia nehnuteľnosti nechcem nikoho odhovárať, avšak, keď sa bavíme o investovaní, vziať si druhý byt na hypotéku a dať ho do prenájmu, nie je z investičného hľadiska to najvýhodnejšie. A to aj pri zohľadnení neustáleho stúpania cien nehnuteľností a relatívne nízkych úrokových sadzieb.

Pandémia ovplyvnila azda všetky segmenty. Pri investičných nehnuteľnostiach odhalila ich úskalia a byty zostali zo dňa na deň prázdne, dopyt po prenájmoch rapídne klesol a hypotéky ostali. Aj bez krízovej situácie je návratnosť tejto investície otázna. Stačí, ak zoberieme do úvahy infláciu, úrokové sadzby či iné makroekonomické vplyvy, nehovoriac o energii, čase a peniazoch, ktoré do starostlivosti o nehnuteľnosť treba vložiť. Ak vás však zaujíma svet realít, nemusíte sa vzdať svojho sna. Stačí ísť o krok ďalej a nájsť si svoje miesto napríklad vo svete realitných fondov. 

Hoci dnes môže investovať naozaj každý, odporúčam istú dávku trpezlivosti. Investície v našom fonde generujú výnos hneď od prvého dňa. Aktíva máme dlhodobo prenajaté prvotriednymi nájomcami, z ktorých ani jeden počas pandémie nezbankrotoval. Pre maximalizáciu výnosov odporúčam stredne dlhý až dlhodobejší investičný horizont, aby sa kvalita portfólia naplno prejavila. Naše je tvorené výlučne ukončenými a prenajatými projektami, čím fond, a teda ani vy na seba neberiete žiadne developerské riziko. Touto stratégiou cielime na dlhodobý celkový výnos cca. 8 % p.a., z čoho dividendový výnos predstavuje cca 6-7 % p.a. 

Našich investorov pravidelne informujeme o všetkých nehnuteľnostiach, ktoré v portfóliu CE REIF fondu máme o ich stave, nájomcoch, akou metódou a akým znalcom ich ohodnocujeme. Všetky nehnuteľnosti generujú príjem a ich obsadenosť sa pohybuje na úrovni 96 % s veľmi zdravou diverzifikáciou. Naše portfólio tvorí zhruba 200 nájomných zmlúv priemerne na 4 roky, čo môže byť tiež príjemnou správou v porovnaní s bežnými nájmami nehnuteľností, kde je problém nájsť si podnájomníka hoci iba” na rok.

Zdroj foto: Archív HB Reavis

Tento článok je AdVoice.

Jeho autorom je Peter Grančič, riaditeľ fondu HB Reavis CE REIF, ktorý dohliada na celé portfólio fondu HB Reavis CE REIF , súvisiace operácie a na vzťahy s investormi. Deväť rokov pôsobil v divíziách investičného a korporátneho bankovníctva Citigroup, kde sa podieľal na významných regionálnych transakciách s poprednými globálnymi aj regionálnymi spoločnosťami.