13. januára 2022

Investori, povzbudení silným rastom ziskov amerických firiem, cítia hrozbu vysokej inflácie a sú v napätí z očakávaného zvyšovania sadzieb amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Redakcia amerického Forbesu preto oslovila niekoľko expertov s otázkou, aká je ich prognóza na rok 2022.

Chris Hyzy, investičný riaditeľ Bank of America Merrill Lynch

Prognóza:

Bank of America opisuje nadchádzajúci rok ako „nový deň“ pre finančné trhy. Po rokoch dvojciferných výnosov by mali trhy tento rok dosiahnuť výnos „nudných“ sedem až desať percent.

Alokácia aktív:

Banka pokladá za najatraktívnejšie aktívum naďalej americké akcie. Potenciál majú vďaka ekonomickému oživeniu podľa nej aj akcie v Európe a Japonsku, no tie americké by mali navyše ťažiť zo silného dolára.

Reklama

Spoločnosť nedávno zlepšila výhľad pre malé spoločnosti, ktoré budú podľa nej dobiehať minuloročné výkony veľkých firiem. Zo sektorov je banka optimistická pri cyklických odvetviach, finančníctve, energetike, priemysle a spracovaní materiálov.

Technologické akcie:

Hyzy pokladá rastové technologické firmy aj naďalej za atraktívnu príležitosť. Ide najmä o technologické giganty, ktoré dokážu tvoriť veľký cash-flow a zisky. Ich rast bude podľa neho aj napriek vysokým valuáciám podobný tempu rastu celého trhu.

„Byvolí trh“:

Hyzy sa vyhýba tradičnému deleniu trhu na býčí a medvedí. Dopĺňa ho o termín „byvolí trh“. „Tento výraz sme po prvýkrát použili v roku 2012. Byvol je podobný býkovi. Tento trh je však menej výnosný, je teda pokojnejší, skôr sa unavý, no napriek tomu sa hýbe stále vpred,“ hovorí analytik.

Medvedí výhľad:

Napriek prevládajúcemu býčiemu sentimentu môžu firmy v tomto roku čeliť problémom pri dosahovaní ziskov. Na marže budú totiž tlačiť vyššie úrokové sadzby.

Keď dôjde k zvyšovaniu sadzieb Fedu, trh môže podľa ekonóma reagovať čiastočným výpredajom. Banka však plánuje tento pokles využiť ako príležitosť k nákupu.

Angelo Kourkafas, investičný stratég spoločnosti Edward Jones

Prognóza:

Analytik očakáva rast hodnotových a cyklických akcií, ktoré by mali najviac ťažiť z nadtrendového ekonomického rastu, ktorý sa očakáva najmä v prvej polovici roka. Index S&P 500 by sa koncom roka mohol vyšplhať na hodnotu 5 000, čo je o 4,9 percenta viac ako hodnota, na ktorej končil v roku 2021.

Rast HDP:

Kourkafas považuje rast spotrebiteľských výdavkov a presun spotreby od tovaru k službám za vzpruhu pre ekonomiku. HDP bude podľa neho rásť o tri až štyri percentá.

Okrem toho očakáva rast kapitálových investícií firiem a rast zásob, ktorými sa budú spoločnosti snažiť uspokojiť silný dopyt spotrebiteľov. Americké akcie dosiahnu tento rok podľa analytika jednociferný výnos, no pri vyššej volatilite.

Výber akcií:

Analytik je optimistický pri spoločnostiach zameriavajúcich sa na spotrebný tovar, utility a zdravotníctvo. Rast predpokladá okrem amerického trhu aj pri akciách rozvíjajúcich sa trhov a akciách malých a stredných nadnárodných spoločností, ktoré budú ťažiť z oživenia čínskej ekonomiky.

Krypto a meme akcie:

S poklesom podpory zo strany monetárnej politiky Fedu vidí Kourkafas menší priestor pre špekulatívne investície. Ide najmä o kryptomeny a populárne meme akcie.

Reklama

Tento vývoj podľa neho potvrdzuje aj nedávny pokles spoločností AMC a GameStop, ako aj tohtoročné znehodnotenie bitcoinu. „Investori by mali dbať na dostatočnú diverzifikáciu portfólia, pretože to, čo fungovalo vlani, už pravdepodobne nebude platiť tento rok,“ uzatvára analytik.

