5. novembra 2017

Oplatí sa v Bratislave využívať bicykel aj na jeseň? Jeden zo zakladateľov Cyklokoalície Tomáš Peciar tvrdí, že určite áno. Pýtali sme sa ho, prečo to je dobrý spôsob dopravy do práce a kam sa dá aj v tomto období vybrať na výlet.

“Aj v Bratislave sa dá bicyklovať celoročne,” zhodnotil hneď na začiatku aktívny cyklista. Peciar sa totiž angažuje v občianskom združení Cyklokoalícia, ktoré podporuje rozvoj mestskej cyklistiky v hlavnom meste aj rozvoj takejto dvojkolesovej dopravy na celom Slovensku. O premávke má teda prehľad.

16 miest pre ženy, ktoré cestujú sólo. Od chaty v Argentíne po Florenciu

Tu sú jeho 4 dôvody, prečo uprednostniť dve kolesá napriek tomu, že je vonku chladno.

Zápchy

“Je to určite rýchlejšie, hlavne pred Vianocami, keď je Bratislava upchatá a človek by prešiel mesto z jedného konca na druhý dvakrát, kým autom by ho prešiel iba raz.” Koľko trvá jazda do práce a z práce vám?

Reklama

4 otázky pre Felixa Baumgartnera. Čo teraz robí muž, ktorý skočil z vesmíru?

Je to ekologické

“Ak niekto myslí na planétu Zem a svoje deti, ide o najekologickejší spôsob dopravy na trasy dlhšie ako môže prejsť peši.” Raz darmo, bicykel nemá výfuk.

Tomáš Peciar. Foto: Cyklokoalícia

Zdravie

“Je to ranný a poobedný workout a človek nemusí ísť do žiadneho fitka.” Priemerný muž spáli za 30 minút jazdy (ak prejde aspoň desať kilometrov) 500 kalórií. To je balíček čipsov a jedna šiška s polevou.

Sloboda

Ide o najslobodnejší spôsob dopravy, tvrdí cyklonadšenec. Cyklista nie je odkázaný na MHD, nemusí ísť zo zastávky na zastávku, nemá trasu nalinkovanú. Má slobodu vo výbere cesty. “Rád hovorím, že cyklista je ten, kto vie, kde majú v meste najlepšiu zmrzlinu, lebo nerád chodí tou istou trasou. Využíva paralelné ulice a niekedy sa rád aj stratí. Pozná svoje mesto.”

Kam na výlety?

  • 17. novembra na trojmedzie. “Ide o bod medzi Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom, kde si spravím malý piknik a pripomeniem si, že tu máme slobodnú krajinu. Je to v Rusovciach,” odporúča Peciar s tým, že s piknikom trvá výlet 4 až 5 hodín.
  • Halászlé na slovnaftskej strane hrádze. Ľavý breh Dunaja lemuje viacero bufetov, je tam les a nechodí tam veľa ľudí ako na petržalskú hrádzu.
  • Malokarpatská vínna cyklocesta. “Nie je síce ešte úplne hotová, ale minimálne do Svätého Jura sa človek dostane po skvelej cykloceste Jurava,” opisuje Peciar.

Na záver dve rady. Na čo by si mali dať cyklisti v tomto období pozor? “Na jeseň to môže byť popadané lístie, ktoré je šmykľavé,” hovorí. Treba si teda uvedomiť, že nie všetky cesty sú upratané. “Oproti letu treba myslieť viac aj na svetlá, keďže sa stmieva oveľa skôr.”