Samsung Galaxy Z Fold3: dospelá skladačka pre maximálnu produktivitu

Forbes Speciál Samsung Galaxy Z Fold3

Ako sa žije s mobilom, ktorý sa dokáže v okamihu premeniť na tablet? A ako je na tom displej, ktorý sa v strede ohýba? Vyskúšali sme to za vás. Redaktor českej verzie magazínu Forbes a technologický nadšenec Jan Kolařík strávil týždeň so skladačkou tretej generácie od spoločnosti Samsung.

Skladacie telefóny prešli obrovský kus cesty

Zdá sa to ako včera, ale skladacie mobily, špecialita juhokórejskej spoločnosti Samsung, sú s nami už dva a pol roka. Najnovší prírastok do rodiny – Samsung Galaxy Z Fold3 – dokazuje, že už dávno nejde o nepraktický výstrelok pre technologických nadšencov plný detských neduhov. Zo skladačiek sa stala vyspelá produktová kategória pre všetkých, ktorí si vážia svoj čas.

Rozmery a vzhľad

Pre všetkých, ktorí v ostatnom čase používali nejaký prémiový neskladací model od spoločnosti Samsung, prípadne aj ľubovoľný telefón iPhone, mám dobrú správu: dielenské spracovanie modelu Galaxy Z Fold3 konečne nevybočuje z nastoleného štandardu. Všetko perfektne drží a materiály pôsobia skvelým dojmom (mimochodom, tohtoročný model Fold je už aj vodotesný). Telo telefónu je hliníkové a vnútorný ohýbateľný displej má síce na rozdiel od vonkajšieho plastový povrch, ale oproti predchádzajúcim generáciám už nejde o žiadny dramatický rozdiel.

Pokiaľ ide o vonkajší sklenený displej, aj ten zaznamenal od predošlej generácie zlepšenie a s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a technológiou AMOLED s výborným kontrasto sa zaraďuje k displejom aktuálnych vlajkových lodí.

Čo sa týka fyzických rozmerov, v zatvorenom stave (158 × 67 milimetrov) zaberá približne rovnakú plochu ako iPhone 13 v štandardnej veľkosti, len je užší a vyšší. Čo je však, pochopiteľne, najväčší kontrast oproti bežným neskladacím telefónom, je hrúbka modelu Fold. Presne 16 milimetrov pri prehybe a 14,4 milimetrov na strane, kde telefón otvárate, zodpovedá presne dvom bežným telefónom na sebe (napríklad dva telefóny iPhone 13 na sebe majú hrúbku 15,4 milimetra). Cítiť to vo vrecku? Jednoznačne.

Forbes Speciál Galaxy Z Fold3

Stoja výhody, ktoré skladacia konštrukcia prináša, za väčšiu hrúbku? To je, samozrejme, individuálne. Keď som oželel nosenie telefónu v puzdre, zvykol som si rýchlo – a na pridanú hodnotu vnútorného displeja by som nedal dopustiť. Prispela k tomu aj veľmi nízka hmotnosť. S hmotnosťou 271 gramov sa model Fold nestratí ani medzi neskladačkami. Napríklad najnovší telefón iPhone 13 Pro Max je len o dvanásť percent ľahší.

Forbes Speciál Z Fold3

Keď sme pri pridanej hodnote vnútorného displeja – pamätáte na časy, kedy trhu s tabletmi dominovali menšie modely na čele so zariadením Google Nexus 7? Tak rozložený Fold 3 má displej ešte väčší. Pri 180 centimetroch štvorcových je úplne porovnateľný aj so zariadením iPad mini (193 centimetrov štvorcových). Práve možnosť mať pri sebe neustále malý tablet je návyková.

Hardvér: nefalšovaná vlajková loď

Tie časy, keď výrobcovia telefónov s Androidom súťažili o každý megahertz a megabajt pamäte sú nenávratne preč. Fold3 má presne takú hardvérovú výbavu, akú by ste očakávali od vlajkovej lode veľkého výrobcu. Vďaka procesoru Snapdragon 888 s 12 gigabajtmi RAM a rýchlemu úložisku s technológiou UFS 3.1 s kapacitou 256 alebo 512 gigabajtov si môžete byť istí, že ani tie najnáročnejšie súčasné aplikácie sa „nezadýchajú“ ani na jednom z displejov, a že na offline použitie môžete mať uložené také množstvo súborov, ako na bežnom notebooku s SSD diskom.

