Viac aplikácií nepotrebujem, hovorí o svojej digitálnej rutine vedkyňa Markéta Klíčová

Markéta Klíčová Forbes S

Dvadsaťsedemročná Markéta Klíčová možno nespĺňa predstavy o prototype vedkýň zahľadených do skúmaviek a Petriho misiek. Keď si ale v laboratóriu oblečie biely plášť a začne na elektrónovom mikroskope skenovať nanovláknové vzorky z polymérových roztokov, tak pochybovať prestanete. Sympaticky nevedecky rieši svoju digitálnu rutinu. Aké riešenia na zlepšenie súkromného aj pracovného života potrebuje?

„Kozmonautka.“ Keď sa vám mladá doktorandka na Katedre netkaných textílií a nanovláknových materiálov Technickej univerzity v Liberci zverí so svojimi detskými snami, musíte sa pousmiať. Potom ale zbystríte pozornosť.

„Lákala ma aj medicína, ale ako ju skombinovať s kozmonautikou? A to ma baví na odbore nanotechnológií. Že si môžem vybrať, či budem vyrábať filtre na čistenie odpadových vôd, nanovláknové náplasti pre medicínu, alebo robiť materiály na výskum vesmíru. Tak to bolo u mňa,“ vysvetľuje pobavene svoju cestu do tmavých univerzitných laboratórií, kde „ordinuje“. „Dverí mám vďaka tomu otvorených viacero, teraz sa však sústredím na tkaninové inžinierstvo, regeneratívnu medicínu a nanovláknové materiály.“

vědkyně Forbes S

Aktuálne sa mladá vedkyňa zaoberá dvomi projektmi. Prvým sú chirurgické nanonáplasti na zlepšenie hojenia hrubého čreva po operáciách, za ktoré bola ocenená vo svetovom finále súťaže Falling Walls Lab v Berlíne, intenzívne na nich pracuje v Liberci. A potom tiež organs-on-chip, teda orgány na čipe. Miniatúrne plastové orgány simulujúce činnosť a fyziologické reakcie tých skutočných, napríklad obličiek alebo pľúc. Na ich vývoji sa podieľala na Inštitúte Wyss, ktorý patrí pod lekársku fakultu Harvard Medical School v Bostone, kým jej odbornú stáž prerušila pandémia ochorenia Covid-19. „Na Harvard sa musím vrátiť, hneď ako to bude možné.“

Že jej digitálna rutina nebude žiadna veda, prezrádzajú aplikácie dvoch najväčších nákupných reťazcov v Česku hneď na hlavnej obrazovke jej mobilu. „Rada zbieram body,“ smeje sa, „stiahla som si ich však skôr kvôli receptom.“

Markéta bola na vysokej škole pravdepodobne posledná z ročníka s tlačidlovým telefónom, nemala v telefóne internet, ráno vstávala s nezastaviteľným rinčaním mechanického budíka a odjazdy autobusu zisťovala od armády spolužiakov so smartfónmi. Po niekoľkých rokoch je už aj ona v každodennej pasci (ne)kontrolovaného času stráveného na mobile a vo vrecku nosí nový telefón Samsung Galaxy Z Fold3, ktorý si rada rozmaznáva.

Zvlákňovanie v mobile. Markéta Klíčová ide na nanovlákna veľkým displejom.

Nasledujúca úvaha však naznačuje skôr jej konzervatívny prístup k prežívaniu vlastnej digitálnej rutiny. „Ráno s mobilom vstávam, večer s ním chodím spávať, ako to robí väčšina z nás. Nemôžeme byť bez správ, kontrolujeme na internete, čo je nové. Dospelo to do extrému, z ktorého sa veľmi ťažko dostáva.“

Pracovný, ale aj súkromný čas, kedy je tzv. „in connection“, obmedzuje, telefón odkladá, snaží sa odpočívať a tiež dodržiavať slovo. „Ľudia sú zvyknutí meniť plány na poslednú chvíľu. Pretože môžu. Stačí pár kliknutí a môžete neosobne a bez vysvetlenia zrušiť čokoľvek.“

Stratená bez navigácie, odpočinutá bez notifikácií

Prechádzanie prstom po riadkoch cestovného poriadku na autobusovej zastávke si dnes kompenzuje svojou najobľúbenejšou aplikáciou – Google Maps. „Bez navigácie by som nemohla fungovať. Pracujem pre spoločnosť Nanopharm, často šoférujem a bez navigácie by som nikam netrafila. Zapínam si ju aj na cestu domov, ktorú poznám úplne naspamäť. Tak veľmi som si na ňu zvykla.“

Ako sa žije s mobilom, ktorý sa dokáže v okamihu premeniť na tablet? A čo displej, ktorý sa uprostred ohýba? Vyskúšali sme za vás.

