Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dangl ako ho nepoznáte. Začínal v televíznej relácii S.O.S., neskôr rozbiehal Partičku. A teraz sa Dano Dangl posúva k veľkým filmom a formátom pre streamingové služby.

Doba streamingová. Zárobky zo streamingu tvoria už stabilný prítok peňazí pre zábavný priemysel. Členovia rebríčka Celebrity 100 už z nových kanálov zarábajú naplno, priamy zisk sa zvýšil zo 177 miliónov na 387 miliónov dolárov.

Dospelý youtuber. Mal o 20 rokov viac, ako je priemerný vek začínajúceho youtubera, a rozbehnutú moderátorskú kariéru, keď sa to rozhodol tiež skúsiť. Vytvoril si tak príležitosť na sebarealizáciu a ďalšie budovanie značky Sajfa, ktorá je jeho životným biznisom.

Aký vplyv na biznis môže mať odchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid?

Zdieľať článok

Veľká novinka zo sveta futbalu hovorí, že po obvinení z daňových únikov sa svetová hviezda tohto športu Cristiano Ronaldo údajne zaujíma o odchod z Realu Madrid aj zo samotného Španielska. Ťažko povedať, aká vážna situácia v skutočnosti je, ale takýto krok by mal obrovský vplyv nielen na športovú situáciu vo futbale – Ronaldo práve priviedol Biely balet k obhajobe titulu v Lige majstrov – ale tiež na celý vesmír športového biznisu.

Takže, čo presne by takýto rozchod priniesol?

Vďaka nášmu Forbes SportsMoney Indexu môžeme kvantifikovať biznisový dosah, ktorý by takýto krok spôsobil. V súčasnom rebríčku je Real Madrid na štvrtom mieste a Ronaldo ako osoba je šiesty. Najväčším dôvodom takéhoto vysokého postavenia je v oboch prípadoch ich obrovský biznisový úspech: madridský klub má v súčasnosti hodnotu 3,6 miliardy dolárov, čo postačuje na tretiu priečku spomedzi všetkých futbalových klubov a Ronaldo je najlepšie platený športovec planéty (93 mil. USD za uplynulú sezónu).

Čítajte tiež: Ronaldo je najlepšie platený športovec planéty

Náš index však započítava aj ich vplyv v športovom svete, a tak tím ako aj hráč v tomto prípade vo veľkej miere profitujú z toho, že sú navzájom prepojení.

Len ich samotné rozdelenie by malo okamžitý a zásadný vplyv na ich postavenie. Real by klesol na 15. miesto v rebríčku, medzi také mená ako tím amerického futbalu New York Giants, Coca-Colu a bejzbalový tím Los Angeles Dodgers.

Je to stále skvelá spoločnosť, ale len ťažko ju prirovnať k top päťke, v ktorej sa momentálne madridský klub pohybuje. Ronaldov pád by bol ešte väčší. Bez Realu Madrid by táto futbalová superhviezda klesla na pozíciu číslu 37, ktorú momentálne okupuje basketbalista Derrick Rose (len pár miest pred súčasným spoluhráčom Garethom Baleom).


Len návrat na Old Trafford by Ronaldovi udržal jeho momentálnu pozíciu 6. najvplyvnejšej značky vo svete športu. Na snímke aktuálne hviezdy Manchesteru United. Foto: SITA/AP

Samozrejme, Ronaldo by si našiel prácu v inom klube, ale len málo z nich ponúka takú podporu ako Real Madrid. Návrad do Manchesteru United by mu udržal jeho 6. priečku, ale hociktorá iná realistická destinácia by ho v rebríčku vplyvu posunula nadol.

Niektorí naznačujú, že by mohol skončiť v parížskom Saint-Germain, čím by sa prepadol na 15. miesto, za Lionela Messiho a tesne pred quartebacka Eli Manninga. V rovnakom teritóriu by sa ocitol, ak by sa vrátil do ktoréhokoľvek tímu anglickej Premier League, s výnimkou červených diablov z Manchasteru.

Real Madrid by ako náhradu za Ronalda určite priniesol nejakú veľkú investíciu. Žiadny hráč sa však nevyrovná Ronaldovej schopnosti prinášať peniaze. Iný futbalista zo svetovej špičky – niekto s podobnou značkou ako Zlatan Ibrahimovic – by tím udržal v top desiatke nášho indexu – aj keď len veľmi tesne.

Autor Chris Smith píše pre Forbes US o športovom biznise.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk