Záujem Slovákov o korporátne dlhopisy z roka na rok rastie. Vlani ich bolo podľa údajov Národnej banky Slovenska na Slovensku emitovaných za 5,3 miliardy eur, čo je o takmer 60 percent viac ako pred rokom.
Vyznať sa v nich pritom nie je jednoduché. Niektoré predstavujú menšie, iné väčšie investičné riziko. O jeho hodnotení sa rozprávame s nezávislým finančným expertom Rolandom Víznerom.
Čím si vysvetľujete rastúci záujem investorov o korporátne dlhopisy?
Vo svete nízkych úrokových sadzieb na vkladoch niet divu, že domácnosti hľadajú spôsob, ako zhodnotiť voľné finančné zdroje. Preto sa korporátne dlhopisy stali za posledné roky najrýchlejšie rastúcim finančným aktívom na Slovensku. Predaj dlhových nástrojov neprofesionálnym investorom však má svoje riziká, čo nám ukázal aj krach skupiny Arca Capital a nesplatenie jej dlhopisov.
Podľa čoho odhadnúť riziko
Krach Arcy vrhol na celý sektor negatívne svetlo. Podstupujú však drobní investori pri tomto type aktíva vždy zvýšené riziko?
Problémom je, že ho nevieme na prvý pohľad ohodnotiť. Bohužiaľ, žiadna z emisií korporátnych dlhopisov slovenských emitentov nemá pridelený rating. Táto známka kredibility emitenta je pritom základný rozhodovací faktor pri investovaní. Korporátne dlhopisy tak investori často kupujú, no nepoznajú dostatočne riziko.
Je nejaká kontrolka, ktorá by mohla signalizovať problémy? Čo by mali pri rozhodovaní zohľadňovať?
Nie je to len jeden parameter. Mozaika sa skladá z viacerých častí. Aj z toho dôvodu sme sa vlani pokúsili toto riziko kvantifikovať a ponúknuť slovenským investorom nový nástroj hodnotenia dlhopisov. Vďaka „scorecard“ si aj neprofesionálni investori a záujemcovia o korporátne dlhopisy môžu vyhodnotiť ich relatívnu atraktívnosť a kreditné riziko.
O čo konkrétne ide?
Scorecard zjednodušuje indikatívne porovnanie rizikovosti rôznych emisií dlhopisov medzi sebou z pohľadu kreditného rizika. Vďaka nemu si môže potenciálny investor zanalyzovať emitenta na základe dvoch skupín ukazovateľov. Sú nimi kvantitatívne finančné ukazovatele a kvalitatívne ostatné faktory.
Ako hodnotenie prebieha?
Investor prideľuje jednotlivým faktorom bodové hodnotenie. Emisia dlhopisu tak dostáva počet bodov podľa preddefinovaného modelu a celkový bodový súčet predstavuje výsledné skóre. Škála možných výsledkov je medzi mínus štyri a plus 20 bodov. Čím viac bodov, tým nižšie kreditné riziko.
Prebieha prideľovanie bodov automatizovane, napríklad prostredníctvom webového formulára?
Ide o tabuľku, ktorú si každý investor individuálne vyplní. Scorecard nájdete na stránke Zelenydelfin.sk, ktorú prevádzkuje Asociácia obchodníkov s cennými papiermi, a tiež na stránke Pepp.sk.
Nekupovať mačku vo vreci
Kde robia investori pri posudzovaní kreditného rizika najčastejšie chyby?
Problémom je často to, že predáva značka a obal. Nikto sa nepozerá dovnútra.
Čo to konkrétne znamená?
Je bežnou praxou, vo svete aj u nás, že s cieľom emisie dlhopisu sa vytvorí samostatná právnická osoba. V angličtine sa jej hovorí SPV (special purpose vehicle, v preklade účelovo vytvorený subjekt, pozn. edit.). Emitentom dlhopisu je v takom prípade novozaložená spoločnosť, bez akejkoľvek histórie a bez finančných výsledkov. Kreditné skóre takéhoto dlhopisu sa nevyhnutne dostáva do najrizikovejšieho, červeného pásma.
