Väčšina z nás chce v živote dosiahnuť v princípe to isté. Žiť dobrý život s ľuďmi, ktorých milujeme a robiť veci, ktoré nás robia šťastnými. Niekedy však veci nejdú podľa plánu.
Zdá sa, že stres a podnikanie idú ruka v ruke. Príznaky duševného stresu, ktoré prichádzajú so začatím a budovaním úspešného podnikania, môžu zahŕňať úzkosť, depresiu, zlé spánkové návyky, zmeny hmotnosti aj zdravotné problémy. Nie sú však vôbec nevyhnutné, dokonca ani ak chcete byť úspešným podnikateľom či manažérom.
Podľa niekoľko štúdií z Frontiers of Psychology sa zdá, že vysoké úrovne stresu sú častejšie pri podnikateľoch, na rozdiel od ostatných pracovníkov. Dlhodobý stres môže viesť k rozvoju negatívnych návykov, ako je nadmerné požívanie alkoholu alebo iných návykových látok, prejedanie sa a sociálna izolácia.
Na druhej strane, The Wall Street Journal porovnal niekoľko výskumov a v článku uvádza, že podnikatelia sú celkovo šťastnejší ako zamestnanci.
Je dôležité poznamenať, že účinky stresu na vaše fyzické a duševné zdravie závisia od mnohých faktorov, ako je genetika, pohlavie, životný štýl, psychologické rozpoloženie a mentálna aj fyzická odolnosť.
Je potrebné najprv rozpoznať príznaky prichádzajúceho stresu a implementovať nasledujúce poznatky na ich odbúranie.
1. Nesnažte sa byť dokonalý.
Honba za dokonalosťou sa môže zdať ako obdivuhodný prístup, no často môže byť skôr kontraproduktívny. Aj keď sa vám hneď nepodarí úplne odstrániť perfekcionizmus, existujú zdravé spôsoby, ako ho zmierniť a napriek tomu podávať dobrý pracovný výkon.
Najprv si nacvičte spomalenie tempa, zrekapitulujte si, čo všetko ste dnes spravili a nezabudnite si pripomenúť, že aj keď niečo nevyjde, vždy sa do toho môžete pustiť zajtra.
2. Nepodceňujte pohyb.
Bolo dokázané, že pravidelné cvičenie pomáha pri znižovaní pocitov napätia, stresu a úzkosti. Telo pri ňom uvoľňuje endorfíny, ktoré sú nielen prírodnými liekmi proti bolesti, ale tiež vytvárajú pocit pohody a môžu človeku zvýšiť duševnú aj fyzickú energiu.
A najlepšie na tom je, že dosiahnutie týchto účinkov si nevyžaduje trojhodinové cvičenie v posilňovni. Tridsaťminútová prechádzka, najmä ak je v prírode, je úplne postačujúca.
3. Viac delegujte.
Neberte si na zodpovednosť nadbytok vedľajších úloh, ak sa vaša práca musí sústrediť na veľké projekty a fungovanie celej firmy. Ako podnikateľ sa musíte naučiť delegovať.
Schopnosť dôverovať ostatným pri zvládaní menších úloh je nevyhnutná pre podporu kreativity a vybudovanie silného tímu.
4. Spojte sa s ostatnými podnikateľmi.
Nikto nevie lepšie, čím si prechádzate, ako iní podnikatelia. Niekedy sa jednoducho potrebujeme vyrozprávať alebo získať užitočnú spätnú väzbu. Vypočuť si skúsenosti iných s podobnými prekážkami je prospešné pre každú profesiu. Navyše si týmto spôsobom aktívne budujete vzťahy a získavate kontakty.
5. Nájdite si hobby, ktoré vás napĺňa.
Mimopracovná vášeň dáva mysli príležitosť na oddych a flexibilitu. Nové záľuby alebo šport prinášajú do života zábavu a odľahčenie, ktoré vám pomôžu zvýšiť pohodu a odbúrať nazhromaždený stres. Treba si uvedomiť, že práca by nemala ovládnuť každý aspekt vášho života, takže sa nebojte trochu uvoľniť.
6. Neodkladajte rozhodnutia.
V boji proti úzkosti budete musieť konať. Buďte rozhodní. Výsledok nemusí byť tým najlepším rozhodnutím, ale je to lepšie, ako byť ochromený nerozhodnosťou.
7. Stanovte si limity.
Vedieť povedať, kedy je čas prestať, je nevyhnutné pre vaše zdravie, ale aj pre zdravie celej firmy. Keďže podnikatelia majú za úlohu rozvíjať celú organizáciu, ľahko sa môžu zahltiť a pracovať nonstop.
Naučte sa teda povedať „nie“, pretože zakaždým, keď to urobíte, poviete „áno“ iným veciam, ktoré sú často dôležitejšie. Väčšinou je pre všetkých prospešnejšie, keď namiesto prepracovania a vyhorenia pôjdete domov, užijete si život s rodinou a priateľmi a necháte prácu na pokoji.
Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je prispievateľ Bernhard Schroeder.