Mnohé investície, akcie aj dlhopisy, bojujú s problémami na trhu a vykazujú pokles. Sú však investície, ktoré sa oplatí mať aj v čase kríz, ochránia vaše peniaze a krásne diverzifikujú portfólio.
„Pociťujeme rastúci dopyt po prakticky všetkých alternatívnych investíciách. Pod dočasným predajným tlakom sú dve hlavné triedy aktív (akcie a dlhopisy). Naopak, alternatívne investície dokážu pri súčasnom vývoji držať hodnotu a aj zarábať,“ opisuje súčasný trend Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.
Vysoké zisky alternatívnych investícií
Alternatívne investície vykázali za minulý rok vysoké zhodnotenie. Najviac zarobili prémiové zberateľské vína, ktoré podľa Knight Frank Fine Wine Icons Indexu dosiahli výnos až 16 percent. Nahor ich ťahali najmä vína z regiónov Champagne s rastom o zhruba 30 percent a Burgundska, ktorých ceny agregátne rástli o 25 percent.
Luxusné zberateľské aktíva sa podľa Wealth Reportu konzultačnej spoločnosti Knight Frank zhodnotili celkovo o deväť percent. Rast podporil aj zhodnotenie hodiniek a umenia. Umeleckým predmetom vlani prialo obnovenie fyzických aukcií. Zberateľské predmety dovedna si za ostatnú dekádu pripísali 123-percentný zisk.
„Vidíme rastúci záujem klientov o rôzne formy alternatívnych investícií v čase geopolitickej neistoty a vysokých inflačných tlakov, pričom práve alternatívne aktíva majú vo všeobecnosti moc znižovať volatilitu portfólia, diverzifikujú ho a ochraňujú pred krízami, pretože ich ceny nie sú úplne úzko prepojené na hospodársky cyklus, ba dokonca sú niekedy negatívne korelované,“ vysvetľuje Anna Macaláková, riaditeľka J&T BANKY na Slovensku.
Komodity vykázali pre konflikt na Ukrajine vysoké výnosy
Z alternatívnych investícií sú suverénnym víťazom posledných mesiacov komodity. Na situáciu na Ukrajine reagovali vysokým rastom. „Niet sa čomu čudovať, keďže Rusko je exportérom značnej časti ropy, zemného plynu, uhlia či priemyselných kovov ako oceľ či titán. Taktiež zasiahnuté boli poľnohospodárske komodity ako kukurica či pšenica,“ vymenúva analytik Hapl.
Cena ropy Brent vzrástla od začiatku roku 2021 do marca tohto roku viac ako dvojnásobne. Zemný plyn zdražel za to isté obdobie o 165 percent. Pšenica je drahšia o takmer 70 percent. Ten, kto sa rozhodol pre komodity, teda zarobil viac ako investor na akciových trhoch.
Kryptomenám sa nedarí
Hapl však upozorňuje, že nie všetkým alternatívnym investíciám tento rok praje. „Zatiaľ sa príliš nedarí kryptomenám ani private equity. Obe patria do triedy aktív, ktoré rastú, ak je na trhu apetít po riziku. Pri súčasnej situácii apetít po riziku klesá, a preto tieto dve oblasti zatiaľ zaostávajú oproti minulým rokom,“ vysvetľuje analytik.
Predpokladá však, že to bude len dočasný stav. Kryptomeny dokážu byť veľmi kolísavé. V krátkom čase vedia zarobiť aj desiatky percent, no na druhej strane môžu aj extrémne rýchlo klesnúť. „A to nie je každý investor ochotný znášať,“ konštatuje Hapl.
Nevyhnutná súčasť portfólia
Naopak, pomerne stabilné sú podľa neho investície do infraštruktúry. Nekolíšu tak dynamicky, ale aj ich potenciál je výrazne menší. Preto pokladá za potrebnú vyváženosť. „Mať v portfóliu časť dynamických riešení a časť tých konzervatívnych znižuje riziko a zvyšuje výnos v dlhodobom horizonte. Na rizikovej strane môžu byť napríklad kryptomeny a private equity, na tej konzervatívnejšej infraštruktúra, drahé kovy či realitné fondy,“ uvádza analytik.
Aj riaditeľka J&T BANKY si myslí, že tento druh investícií by mal byť pevnou súčasťou portfólia. „Alternatívne investície stabilizujú portfólio v čase, keď sa tradičné finančné aktíva na čele s akciami môžu ocitnúť v kríze. Navyše sa ukazuje, že dokážu ochrániť majetok v čase zvýšenej inflácie. Sme preto presvedčení, že alternatívne formy investovania by mali byť súčasťou portfólia každého obozretného investora,“ hovorí.
Investujú najmä tí, čo majú viac času
„Z hľadiska intenzity záujmu o alternatívne investície môžeme povedať, že ak je niekto aktívny manažér či podnikateľ a väčšinu času venuje tejto primárnej činnosti, alternatívne investície príliš nevyhľadáva, pretože nemá toľko času sa im venovať. Svoju pozornosť obracia skôr k tradičným formám investovania,“ uvádza Macaláková.
Naopak, tí klienti, ktorí sa už riadeniu podnikania či zamestnaniu nevenujú a majú viac voľného času, sú podľa riaditeľky diskusii o alternatívnych investíciách naklonení viac.
Dodáva, že investori by sa pri alternatívnych dali rozdeliť do dvoch skupín. Na tých, ktorí investujú do tradičných alternatívnych investícií, kde ide najmä o zberateľstvo, a tých, ktorí investujú do modernejších foriem, teda do rôznych startupov či kryptomien.
Umenie a potešenie
Pravidelný prieskum J&T Banka Wealth Report ukazuje, že majetní ľudia sa zaujímajú o investície najmä do umeleckých diel, známok a mincí. Hlavným dôvodom je však osobné potešenie. Až potom nasleduje diverzifikácia portfólia, zhodnotenie kapitálu či snaha ochrániť kapitál.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]