Do čierneho zrkadla sa snažím nepozerať, hovorí grafický dizajnér
Vítek Škop

Forbes Samsung Vít

Keď kráčate po schodoch na najvyššie poschodie vysokého bytového domu na Letnej a cestou zdravíte tých, ktorí mieria k východu, začudujete sa, ako to v takom dome popoludní žije. Hore vás už víta grafický dizajnér a zakladateľ startupu Vividbooks Vítek Škop s ospravedlnením: „Rozširujeme tím. Práve u nás prebiehajú pohovory.“ A vy chápete, že spoločnosť Vividbooks naberá na obrátkach.

Ešte pred štúdiom na pražskej UMPRUM pracoval v Londýne pre skupinu inovátorov a vynálezcov v dizajnérskom štúdiu Special Projects. „Naučili ma uvažovať inak.“ Na roky s UMPRUM spomína s vďačnosťou aj s rozpakmi. „Šesť rokov umenia bolo fajn, ale nenaučí vás to nič, čo potrebujete na vybudovanie firmy. Hodilo by sa mi to, práve teraz riešime finančné toky do Ameriky.“

Počas štúdia vtlačil vizuálnu tvár niekoľkým verejným inštitúciám a podnikom, stihol aj stáž na School of Visual Arts v New Yorku, predovšetkým však prišiel s jedinečným projektom Vividbooks, ktorého ambíciou je zmeniť systém výučby prírodných vied (nielen) na českých základných školách pomocou metódy aktívnej výučby a rozšírenej reality.)

Tradičné učebnice budú už čoskoro prežitkom.

 „S učiteľom Františkom Cábom veríme, že klasická učebnica bude čoskoro prežitok. Je to kniha, ktorá žiakom látku len vysvetľuje, vôbec sa ich nesnaží inšpirovať, aby premýšľali. My, naopak, robíme všetko pre to, aby sme učiteľom dopomohli k aktívnym, diskutujúcim žiakom, ktorí hľadajú vlastné odpovede,“ vysvetľuje Škop jeden z dôvodov, prečo prišli s vývojom. „Chceme nadchnúť deti pre štúdium vied. A učiteľom ukázať, že namiesto toho, aby sme deťom prikazovali smartfóny odkladať, poďme z nich urobiť jeden z nástrojov, ktorý sa dá zmysluplne využívať. Bez digitalizácie školstva to však nepôjde.“

Dnes dodávajú do českých škôl interaktívne učebnice, ktoré vyzerajú ako listy papiera z maľovaniek. Keď sa však na ne žiak pozerá cez displej telefónu, tabletu či kameru počítača so spustenou aplikáciou Vividbooks, obrázky v učebnici doslova pred očami ožívajú a rozprávajú. Prechádzaním prstom po displeji (alebo myšou na počítači) umožňujú meniť stav vecí, názorne vysvetľujú a nabádajú žiakov, aby premýšľali a hľadali vlastné riešenia problémov. Reakcie žiakov, učiteľov aj rodičov si dokážete predstaviť sami.

Ako funguje rozšírená realita v českých základných školách?

Dostať sa do srdca učiteľa aj žiaka

Nápad zaujal nielen investora Jindřicha Horáka, ktorý do startupu vložil niekoľko miliónov, rýchlo si tiež získava srdcia učiteľov aj žiakov naprieč českým školským systémom. Počet základných škôl, kde sa učebnice Vividbooks uchytili, prekročil po roku predaja číslo sto. V ponuke je kompletná výučba fyziky od šiestej do deviatej triedy, pred dokončením je chémia, nasledovať bude prírodopis. A potom? Hor sa na zahraničné trhy.

Vítek Škop so svojím spoločníkom Danom Ondráškom riadia dvadsaťčlenný tím grafikov, vývojárov, marketingových pracovníkov, animátorov a obchodných zástupcov v Česku, ale tiež v Indii, a technológie zohrávajú v ich podnikaní najdôležitejšiu rolu.

Forbes Samsung V

„Aby sme sa dostali do srdca učiteľa, nesmie to byť zložité. Bojí sa, že pri používaní aplikácie budú deti šikovnejšie,“ usmieva sa. Jeho cieľom je urobiť z učiteľa hviezdu výučby. „Chceme, aby učiteľ zažiaril pred deťmi aj pred rodičmi, a to sa nám vďaka aplikácii darí. Preto neustále testujeme, ladíme, snažíme sa, aby výučba bola pre deti čo najpútavejšia. Ideálny nástroj na testovanie je pre nás aj nový telefón Galaxy Z Fold3 od spoločnosti Samsung s otvárateľným veľkým displejom. Vyhovuje nám atypický formát, na ktorom vyladíme extrémy, potom to už funguje na všetkých zariadeniach,“ pochvaľuje si.

Ako sa žije s mobilom, ktorý sa dokáže v okamihu premeniť na tablet? A čo displej, ktorý sa uprostred ohýba? Vyskúšali sme za vás.

