Každý sa občas zasekne. Je však dobré vedieť, ako s touto situáciou pracovať, aby ste sa z každého svojho kreatívneho bloku dostali čo najskôr. Nezabúdajte, že v tom nie ste sami, s podobnými zaseknutiami majú problémy aj oceňovaní scenáristi. Skúste sa inšpirovať ich stratégiami.
Odstúpte od obrazovky
Leonovi Chillsovi, scenáristovi, ktorý bol pôvodne softvérovým inžinierom, pomohla v kreatívnom procese písania kniha The Artist’s Way od Julie Cameron. Zistil, že vrchol svojho kreatívneho procesu, keď mozog pracuje na maximum, má ráno. Prebúdza sa teda o šiestej hodine ráno, telefón nechá na nočnom stolíku a ponorí sa do písania. A keď dostane blok, nechá písanie na počítači, siahne po notese a 30 minút píše rukou čokoľvek mu napadne.
Zasnívajte sa
Často sa zasekneme len preto, že sa bojíme. Sme preťažení slovami i obrázkami, ktoré nás rozptyľujú od vlastných myšlienok. Na to, aby sme sa znova kreatívne zapojili, stačí niekedy len zmeniť miesto. Scenáristka Colleen McGuinness je zástankyňou vytvárania duševného priestoru prostredníctvom vizuálneho myslenia, meditácie a terapie.
Naučila sa transcendentálnej meditácii prostredníctvom Nadácie Davida Lyncha a vzala si užitočné rady z Lynchovej knihy Úlovok veľkej ryby o súvislosti medzi meditáciou a kreativitou. Dvakrát denne po 20 minút medituje, raz ráno a znovu okolo obeda, vďaka čomu si jej mozog dostatočne odpočinie.
Prepojte sa s niekým ďalším
S ďalším trikom na úspešný boj s kreatívnym blokom prichádza spisovateľ a producent Josh Kirby, ktorý strávil veľa rokov v Hollywoode a písal napríklad scenár pre americký sitcom Fresh off the Boat televízie ABC. Podľa neho je najlepšie nájsť niekoho, kto má podobné myšlienkové pochody, a spojiť sa s ním. Jeho kreatívnym písacím partnerom sa stal kolega a dobrý kamarát, scenárista Jon Veles. Kirby s Velesom píšu scenáre spoločne. Jeden vie, ako sa príbeh začína, druhý vie, ako sa skončí. Kirby pozná hlavnú myšlienku príbehu, Veles vie, ako ju obohatiť.
Aj keď možno nehľadáte pracovného kolegu, Kirby odporúča obklopovať sa dobrou spoločnosťou, chodiť na workshopy, networkingy či konferencie, kde stretnete podobne zmýšľajúce osoby.
„Osprchujte“ sa myšlienkami
Spisovateľka a producentka Kristi Korzec pracovala v mnohých spisovateľských domoch, od Madam Secretary. až po svoju súčasnú pozíciu v CBS, kde sa podieľa na výrobe dramedy série God Friended Me. Pri príprave show pre online televíziu sa naučila jednu z najcennejších stratégii na odbúravanie blokov, tzv. sprchovanie (showering). Ide o to na chvíľu sa pracovne vypnúť, prestať riešiť problém a nechať cez seba tiecť myšlienky rovnako, ako by po vás v sprche stekala voda.
Korzec tiež odporúča, aby ste si urobili čas na prečítane nejakého silného príbehu, alebo na sledovanie iných filmov a predstavení. Keď písala scenár k sci-fi filmu a potrebovala vymyslieť vzťahovú linku medzi otcom a synom, pristihla sa, že sa zasekla a nič jej nenapadalo. Preto sa rozhodla inšpirovať a pozrieť sa na všetky možné filmy, kde je tento rodinný vzťah dobre vykreslený. Myseľ sa jej uvoľnila a nápady prišli takmer ihneď. „Všetky príbehy už boli vyrozprávané. Stačí sa len pozrieť na recepty a pridať trochu svojho korenia,“ hovorí.
Načerpali ste inšpiráciu? Tak hor sa do písania a žiadna prekážka ani kreatívny blok vás už nezastaví.
Článok vyšiel na webe Forbes.cz.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]