Nedávna štúdia publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology odhalila, že existuje súvislosť medzi cieľmi, ktoré si stanovujeme, a tým, či sme v živote spokojní a šťastní.
Výskum sa zameral na to, ako naša spokojnosť súvisí s dvomi typmi cieľov: vnútornými a vonkajšími.
„Pri vnútorných cieľoch sa cítime dobre v danom momente, aj dlhodobo,“ vysvetľuje hlavná autorka Emma Bradshaw, výskumníčka motivácie a pohody na Austrálskej katolíckej univerzite v Sydney. „Je do dobrý pocit, keď si nájdeme nového priateľa a cítime sa dobre, aj keď si toto priateľstvo časom budujeme a udržiavame.“
Vonkajšie ašpirácie sú materialistickejšie. Môžeme sa pri nich v danom momente cítiť dobre, no z dlhodobého hľadiska je menej pravdepodobné, že nám budú poskytovať pocit pohody.
Nepriatelia pohody
Aby dospeli k tomuto záveru, Bradshaw a jej tím vykonali metaanalýzu 90 predchádzajúcich štúdií, ktoré zahŕňali viac než 70-tisíc účastníkov. Každá zo štúdií nejakým spôsobom skúmala prepojenie medzi cieľmi a pohodou.
Zistili, že vnútorné ciele, ktoré sa zameriavajú na osobný rast a prepojenie s ostatnými, sú silno a spoľahlivo prepojené s pocitmi pohody. Uprednostňovanie vonkajších cieľov, ako je zarábanie peňazí či popularita, má naopak negatívny vplyv na našu pohodu. Tieto negatívne účinky boli konzistentné v rôznych skupinách a kontextoch.
Podľa Bradshaw podporujú výsledky štúdie myšlienku, že vnútorné ciele sú dôležité pre našu pohodu, pretože sa vďaka nim máme pocit, že sme pánmi vlastného života. Pomáhajú nám prepojiť sa s ostatnými a cítiť sa schopnejší a sebavedomejší.
Dôležitá je rovnováha
Najlepšia cesta k posilneniu našej pohody však môže spočívať v dosiahnutí rovnováhy medzi vnútornými a vonkajšími cieľmi.
„Keď sú vnútorné ciele naším primárnym zameraním a vonkajšie ciele sú v pozadí, máme zdroje krátkodobého a dlhodobého uspokojenia potrieb a pohody,“ vysvetľuje Bradshaw.
Ak máte pocit, že investujete príliš veľa času a energie do dosahovania vonkajších cieľov, Bradshaw ponúka päť tipov, ako ich prehodnotiť:
- Pred stanovením cieľa si položte otázku, či je v súlade s vašimi osobnými hodnotami.
- Upravte svoje ciele na základe vašich hodnôt.
- Uvedomte si, že materiálne úspechy sú len zriedka na vrchole zoznamu vecí, za ktoré ste najviac vďační.
- Rozšírte si záujmy, aby ste mali realistickejší prístup k procesu stanovovania cieľov.
- Požiadajte priateľa, ktorému dôverujete, mentora alebo poradcu o názor na vaše ciele.
Čo dodať na záver? Ak sa zameriate na osobný rast a vzťahy s ostatnými ľuďmi, môžeme viesť šťastnejší, plnohodnotný a zmysluplný život.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Mark Travers.