Problémom je nedostatok informácií o firme?
Nielen to. Napríklad spoločnosť, ktorá stavia veľké realitné projekty, vyvoláva dojem, že má veľký majetok. Avšak emitentom dlhopisu, ktorý si ako investor kupujete, je jej sesterská alebo dcérska eseročka, ktorá môže byť bez histórie a absolútne bez majetku. Jej jediným aktívom sú peniaze, ktoré vyzbiera z predaja dlhopisov investorom. Tie následne požičia materskej alebo sesterskej spoločnosti.
Takéto jednorazové firmy SPV však využívajú aj veľkí, etablovaní emitenti. Znamená to automaticky problém? Predstavuje SPV vždy zvýšené riziko?
Aby investícia do takéhoto nástroja mala pre investora zmysel, musí dlh takejto prázdnej eseročky niekto garantovať. Emisia musí mať nejaké reálne zabezpečenie. Inak ste v podstate požičali peniaze na dobré slovo. Tvrdenie, že „spoločnosť garantuje emisiu celým svojím majetkom“ môže byť pravdivé, no je často zneužívané. Problémom teda je vydávanie dlhu prostredníctvom SPV bez akejkoľvek garancie alebo zabezpečenia.
Urobiť si domácu úlohu
Do skóringu podľa vašej metodiky vstupujú do vzorca aj málo používané ukazovatele. Ide napríklad o bankrotný model Altmanovo Z-skóre. Nebojíte sa, že to môže drobných investorov od jej využívania odradiť?
Máte pravdu. Ide o pomerne zložito vypočítateľný ukazovateľ. Vysvetlím však, prečo sme ho použili. Altmanovo Z-skóre je samo o sebe veľmi dobrým ukazovateľom rizika úpadku alebo stability. Zároveň našou snahou hneď od začiatku bolo maximálne automatizovať proces a minimalizovať ľudský faktor. Všetky dostupné dáta sú teda dostupné z nezávislého zdroja. Je ním primárne služba Finstat, ktorá automaticky počíta aj Altmanovo Z-skóre.
Nestretávate sa teda s problémami pri zostavovaní skóringu?
Možno to vyzerá na prvý pohľad zložito, no ak postupuje čitateľ podľa návodu, by sa mal dopracovať k relatívne dobrej indikácii úrovne rizika. Osobne si myslím, že ak niekto investuje päť, desať alebo viac tisíc eur do dlhopisu jedného emitenta, urobiť si domácu úlohu je v jeho vlastnom záujme.
Akú jednoduchú radu by ste investorom dali?
Okrem farebného prospektu a informácie pre investora by sa mali pozrieť aj na finančné ukazovatele emitenta. Nájdu ich v registri účtovných závierok. Niektoré z emisií od rôznych spoločností sme už sami minulý rok vyhodnotili.
Hodnotenie emisií
Ako to dopadlo?
Vypočítali a zverejnili sme skóre pre 27 emisií. Žiadna z nich nedosiahla zelené skóre konzervatívnej investície. Desať emisií získalo žlté skóre „stredne rizikovej emisie“. Z toho štyri emisie majú toto skóre priamo vďaka kvalite emitenta a šesť emisií vďaka garancii materského subjektu.
Ďalších sedem emisií dlhopisov má oranžové skóre „špekulatívna investícia spojená s vyšším rizikom“ a desať emisií je v červenej kategórii „veľmi špekulatívnej investície s vysokým rizikom“.
Stále je teda na trhu prítomné riziko bankrotu emitenta?
Bohužiaľ, aj v roku 2022 boli vydané dlhopisy eseročkami, ktorých názov znel povedome a boli na trh ponúkané serióznymi bankami alebo licencovanými obchodníkmi s cennými papiermi. No samotným spoločnostiam často hrozí úpadok a triezvo zmýšľajúci investor by takej spoločnosti nemal požičať ani euro.
Skóring vybraných dlhopisov. Zdroj: ZelenyDelfin.sk