Batéria s kapacitou 4 400 miliampérhodín poskytuje pri priemernom používaní obvykle dostatok „šťavy“ na celý deň. Počas náročnejších dní však prišla vhod podpora bezdrôtového rýchlonabíjania (mimochodom, telefón Fold dokáže fungovať aj ako bezdrôtová nabíjačka pre ďalšie zariadenia).

Technické špecifikácie

    • Rozmery rozloženého telefónu: 158,2 × 128,1 × 6,4 mm
    • Rozmery zloženého telefónu: 158,2 × 67,1 × 16,0 mm
    • Hmotnosť: 271 g
    • Procesor: Qualcomm Snapdragon 888
    • Pamäť RAM: 12 GB technológie LPDDR5
    • Úložisko: 256 GB alebo 512 GB s technológiou UFS 3.1
    • Vnútorný displej: uhlopriečka 7,6 palca, rozlíšenie 2208 × 1768 px, ohýbací AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz
    • Vonkajší displej: uhlopriečka 6,2 palca, rozlíšenie 2268 × 832 px, sklenený AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz
    • Operačný systém: Android 11 s rozhraním Samsung One UI 3.1
    • Bezdrôtová technológia: 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, Galileo/GPS/GLONASS/BeidouGalileo/GPS/GLONASS/Beidou
    • Batéria: 4 400 mAh
    • Hlavné fotoaparáty: priblíženie 0,5× (f/2,2) – 1,0× (f/1,8) – 2,0× (f/2,4) s rozlíšením 12 Mpx
    • Selfie fotoaparát v zloženom stave: f/2,2 s rozlíšením 10 Mpx
    • Selfie fotoaparát v rozloženom stave: 4 Mpx

Softvér: zabudnite na bloatware

Priznám sa – ako smartfónový veterán mám ešte stále fóbiu z používateľských rozhraní mobilov, ktoré nevyvinuli spoločnosti Google alebo Apple. Značka Samsung sa však v posledných rokoch tak výrazne zlepšila, že ma hádam z tejto fóbie čoskoro vylieči. Žiarivým príkladom je práve softvér telefónu Fold. Príjemné prekvapenie sa konalo už pri prvom zapnutí. Telefon sa ma sám spýtal, ktoré aplikácie od spoločnosti Samsung chcem okrem bežných aplikácií Google nainštalovať – do ničoho ma nenútil. Po úvodných nastaveniach ma tak čakal krásne čistý, rýchly a prehľadný operačný systém, ktorý si však zachoval prvky vizuálneho štýlu značky Samsung.

Samsung partner Forbes Seriálu

Konkurenční výrobcovia, takto sa to robí, keď nutne nechcete používať čistý Android

Je jasné, že telefón s takouto netradičnou konštrukciou si vyžaduje zásadné softvérové úpravy nad čistým Androidom, aby skladací mechanizmus dával zmysel – a spoločnosti Samsung sa podarilo vyvinúť prostredie vyladené do posledného detailu, ktoré navyše nepôsobí ako „päsť na oko“. Za zmienku stojí napríklad možnosť spustenia dvoch aplikácií vedľa seba a existencia hlavného panela na prepínanie aplikácií ako vo vyspelých počítačových operačných systémoch.

Samsung partner Forbes Seriálu

Tip: otočte ho na šírku

Zásadnou výhodou skladacieho konceptu je, samozrejme, to, že vďaka veľkému vnútornému displeju nemusíte tak často nosiť a vyťahovať počítač. V kombinácii s perom S Pen je tak model Galaxy Z Fold3 nástrojom na dosiahnutie maximálnej produktivity vo svete smartfónov. A keby ani to nestačilo, môžete telefón Fold ešte viac pripodobniť počítaču. Nielenže k nemu môžete pripojiť bežnú bezdrôtovú počítačovú klávesnicu a myš, ale vďaka technológii Samsung DeX sa po pripojení k externému monitoru alebo televízoru kompletne upraví používateľské rozhranie tak, aby fungovalo ako plnohodnotný desktopový systém s aplikáciami v oknách. Milým prekvapením je aj možnosť používať celý vnútorný displej telefónu Fold ako luxusný trackpad.

