30 TALENTOVANÝCH SLOVÁKOV POD 30 ROKOV

Nemajú viac ako 30 rokov a už vynikajú vo svojom odbore. Predstavujeme tridsiatku Slovákov, ktorí podľa magazínu Forbes menia svet okolo seba.

Partnerom rebríčka mladých a úspešných Slovákov je
29

Matej Poliaček

Člen tímu letovej prevádzky ISS

Absolvent programu Young Graduate Trainee v Európskej vesmírnej agentúre. Matej sa zameriava na inžinierstvo v oblasti vesmírnych technológií a je členom tímu letovej prevádzky ISS (konkrétne európskeho modulu Columbus) v nemeckom národnom výskumnom centre pre letectvo a vesmír, energetiku a dopravu (DLR). Spoluzakladal vesmírny startup GroundCom.space, kde pracujú na zefektívnení komunikácie medzi pozemnými stanicami a satelitmi na obežnej dráhe. Pracoval aj v odvetví robotiky, umelej inteligencie a na slovenskom satelite GRBAlpha, ktorý nedávno letel do vesmíru.

 

Čo nové ste sa za posledný rok naučili?

Vďaka práci letového kontrolóra modulu Columbus Medzinárodnej vesmírnej stanice som sa naučil množstvo podrobností o systémoch, ktoré na stanici používame, ako aj procedúry a postupy, ktorými sa riadi nielen náš tím, ale aj astronauti na palube. Okrem toho som mal pri výskume pre iné projekty príležitosť oboznámiť sa s pre mňa novými aplikáciami technológií, ktoré by v budúcnosti mohli pomôcť ľuďom usadiť sa na Mesiaci alebo prežiť na Marse.

Ako váš život ovplyvnila pandémia?

Mám šťastie, že moja práca je sčasti kompatibilná s prácou z domu. Na výkon práce letovej prevádzky ISS v reálnom čase však musíme byť v riadiacom stredisku. Naše pracovisko našlo spôsoby, ako pokračovať v práci s minimálnym osobným kontaktom medzi kolegami vďaka záložným riadiacim miestnostiam. Osobný život je na tom o niečo horšie najmä preto, že mnoho mojich známych - priatelia a teraz už aj rodina - sú ľudia, ktorých som spoznal v zahraničí. Aj tu situáciu zachraňujú technológie.

Ktorú krajinu sveta považujete za ideálnu na život?

Zatiaľ som si vyskúšal život v štyroch rôznych krajinách, ak rátam aj Slovensko. Ako cudzincovi bolo pre mňa zatiaľ Holandsko krajinou, kde som sa usadil najľahšie. Ale každá krajina pre mňa vyniká niečím iným - či už je to práca, vzdelanie, alebo rodina. Preto si myslím, že odpoveď na túto otázku závisí aj od toho, čo má momentálne v mojom živote prioritu.

Aká kniha, podcast či webový portál vás v ostatnom čase zaujali?

Nedávno som znovuobjavil čaro podcastov, zaujal ma podcast Darknet Diaries, ktorý sa zameriava hlavne na kyberbezpečnosť. Fascinuje ma, aké rôzne - často aj „nepočítačové“ - znalosti ľudia v tomto odbore využívajú, či už na útok, alebo na obranu. Z kníh som sa po dlhom čase konečne dopracoval k jednej veľmi príznačnej pre moju prácu - An Astronaut Guide to Life on Earth od kanadského astronauta Chrisa Hadfielda.

Matej Poliaček

Biznis

Startup a technológie

Umenie, kreatívny priemysel a zábava

Sociálni inovátori a verejná správa

Veda a vzdelávanie

Šport

29

Matej Poliaček

Člen tímu letovej prevádzky ISS

Absolvent programu Young Graduate Trainee v Európskej vesmírnej agentúre. Matej sa zameriava na inžinierstvo v oblasti vesmírnych technológií a je členom tímu letovej prevádzky ISS (konkrétne európskeho modulu Columbus) v nemeckom národnom výskumnom centre pre letectvo a vesmír, energetiku a dopravu (DLR). Spoluzakladal vesmírny startup GroundCom.space, kde pracujú na zefektívnení komunikácie medzi pozemnými stanicami a satelitmi na obežnej dráhe. Pracoval aj v odvetví robotiky, umelej inteligencie a na slovenskom satelite GRBAlpha, ktorý nedávno letel do vesmíru.

 

Čo nové ste sa za posledný rok naučili?

Vďaka práci letového kontrolóra modulu Columbus Medzinárodnej vesmírnej stanice som sa naučil množstvo podrobností o systémoch, ktoré na stanici používame, ako aj procedúry a postupy, ktorými sa riadi nielen náš tím, ale aj astronauti na palube. Okrem toho som mal pri výskume pre iné projekty príležitosť oboznámiť sa s pre mňa novými aplikáciami technológií, ktoré by v budúcnosti mohli pomôcť ľuďom usadiť sa na Mesiaci alebo prežiť na Marse.

Ako váš život ovplyvnila pandémia?

Mám šťastie, že moja práca je sčasti kompatibilná s prácou z domu. Na výkon práce letovej prevádzky ISS v reálnom čase však musíme byť v riadiacom stredisku. Naše pracovisko našlo spôsoby, ako pokračovať v práci s minimálnym osobným kontaktom medzi kolegami vďaka záložným riadiacim miestnostiam. Osobný život je na tom o niečo horšie najmä preto, že mnoho mojich známych - priatelia a teraz už aj rodina - sú ľudia, ktorých som spoznal v zahraničí. Aj tu situáciu zachraňujú technológie.

Ktorú krajinu sveta považujete za ideálnu na život?

Zatiaľ som si vyskúšal život v štyroch rôznych krajinách, ak rátam aj Slovensko. Ako cudzincovi bolo pre mňa zatiaľ Holandsko krajinou, kde som sa usadil najľahšie. Ale každá krajina pre mňa vyniká niečím iným - či už je to práca, vzdelanie, alebo rodina. Preto si myslím, že odpoveď na túto otázku závisí aj od toho, čo má momentálne v mojom živote prioritu.

Aká kniha, podcast či webový portál vás v ostatnom čase zaujali?

Nedávno som znovuobjavil čaro podcastov, zaujal ma podcast Darknet Diaries, ktorý sa zameriava hlavne na kyberbezpečnosť. Fascinuje ma, aké rôzne - často aj „nepočítačové“ - znalosti ľudia v tomto odbore využívajú, či už na útok, alebo na obranu. Z kníh som sa po dlhom čase konečne dopracoval k jednej veľmi príznačnej pre moju prácu - An Astronaut Guide to Life on Earth od kanadského astronauta Chrisa Hadfielda.

Matej Poliaček