Škop sám však s mobilom bojuje. „Trápi ma, keď na sebe pozorujem určitú závislosť, čas strávený na sociálnych sieťach. Nastavujem si nedigitálne pravidlá. Začal som tým, že telefón nesmie do spálne, k obedu ani k večeri, prípadne si ho občas schovávam po kancelárii.“ Instagram si pravidelne blokuje v nádeji, že zvíťazí. „Ale keď ono je tam vždy tlačidlo odblokovať,“ smeje sa nad márnosťou svojho správania. „Sledujem zaujímavé osobnosti. Dôkazom, že aj na českom Instagrame sa dá robiť zaujímavý obsah, je napríklad Jan Lukačevič.“

S rovnakou vášňou ako IG Reels konzumuje podcasty. „Počúvam tie mainstreamové veci, napríklad Masters of Scale od zakladateľa spoločnosti LinkedIn alebo Tim Ferriss Show. Páčia sa mi aj podcastové rozhovory na Forbese s osobnosťami z podnikateľského sveta.“ Profesionálnou inšpiráciou je pre neho aj medzinárodný vzdelávací program Cambridge International Curriculum, ktorý stanovuje globálny štandard pre vzdelávanie.

Lifehack na čerstvom vzduchu a bez pripojenia

Jeho nedigitálnym zlepšením života je jednoznačne pohyb. „Verím, že to, v akej si forme, výrazne ovplyvňuje tvoj pracovný úspech. Akú energiu vyžaruješ na ľudí, ako ti to myslí.“ Po Prahe sa preháňa na skútri, ale vždy, keď sa dá, snaží sa behať – bez hodiniek, bez mobilu, bez slúchadiel. Dôvod?

„Chcem byť úplne slobodný. Žiadna hudba, žiadne motivačné hlasy alebo sledovanie rýchlosti, vzdialenosti, nedajbože biometrických údajov. To všetko rozptyľuje od zmyslu, ktorým je rovnováha tela, pohybu, prírody.“

Kolegom startupistom by s nadšením odporučil aplikáciu Loom.

Komunikačným chlebom celého tímu spoločnosti Vividbooks rozosiateho po svete je okrem súboru nástrojov od spoločnosti Google aj aplikácia, ktorú Vítek Škop otvára ako jednu z prvých po prebudení – Slack. Kolegom zo startupov by však s nadšením odporučil inú aplikáciu – Loom.

„Mimoriadne jednoduchá aplikácia, ktorá nahráva obrazovku, ty do toho hovoríš, ukazuješ pripomienky, video hneď nahráš na internet a pošleš. Perfektná forma zadania pre našich grafikov a animátorov.“ Korektúry vizuálov sú pre neho dennou rutinou, dnes ich vraj najradšej a najrýchlejšie zvládne pomocou S Penom práve cez mobil.

Pár ťahov digitálnym perom a pracovné zadanie letí kolegom do Indie.

Aj keď v ateliéri spoločnosti Vividbooks na Letnej s výhľadom na Stromovku sedí tím s vekovým priemerom približne 26 rokov v dvoch miestnostiach, na slovné zadávanie úloh sa nespoliehajú. V prioritách vytýčených KPI a rozvoji produktu im pomáha metóda OKR (Objectives and Key Results) a pri kormidle projektového riadenia stojí Asana, aplikácia na správu tímovej práce s ikonou na displeji mobilov všetkých členov tímu.

Mňa nedostanú: Stopka technológiám

„A s novými projektmi skúšame aj agilnejší prístup, pri ktorom som ja teraz taký stredobod a režisér, ale snažím sa to do budúcnosti niekomu odovzdať, aby som mohol rozvíjať firmu – skôr než produkt,“ približuje najbližšie plány Škop.

Paralelne s Vividbooks totiž pracujú na zatiaľ tajnom projekte pre americký trh. Ukázať, ako funguje vesmír, ľudské telo alebo Archimedov zákon, tam to chce viac „public“ ako len „at school“.

Digitálnu rutinu Vítka Škopa predstavuje to najnutnejšie na plynulé rozvíjanie firmy. Okrem sveta Vividbooks však vplyv všemožných technologických uzurpátorov a aplikácií eliminuje. „Dostali sme sa do špirály, keď globálne firmy ako Facebook, Google či Apple majú mocné nástroje a v ich záujme je, aby sme na ich platformách trávili čo najviac času. Je to novodobý heroín, droga, ktorá s nami rastie, prispôsobuje sa a reaguje na to, čo chceme a nechceme. To je na tom to najstrašnejšie. Preto sa tomu svojmu čiernemu zrkadlu vo vrecku snažím čo najviac vyhýbať,“ hovorí napoly s úsmevom.

Zdieľať článok:

Logo samsung blue

PARTNER ŠPECIÁLU

Prečítajte si tiež:

Digirutina 2021

alebo Aké aplikácie (ne)máš, takým si človekom

Kreatívu a návrhy viem dnes robiť už aj digitálnou formou, hovorí návrhárka svadobných šiat Zuzana Kedroňová

Ako sa žije s mobilom, ktorý sa dokáže v okamihu premeniť na tablet? A čo displej, ktorý sa uprostred ohýba? Vyskúšali sme za vás.

V digisvete je najdôležitejšie udržať si work-life balance, tvrdí Róbert Dusík z TITANS freelancers

Neprokrastinovať som sa naučil sám, hovorí o svojej digirutine šéf spoločnosti Linet Tomáš Kolář

Viac aplikácií nepotrebujem, hovorí o svojej digitálnej rutine vedkyňa Markéta Klíčová