Ako veľmi sofistikované formy komunikácie plné vedeckých termínov používajú univerzitní doktorandi? Majú vytvorenú skupinu v aplikácii WhatsApp. „S kolegami sa dohadujeme na obed, riešime, kto kde nechal chemikálie alebo konkrétne polyméry,“ približuje Markéta nedigitálnu rutinu. Na komunikáciu s priateľmi, aj na tú odbornú v rámci univerzity, používa predovšetkým tri e-mailové nástroje, české aj tie od spoločnosti Google.

„Keď mám voľno alebo odchádzam na dovolenku, okamžite si vypínam e-mailové notifikácie. A potom mám problém, keď si ich zabudnem zapnúť.“

vědkyně Forbes Speciál S

Nedá dopustiť na aplikáciu Telegram. „Tam si archivujem všetko, konverzácie, fotografie, súbory, riešim audio aj videohovory.“ Ako „pamiatku na Ameriku“ si v pohotovosti udržiava aplikáciu Slack. „Na Harvarde nič iné nefrčí,“ vysvetľuje.

Inteligentné aplikácie s ambíciou riadiť a ovládať čas používateľa Markéta pri laboratórnom časovom manažmente – aspoň zatiaľ – nepoužíva. Pozná vraj také, kde rastú stromy a k efektivite motivujú aj inak, ale sama ich nepotrebuje. „Mne na prevenciu prokrastinácie postačuje obyčajný budík. Funguje mi nastavenie rôznych časových úsekov pre konkrétne pracovné úlohy. A posvätný je pre mňa aj termín – ten sa snažím dodržať úplne vždy, aj keď som si ho stanovila sama.“

Na sociálne siete len 15 minút denne

Veľkou témou pre nanovedkyňu nie sú ani sociálne siete. „Na Facebook prispievam sporadicky a skôr príspevky týkajúce sa mojej práce, Instagram mám radšej neverejný.“ Čas, ktorý venuje sociálnym sieťam, nastavuje na maximálne pätnásť minút denne. Samozrejme, aj v prospech samoštúdia.

Jeho častou formou sú online prednášky, podcasty a vedecké konferencie na YouTube. „Na novom telefóne Fold3 sa mi páči, že si môžem otvoriť viacero aplikácií naraz a na veľkom displeji sledovať prednášku, porovnávať dáta so svojimi výskumami a zároveň si zapisovať poznámky rukou pomocou pera S Pen. Viac si zapamätám, ako keď píšem na klávesnici.“

Na rastúce bunky pomocou S Pen. Ako pomáha nanovedkyni digitálne pero?

Zatiaľ čo bunkové kultúry sa Markéte kultivujú v inkubátore biologického laboratória, o pracovnú rutinu sa okrem optického mikroskopu pohodlne postará balík Office. „Vo Worde si píšem výstupy z každého experimentu, aby sa mi to lepšie publikovalo a potom prekladalo do angličtiny. A, samozrejme, Excel, v ňom robím všetky laboratórne výpočty.“

A čím rozbíja rutinu, keď z laboratórneho prítmia vyjde na slnko zapadajúce za horizont so siluetou vrchu Ještěd? Lekciami boxu, angličtiny a behom. Aplikácia Runkeeper je jedna z mála aplikácií, ktorú si Markéta pripustí k telu a necháva si ňou diktovať tempo.

A jej tip na najviac zabúdané zlepšenie života? Nájsť rovnováhu, venovať sa rôznym koníčkom a aktivitám, neustále ich striedať, nesústrediť sa len na jednu činnosť a rozprávať sa s ľuďmi – osobne, nielen online.

Zdieľať článok:

Logo samsung blue

PARTNER ŠPECIÁLU

Prečítajte si tiež:

Digirutina 2021

alebo Aké aplikácie (ne)máš, takým si človekom

Kreatívu a návrhy viem dnes robiť už aj digitálnou formou, hovorí návrhárka svadobných šiat Zuzana Kedroňová

Ako sa žije s mobilom, ktorý sa dokáže v okamihu premeniť na tablet? A čo displej, ktorý sa uprostred ohýba? Vyskúšali sme za vás.

V digisvete je najdôležitejšie udržať si work-life balance, tvrdí Róbert Dusík z TITANS freelancers

Neprokrastinovať som sa naučil sám, hovorí o svojej digirutine šéf spoločnosti Linet Tomáš Kolář

Do čierneho zrkadla sa snažím nepozerať, tvrdí grafický dizajnér Vítek Škop