V roku 2023 sa toho na Slovensku stalo naozaj veľa. Politicky išlo o značne turbulentné obdobie a zdá sa, že začiatkom nového roku to nebude inak.
Odchádzajúci rok bol výnimočný aj z celoplanetárneho hľadiska. Bol to najteplejší rok v histórii meraní. Je tu však obava, že zároveň mohol byť najchladnejší v porovnaní s rokmi, ktoré nás v bližšej či vzdialenejšej budúcnosti čakajú.
Sedem rád šachového veľmajstra Jána Markoša, ktoré napísal pre Forbes, sa preto tento rok sústredí na dve oblasti: na občiansku zodpovednosť každého z nás, ale i na ekologický aspekt našich životov.
1. Chráňme demokraciu
Slovensko je naša krajina, nenechajme si uniesť náš vlastný štát. Podporujme kvalitné médiá, budujme občiansku spoločnosť, nebuďme ticho, keď sa nám niečo nepáči. Ideálnym manuálom do dnešnej doby je knižka Timotyho Snydera O tyranii: Dvadsať ponaučení z 20.storočia. Ak máte v roku 2024 energiu len na jednu nebiznisovú knižku, nech je to táto.
2. Buďme štedrí
Aj v nasledujúcom roku bude pokračovať vojna na Ukrajine. Ceny potravín sa zjavne ustálili na novej, vyššej hladine, a to mnoho ľudí i na Slovensku stavia pred existenčné ťažkosti. Nie je ťažké si tipnúť, že vy medzi nich nepatríte. Pomôžte, ak môžete.
3. Buďme svetoobčanmi
Klimatická kríza je globálnym problémom. Bude si preto vyžadovať globálne, celosvetové riešenia. A preto by bola chyba zakopať sa na slovenskom piesočku, adorovať dookola valašky, kroje a bryndzu, a odmietať čo i len vystrčiť nos do prostredia iných kultúr či krajín.
Začnime preto vnímať samých seba ako svetoobčanov. Zdokonaľujme sa v cudzích jazykoch. Nadväzujme cezhraničné priateľstvá. Čítajme zahraničné médiá. Inšpirujme a nechajme sa inšpirovať.
4. Hľadajme šťastie tam, kde je zadarmo
Vstupujeme do novej doby. A v nej veci, ktorými sme sa v minulosti chválili, budú skôr na hanbu. Napríklad taká dovolenka na Maledivách. Ak si ju môžete dovoliť, okolie sa dnes na vás díva s obdivom i závisťou. O desaťročie sa však možno budete skôr hanbiť priznať, že ste vypustili do atmosféry toľko oxidu uhličitého len preto, aby ste sa mohli čľapkať v teplej slanej vode.
Rovnaké to bude so stejkami z Argentíny či s vínom z Chile. Iste sa vieme dobre najesť a napiť bez toho, aby k nám museli potraviny putovať cez pol sveta.
Je preto dobré učiť sa byť šťastným bez toho, aby sme k tomu potrebovali drahé či exotické veci. Veľa pekných vecí na svete je predsa zdarma. Napríklad dub za domom.
5. Nemýľme si živé tvory s vecami
Ostaňme ešte chvíľku pri dube za domom. Alebo pri sýkorke hniezdiacej v jeho korune. Či pri krave vo veľkochove. Sú to naši blížni, nie veci, ktoré môžeme používať, ako sa nám zachce. Prosím, premýšľajme o tom, svet môže byť menej krutým miestom.
6. Postavme sa ku klimatickej kríze ako dospelí ľudia
Zmena klímy je realitou. Veľmi pravdepodobné je tiež to, že sa nám ju nepodarí udržať v nejakých rozumných medziach. Za pár desaťročí teda bude svet omnoho drahším a neistejším miestom. Je preto prezieravé začať sa na takýto scenár pripravovať. A pripravovať naň i svoje deti.
Zatvárať si oči pred tvrdou realitou nikam nevedie. Nerobme to.
7. Doprajme si v našich životoch viac krásy
Občas pri všetkých každodenných starostiach zabúdame, aký je svet pôvabný. Keď trávime celé dni v kancelárii, prichádzame za tmy a odchádzame za tmy, je ťažké uveriť, že sme obklopení krásou. Krása je však veľmi ekologicky udržateľné potešenie: vieme z nej mať radosť bez toho, aby sme ju museli konzumovať či ničiť. Nasýtime sa krásou, a z nej neubudne.
A preto vám želám viac krásy v roku 2024!
Ján Markoš
Šachový veľmajster a dlhoročná šachová jednotka na Slovensku, ktorého prvá kniha Pod hladinou získala prestížnu cenu Kniha roka od anglickej šachovej federácie, čo je šachová obdoba Pulitzerovej ceny.
Vyšli mu aj publikácie „Sila rozumu v bláznivej dobe“ s podtitulom Manuál kritického myslenia či „Medzi dobrom a zlom“ o etických dilemách, ktoré dnes rezonujú v spoločnosti. V knihe „Bližšie k sebe“ zase vysvetľuje, ako si zachovať ľudskosť v dobe technológií, médií a vedy.