Ilustračné foto: Pexels/Alesia Kozik

Larry Adam, investičný riaditeľ spoločnosti Raymond James

Prognóza:

Adam očakáva, že ekonomika bude tento rok rásť vďaka vlaňajším fiškálnym stimulom o 3,5 percenta. Silný bude najmä spotrebiteľský dopyt, ako aj kapitálové výdavky firiem a tvorba zásob. Koncoročná hodnota S&P 500 sa podľa neho vyšplhá na 5 050, čo by znamenalo rast o šesť percent.

Inflácia:

Analytik označuje infláciu za „dar z nebies“, ktorý zvýši nominálne zisky firiem aj mzdy zamestnancov. Obavy z inflácie môžu podľa neho zažehnať aj snahy prezidenta Joea Bidena o zvyšovanie daní.

Politika:

Analytik predpokladá, že demokrati stratia tento rok väčšinu v snemovni reprezentantov, čo môže viesť k patovej situácii v kongrese. Trhom to však paradoxne môže poskytnúť nerušený čas pre svoj rast.

Technologické akcie:

Analytik Adam je aj naďalej priaznivcom akcií veľkých technologických firiem, a to aj napriek vysokým valuáciám. Dôvodom je podľa neho ich diverzifikovaná ponuka. Verí však aj cyklickým odvetviam ako spotrebný tovar, finančníctvo a priemysel.

Darrell Cronk, investičný riaditeľ banky Wells Fargo

Prognóza:

Cronk očakáva, že index S&P 500 vzrastie tento rok až o 9,1 percenta a rok by mohol zakončiť na hodnote 5 200. Nahor ho budú hnať silné zisky amerických firiem. Manažér predpovedá pre tento rok „super býčí trh pre komodity“, najmä energie, priemyselné suroviny, poľnohospodárske komodity a drahé kovy.

Politika Fedu:

Americká centrálna banka nebude podľa Cronka až taká agresívna, ako Wall Street očakáva. Kvantitatívne uvoľňovanie podľa neho sa síce skončí v marci, no očakáva len jedno alebo dve zvýšenia sadzieb, nie tri, ako naznačoval šéf Fedu Jerome Powell.

Inflácia:

Hoci výrobné ceny V USA vyskočili v novembri medziročne o deväť percent a spotrebné ceny o takmer sedem percent, inflácia bude podľa Cronka vrcholiť už v prvej polovici tohto roka, keď sa vyššie ceny vstupov naplno prenesú na spotrebiteľov.

Stephanie Link, hlavná investičná analytička spoločnosti Hightower

Prognóza:

Analytička očakáva rast indexu S&P 500 pre tento rok na úrovni päť percent.

Ekonomický rast

Odložená spotreba podľa nej vytiahne zvýšenie HDP až na štyri percentá.

Inflácia:

Rast cien bude pokračovať najmä pre vyššie mzdy a nájmy.

Investičná stratégia:

Analytička odporúča investovať tento rok do cyklických akcií. Z oživenia ekonomiky a vyššej inflácie budú podľa nej ťažiť najmä finančné, priemyselné a spracovateľské spoločnosti, rovnako tak spotrebný tovar a energetika.

Denise Chisolm, šéf oddelenia kvantitatívnej trhovej stratégie Fidelity Investments

Prognóza:

Analytik predpovedá silný rast akciových trhov, ktorý by mal prekonať obavy z minulého roku. Výnosy budú podľa neho vyššie ako dlhodobý priemer.

Inflácia:

Rast cien by sa mal podľa neho počas nasledujúcich 12 mesiacov spomaliť.

Nemajme obavy z Fedu:

„Na trhu vládnu obavy z toho, že Fed bude zvyšovať sadzby, čo spôsobí problém pre akciové trhy a celú ekonomiku. Keď sa však pozrieme do histórie, vidíme, že to tak väčšinou nebýva,” konštatuje ekonóm.

Článok vyšiel pôvodne na Forbes.com. Jeho autorom je redaktor Jason Bisnoff.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?