Impozantná podzemná stavba pripomína katedrálu, svet zaniknutých civilizácií alebo fantasy počítačovú hru. Týmito prívlastkami sa dajú popísať tehlové vodojemy, ktoré sa stali turistickou atrakciou Brna. Prehliadky sa tu konajú len dvakrát za týždeň.
Trojica unikátnych vodojemov z prelomu 19. a 20. storočia stojí blízko centra Brna na Žltom kopci. Podzemnú stavbu pod rozsiahlou trávnatou plochou mesto využívalo až do roku 1997. Potom sa vodojemy uzavreli, aby sa po 25 rokoch a rekonštrukcii za 52 miliónov korún (2,1 mil. eur) otvorili ľuďom.
Tajomné stavby sa ukrývajú medzi ulicami Tvrdého a Tomešova, najstaršia z nich bola postavená medzi rokmi 1869 a 1872. Druhý vodojem, ktorý je umiestnený južnejšie, pribudol medzi rokmi 1896 a 1900. Pravdepodobne o desať rokov neskôr vznikol najväčší vodojem, tvorený dvoma oddelenými nádržami.
Brno totiž po stáročia využívalo vodu z rieky Svratky a aj napriek rozšíreniu vodovodu roku 1853 prestalo množstvo a kvalita dodávanej vody stačiť.
Podzemný labyrint chodieb
O desať rokov neskôr preto bola vypísaná súťaž na výstavbu nového vodovodu. Zo štyroch ponúk bolo v roku 1869 ako najvýhodnejšie vybrané riešenie podľa projektu londýnskeho staviteľa Thomasa Docwryho.
Vodojem Žlutý kopec v Brne (4 fotografie)
Stavba úpravne vody na Žltom kopci sa začala na jeseň toho istého roku, tehly na výstavbu sa pálili priamo v Brne a celá konštrukcia sa obišla bez použitia ocele, dreva alebo železobetónu, takže boli potrebné rôzne druhy klenutia. Tak vznikol pôsobivý podzemný labyrint chodieb.
S cieľom zabezpečiť nepriepustnosť sa celý vodojem obalil ílom a doplnený bol o dve betónové nádrže – celkom mali objem viac ako 20-tisíc kubických metrov. Podzemný chrám, ktorého výška je až pätnásť metrov, je tak technickou pamiatkou a unikátnym industriálnym priestorom zároveň.
Opravujú aj tretí vodojem
Tieto mystické podzemné siene sa dokonca prirovnávajú k starovekým istanbulským cisternám Yerebatan. Vedú do nich schodiská a únikové východy, aby spĺňali požiadavky na požiarnu bezpečnosť aj pri väčšom počte ľudí. Bola tu tiež zavedená elektroinštalácia a osvetlenie.
„O návštevu vodojemov na Žltom kopci je obrovský záujem, súčasná prevádzka je však zatiaľ kvôli stavbe a oprave tretieho z nich obmedzená,“ hovorí riaditeľka Turistického informačného centra Brno Jana Janulíková s tým, že v lete 2023 dôjde k ukončeniu tretej fázy rekonštrukcie. Po úprave nadzemnej časti vznikne park s výhľadom na hrad Špilberk.
Komentované prehliadky sa konajú každú stredu (vstupy o 15.00 a 1600 h), sobotu (vstupy od 10.00 do 16.00 h) a pri mimoriadnych udalostiach, trvajú 90 minút. Vstupné je 300 korún (13 eur), deti, študenti, osoby ZŤP a seniori zaplatia 200 korún (8,60 eura), vstup sa dá rezervovať online na webe Podzemí Brno.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorkou je Michaela Židlický.