Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
16. apríla 2020

Celý svet sa momentálne pasuje s pandémiou COVID-19. Týka sa to všetkých bez rozdielu, či už ste podnikateľ, zamestnávateľ alebo zamestnanec. 

V súčasnosti má neistota spôsobená koronavírusom vplyv najmä na naše finančné rozhodnutia. Čo s hypotékou? Čo sa stane, ak prídem o prácu? Je teraz vhodný čas investovať? Ako sa mám poistiť pred následkami tejto krízy? To je len zlomok otázok, nad ktorými mnohí premýšľajú. Finančná spoločnosť PROSIGHT Slovensko ponúka niekoľko rád pre toto náročné obdobie. 

Hypotéky

Veľká časť Slovákov je viazaná hypotékami a ďalšia uvažuje nad tým, či sa ju pri takých nízkych úrokových sadzbách pohybujúcich sa pod 1% oplatí vziať práve teraz. Časti populácie hrozí zníženie platu alebo úplná strata príjmu. Pri výpadku príjmu je najrozumnejšie načrieť do vytvorenej rezervy na krátkodobých účtoch, na ktoré by si človek mal priebežne ukladať časť  svojich úspor.

V prípade, že takú rezervu nemáte, môžete skúsiť požiadať banku o zníženie úrokovej sadzby. Ďalej si je nutné overiť, či je hypotéka poistená a čo všetko toto poistenie zahŕňa. Možnosťou je i znížiť si splátku predĺžením doby splácania hypotéky. Keďže sa momentálne nachádzame v mimoriadnej situácii, banky vedia pomôcť aj odkladom splátok.

Miroslav Oros, špecialista na hypotéky, PROSIGHT Slovensko. Zdroj foto: Archív značky

„Dôležité je si uvedomiť, že táto situácia bude trvať dlhšie. Ak môj príjem vypadol úplne, hľadal by som nové možnosti na jeho náhradu. Nečakal by som len na pomoc zvonku. Druhou možnosťou je, využiť prijaté opatrenia na odklad splácania úverov. Odporúčame ho však využiť klientom, ktorí skutočne prišli o príjem. Úver sa v tomto prípade predraží a úroky sa počas odkladu účtujú,“ radí špecialista na hypotéky, Miroslav Oros.

V konečnom dôsledku je žiaduce o tejto situácii komunikovať s odborníkom, ktorý často dokáže nájsť riešenia aj mimo banky, v ktorej aktuálne úver máte.  Ako v takomto prípade postupovať vám radi poradia odborníci z PROSIGHT Slovensko.

Poistenie 

„Aj keď sa momentálne väčšina ľudí zaoberá tým, čo robiť v prípade potenciálneho niekoľkomesačného výpadku príjmu, kľúčové je chrániť sa pred udalosťami, ktoré majú na život permanentný dopad,“ odporúča špecialista na poistenie, Slavomír Molnár.  

Podľa neho je hlavne nutné byť poistený pre prípad, že vám bude diagnostikovaná vážna civilizačná choroba alebo utrpíte vážny úraz, ktorý by viedol k trvalým následkom, invalidite či smrti. 

„Poistenie má byť o krytí fatálnych príčin a ich následkov. Pozitívom je fakt, že drvivá väčšina poisťovní kryje aj poistné udalosti spôsobené pandémiou,“ dodáva. 

Slavomír Molnár, špecialista na poistenie, PROSIGHT           Slovensko. Zdroj foto: Archív značky

Ak sa rozhodnete pre úver, je rozumné sa poistiť. Optimálnou voľbou je rizikové životné poistenie, ktoré ponúka viacero poisťovní so širokou škálou pripoistení a vysokou variabilitou nastavenia. Cena za takéto poistenie je fixná, vychádza zo vstupného veku a zdravotného stavu klienta. Poistenie nie je priamo naviazané na hypotéku, vďaka čomu ostáva klientovi aj pri prípadnom refinancovaní úveru do inej banky. 

Druhou možnosťou je bankopoistenie, ktorého cena sa štandardne odvíja priamo od výšky úveru či splátky. Výber samotných pripoistení je limitovaný na konkrétne balíčky. Za najväčšie riziko považujem fakt, že v prípade zmeny banky už nemusí byť klient znova poistiteľný. Na druhej strane tento produkt ako jediný ponúka možnosť poistiť si splácanie úveru v prípade straty zamestnania.

Investície

V prípade, že máte dostatočnú rezervu a voľnú hotovosť, ktorú chcete zhodnotiť, teraz je vhodný čas investovať. Akciové trhy dnes ponúkajú lukratívne príležitosti pre investovanie, ale aj tu je potrebné zvažovať riziko a rozhodovať sa rozumne. 

Infografika „Kýbliková“ metóda sporenia. Zdroj infografiky: Archív značky

Trhy zaznamenávajú pokles, no práve vtedy býva vhodný čas poobzerať sa po výhodných nákupoch. Pri tomto type investovania treba uvažovať v dlhodobom horizonte a nenechať sa ovládnuť emóciami.

Aj keď je dobré nakúpiť keď sú akcie lacné, stále investujete len peniaze, ktoré pravdepodobne nebudete najbližších desať rokov potrebovať. Voľné zdroje určite netreba investovať naraz, ale skôr priebežne. Investície si rozdeľte na menšie čiastky a investujte postupne aspoň počas najbližších šesť mesiacov. 

Zoltán Župčan, špecialista na investovanie, PROSIGHT           Slovensko.  Zdroj foto: Archív značky

Ak si plánujete vybudovať zdravé osobné financie, špecialista na investovanie Zoltán Župčan vraví, že základom by mala byť takzvaná železná rezerva, ideálne vo výške ktorá pokryje vaše výdavky na šesť mesiacov. Zároveň dodáva, že namiesto predčasných splátok hypotéky a míňania na veci bez ktorých sa zaobídete, by ste sa mali sústrediť na budovanie vašej strednodobej zásoby hotovosti.

„Hotovosť vám počas krízy poskytne čas a priestor na vymyslenie nového plánu ako sa dostať z prípadných problémov.“

Ak však uvažujete nad investíciami do fondov, určite sa poraďte s vašim finančným sprostredkovateľom, ktorý konkrétny fond posúdi a na základe vašich individuálnych cieľov vám dá odporúčanie.