2. októbra 2017

Pokiaľ máte rozbiehajúci sa startup, zrejme ste už uvažovali nad tým, ako pritiahnuť do firmy nový kapitál. No spustiť efektívnu marketingovú kampaň, ktorá naláka equity investorov, nie je jednoduché. Čo stojí za úspechom startupov, ako sú Sensoneo (inteligentné monitorovanie zaplnenia odpadkových kontajnerov), ktoré tento rok vyzbieralo milión eur, alebo Ixworx (3D návody), ktorého prílev kapitálu presiahol v posledných dvoch investičných kolách 800-tisíc eur? Prečítajte si päť rád, ako sa dostať bližšie k investorom od Michala Nešpora, partnera crowdinvestingovej platformy Crowdberry, na ktorej sa obom startupom podarilo uspieť.

Michal Nešpor, partner crowdinvestingovej platformy Crowdberry, ktorá vznikla v roku 2015.

Prvá rada: Bližšie k zákazníkom. Pokiaľ premýšľate nad crowdfundingovou kampaňou a neviete sa rozhodnúť, či bude najlepšie rozbehnúť ju na lokálnej, alebo hneď na globálnej úrovni, berte do úvahy povahu svojho zámeru. Pri crowdfundingu ide o geografickú polohu – choďte tam, kde máte svojich cieľových zákazníkov. Ak mierite na globálne trhy, neváhajte spustiť kampaň na platformách ako KickStarter alebo Indiegogo.

Druhá rada: Bližšie k investorom. Naopak, pri crowdinvestingu je dôležité, aby boli investori „na dosah“, keďže priamo získavajú podiel na hodnote firmy. Či už sa stávajú jej spolumajiteľmi, alebo firme poskytujú investičnú pôžičku. Preto je výhodnejšie rozbiehať takúto kampaň na regionálnych platformách, na ktorých sa môžete prepojiť so stredoeurópskym investorom.

Tretia rada: Buďte komplexní. Na to, aby ste v kampani uspeli, musíte mať skutočne komplexný prístup, ktorý si vyžaduje prehľad na trhu, overený produkt/službu s pridanou hodnotou pre koncových užívateľov, dobrú cenotvorbu a fungujúci biznis model. Správne zadefinovaný cieľový trh, preukázateľné výsledky na tomto trhu (tržby, objednávky, počet platiacich zákazníkov) a uveriteľná atraktívna ponuka pre zhodnotenie investorských prostriedkov dávajú najlepšie šance uspieť v získaní financovania.

Štvrtá rada: Buďte pripravení. Najčastejšia chyba, ktorej sa startupy dopúšťajú, je nepripravenosť na investičné kolo. Niekedy je to nekompletný tím alebo nekonzistentný podnikateľský zámer, čo sa odrzkadľuje aj v ich finančnom modeli, inokedy neodhadnú správne cieľový trh alebo hodnotu vlastnej firmy. Čo potom investorov odrádza, je nepremyslená a nerealistická ponuka investičných podmienok.

Reklama

Piata rada: Marketingový dopad. Pre firmu, ktorá oslovuje investorov, je marketing zásadný. Nie je až tak dôležitý rozpočet na marketing, ale dopad marketingových aktivít. Dobrým príkladom je slovenský startup Ecocapsule (mobilné ekologické bývanie architektonického štúdia NiceArchitects), ktorý nemá veľký marketingový rozpočet, ale značka rezonuje v médiách po celom svete a písali o ňom napríklad CNN, BBC či Wired.