6. januára 2020

Nalaďte sa na nový rok aj cez chuťové poháriky. Päť popredných šéfkuchárov, ktorí sa pravidelne umiestňujú vo výbere najlepších kuchárov Slovenska na Gurmán Awards, vybrali pre Forbes pár delikates zo svojho menu, ktoré sa podľa nich rozhodne oplatí ochutnať.

Peter Slačka

Bistro Baroza, Bratislava

Vybral by som našu novinku, ktorou je prepelička dopekaná na uhlí a podávaná s kelovým prívarkom a ríbezľami. Za mňa úplná „pecka“. Veľmi hrdý som aj na náš „update“ tresky s majonézou, ktorú my pripravujeme z údeného úhora. Pokiaľ viem, ešte nik na Slovensku ju neurobil tak, aby ju jemne posunul do údeného tónu. Je strašne hustá, je v nej veľa ryby a fermentovanej zeleniny, menej majonézy a dochutená je oškvarkami z údeného úhora alebo mangalice. Máme super ryby z Rybárstva Stupava a skvelý je aj ich zubáč, ktorý podávame so špicatou kapustou, oškvarkami, zeleným jablkom a omáčkou z kefíru a kvasenej kapusty. Veľmi chutné.

Eva Polomská

Sotto Ristorante, Spišská Nová Ves  

Linguine frutti di mare, teda cestoviny s plodmi mora. Toto jedlo varím u nás v reštaurácii už jedenásť rokov a stále patrí medzi najobľúbenejšie. Obsahuje čerstvé chobotnica, mušle, krevety či kalamáre a cestoviny linguine, ktoré si sami pripravujeme z domácich vajec a talianskej múky semola. Omáčka obsahuje tri druhy vývarov – z rybích kostí, hláv kreviet a z mušlí. Pridávam do nich aj čerešňové paradajky, ktoré si v lete dopestujeme v našej záhrade a následne si ich zavárame. Musím sa pochváliť, že neraz od hostí počúvam, že lepšie nejedli ani v Taliansku a práve pre toto jedlo sú ochotní k nám do reštaurácie merať aj dlhú cestu.

Jozef Breza

Gašperov mlyn, Batizovce

Naši hostia nikdy vopred nevedia, čo im na taniere pripravíme. Chceme, aby sa tešili na zážitok, nie na konkrétne jedlo, ale na celok. Ponúkame niekoľkochodové degustačné menu, v ktorom majú zastúpenie mäsité, rybacie aj vegetariánske jedlá a sú postavené na čerstvých a najmä lokálnych surovinách. Snažíme sa priniesť ucelený zážitok so súzvukom chutí, textúr a samozrejme aj vzhľadu.

Juraj Hruška

Kaviareň Slávia, Košice

Z môjho menu je toho viac, ale vyberám prudko opečenú vykŕmenú kačaciu pečeň foie gras z farmy Topoľnica, ku ktorej na panvicu pridávame ešte sirup z pomarančov a korenia. Podávame ju s pyré z pečených jabĺk s calvadosom, jablkovým tartarom marinovaným so šalviovým medom, doložíme jablkové chips a grilovaný kváskový chlieb. Toto predjedlo má z môjho pohľadu úplne vybalansovanú chuť.

Lukáš Hesko

Akademia, Trnava

Myslím si, že to by najlepšie vedeli povedať naši hostia. Za mňa vyberám losos údený na dreve so šiškou plnenou chrenom a kôpor. Alebo šťavnatú kačku s cviklou a jogurtom na lahodnom pita chlebe.