Impozantná podzemná stavba pripomína katedrálu, svet zaniknutých civilizácií alebo fantasy počítačovú hru. Týmito prívlastkami sa dajú popísať dva v októbri sprístupnené tehlové vodojemy, ktoré za mesiac a pol navštívilo vyše deväťsto ľudí, hoci sa prehliadky konajú len dvakrát za týždeň.
Trojica unikátnych vodojemov z prelomu 19. a 20. storočia stojí blízko centra Brna na Žltom kopci. Podzemnú stavbu pod rozsiahlou trávnatou plochou mesto využívalo až do roku 1997. Potom sa vodojemy uzavreli, aby sa po 25 rokoch a rekonštrukcii za 52 miliónov korún (2,1 mil. eur) otvorili ľuďom.
Rôzne staré podzemné vodojemy sa ukrývajú medzi ulicami Tvrdého a Tomešova, pričom najstarší z nich bol postavený medzi rokmi 1869 a 1872. Druhý vodojem, ktorý je umiestnený južnejšie, pribudol medzi rokmi 1896 a 1900. Pravdepodobne o desať rokov neskôr vznikol najväčší vodojem, tvorený dvoma oddelenými nádržami.
Brno totiž po stáročia využívalo vodu z rieky Svratky a aj napriek rozšíreniu vodovodu roku 1853 prestalo množstvo a kvalita dodávanej vody stačiť.
Podzemný labyrint chodieb
O desať rokov neskôr preto bola vypísaná súťaž na výstavbu nového vodovodu. Zo štyroch ponúk bolo v roku 1869 ako najvýhodnejšie vybrané riešenie podľa projektu londýnskeho staviteľa Thomasa Docwryho.
Vodojem Žlutý kopec v Brne (4 fotografie)
Stavba úpravne vody na Žltom kopci sa začala na jeseň toho istého roku, tehly na výstavbu sa pálili priamo v Brne a celá konštrukcia sa obišla bez použitia ocele, dreva alebo železobetónu, takže boli potrebné rôzne druhy klenutia. Tak vznikol pôsobivý podzemný labyrint chodieb.
S cieľom zabezpečiť nepriepustnosť sa celý vodojem obalil ílom a doplnený bol o dve betónové nádrže – celkom mali objem viac ako 20-tisíc kubických metrov. Podzemný chrám, ktorého výška je až pätnásť metrov, je tak technickou pamiatkou a unikátnym industriálnym priestorom zároveň.
O návštevy mysterióznych priestorov je záujem
Tieto mystické podzemné siene sa dokonca prirovnávajú k starovekým istanbulským cisternám Yerebatan. Vedú do nich schodiská a únikové východy, aby spĺňali požiadavky na požiarnu bezpečnosť aj pri väčšom počte ľudí. Bola tu tiež zavedená elektroinštalácia a osvetlenie.
„O návštevu vodojemov na Žltom kopci je obrovský záujem, súčasná prevádzka je však zatiaľ kvôli stavbe a oprave tretieho z nich obmedzená. Do konca roka sme sa však rozhodli počet prehliadok navýšiť, aby sme uspokojili čo najviac návštevníkov,“ hovorí riaditeľka Turistického informačného centra Brno Jana Janulíková s tým, že v lete 2023 dôjde k ukončeniu tretej fázy rekonštrukcie.
Po rekonštrukcii sa otvorí záujemcom
„To znamená, že bude otvorený aj tretí vodojem spolu s novo vybudovaným zázemím, upravená bude aj celá nadzemná časť, kde vznikne park s výhľadom na hrad Špilberk. Ukončenie týchto stavebných prác vnímame ako zásadné pre ďalšie rokovanie s našimi partnermi na organizovanie kultúrnych podujatí a tiež pre oslovenie filmových štábov u nás aj v zahraničí,“ dodáva Janulíková.
A že sa tieto monumentálne priestory vodojemov postavené z pálených tehál hodia práve na filmovú produkciu alebo najrôznejšie akcie, dokazuje napríklad to, že sa tu minulý víkend konal festival Prototyp, ktorý navštívilo vyše štyritisíc ľudí. Tí tu videli svetelnú a umeleckú šou, ktorú organizoval kreatívny hub KUMST a audiovizuálne duo Visualove.
Vodojemy sú momentálne kapacitne obmedzené, ale po dokončení rekonštrukcie tretieho z nich sa táto mystická a historická pamiatka ešte viac otvorí záujemcom o neobvyklé stavby a zážitky, či už pôjde o prehliadky, prenájmy, koncerty alebo práve natáčanie filmov.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorkou je Michaela Židlický.