Forbes Speciál Z

Keď však opomeniem všetky funkcie, ktoré z telefónu Fold robia počítač, tak aj pri bežnom používaní v ruke sa mi osvedčil jeden trik: po rozložení Fold otočte o deväťdesiat stupňov a všetky aplikácie sa okamžite budú ovládať ešte lepšie. Aj keď rozložený telefón pripomína štvorec, v skutočnosti je vnútorný displej orientovaný mierne na výšku. Aplikácie pre Android sa tak väčšinou správajú ako na obyčajnom smartfóne a nedokážu využiť plochu veľkého displeja na maximum. Po zmene orientácie na šírku sa však rozhranie aplikácií upraví na variant pre tablet – a okamžite uvidíte oveľa viac prvkov naraz vo veľmi prehľadnom rozložení.

Uživatelské rozhraní Samsung

A keď sme pri trikoch – na videokonferencie a tiež na sledovanie videí sa mi osvedčilo rozloženie telefónu do tvaru L, ako to bolo aj pri legendárnych komunikátoroch od spoločnosti Nokia z prelomu tisícročí. V takom režime slúži dolná polovica veľkého displeja ako stojanček a zároveň ovládací panel, zatiaľ čo v hornej polovici vidíte obraz. Obzvlášť v tomto režime oceníte kvalitné reproduktory. Vážne – takýto kvalitný zvuk som ešte z žiadneho mobilu nepočul.

Päť fotoaparátov

Skladacia konštrukcia si žiada viac fotoaparátov, ako je bežné, a spoločnosť Samsung tu naozaj nerobila žiadne kompromisy. Na zadnej strane telefónu nájdete hneď tri objektívy, vďaka ktorým môžete plynule meniť priblíženie z 0,5× až na 2,0×. Kvalita obrazu je vzhľadom na konštrukčné výzvy úctyhodná. Vo väčšine podmienok sa približuje aj k takým šampiónom, akými sú Galaxy S21 alebo iPhone 13. Presvedčte sa sami na ukážkových fotografiách.

Jeden bonbónik pre milovníkov mačiek: režim portrét ich dokáže automaticky rozpoznať. Samozrejme, rovnako dokáže rozpoznať aj rôzne ďalšie zvieratá.

Samsung Uživatelské rozhraní

Okrem trojice hlavných fotoaparátov má telefón Fold3 ešte ďalšie dva na selfie a videokonferencie. A spôsob, akým spoločnosť Samsung jeden z nich integrovala do hlavného displeja, ma naozaj dostal. Na ploche displeja si ho takmer nevšimnete, prezradí ho až pár drobných farebných bodiek. Po absolvovaní niekoľkých videokonferencií na telefóne Fold som si už nedokázal zvyknúť na výrezy na fotoaparát alebo otvory pri iných telefónoch.

Pýtate sa, kde je posledný fotoaparát? V spoločnosti Samsung mysleli aj na plnohodnotné používanie telefónu v zatvorenom stave, preto ďalší objektív na selfie nájdete aj nad vonkajším displejom.

Zhrnutie

Aký je verdikt pre nový model Galaxy Z Fold3? Pri skladacích telefónoch sme v minulosti boli zvyknutí na množstvo ústupkov od štandardov bežných telefónnych vlajkových lodí. Každý si preto musel sám zvážiť, či výhody veľkého vnútorného displeja prevážia nad jeho neduhmi. Fold3 je iný. Dospel.

Počas týždenného používania som z hľadiska výkonu, kvality spracovania (Fold3 je už dokonca vodotesný) alebo kvality fotoaparátu takmer nepocítil rozdiel oproti najdrahším konvenčným smartfónom. V kvalite zvuku konvenčné smartfóny dokonca predstihuje. Keď k tomu všetkému pridám skutočnosť, že s telefónom Fold budete mať neustále pri sebe aj tablet a často tiež náhradu počítača (pero S Pen dokáže zázraky), telefón je jasnou voľbou pre všetkých, ktorí si cenia svoj čas a vítajú maximálnu produktivitu za akýchkoľvek okolností.

Zdieľať článok:

Logo samsung blue

PARTNER ŠPECIÁLU

Prečítajte si tiež:

Digirutina 2021

alebo Aké aplikácie (ne)máš, takým si človekom

Kreatívu a návrhy viem dnes robiť už aj digitálnou formou, hovorí návrhárka svadobných šiat Zuzana Kedroňová

V digisvete je najdôležitejšie udržať si work-life balance, tvrdí Róbert Dusík z TITANS freelancers

Neprokrastinovať som sa naučil sám, hovorí o svojej digirutine šéf spoločnosti Linet Tomáš Kolář

Do čierneho zrkadla sa snažím nepozerať, tvrdí grafický dizajnér Vítek Škop

Viac aplikácií nepotrebujem, hovorí o svojej digitálnej rutine vedkyňa Markéta Klíčová