Pozeraním do mobilu strávime deväť rokov života. Tipy, ako sa z toho nezblázniť

Digirutina 2021 Hlavní článek úvodní

Rok 2020 bol kvôli pandémii COVID-19, lockdownom a práci z domu flexibilný, veľmi flexibilný… Ľudia na svojich zariadeniach s Androidom strávili 3,5 bilióna hodín. A toto šialenstvo rozhodne nekončí ani koncom roka 2021.

Analytická spoločnosť App Annie, ktorá sa špecializuje na mobilný svet, v svojej správe uvádza, že len za tretí tohtoročný kvartál obchody s aplikáciami zaznamenali 36 miliárd stiahnutí a zákazníci v nich počas troch mesiacov minuli 34 miliárd dolárov. To sú historicky rekordné čísla.

Sociálne siete už otvárame automaticky

„Spotrebitelia si udržali svoje návyky z predošlého roka a mobil je stále v popredí ich pozornosti. Mobilné zariadenia dnes vyzobávajú z našich peňaženiek viac ako kedykoľvek predtým. Pandémia postrčila používanie mobilných zariadení výrazne dopredu, takýto nárast by inak trval dva až tri roky,“ hovorí expertka spoločnosti App Annie na prieskum trhu Lexi Sydow s tým, že pandémia ochorenia COVID-19 podľa všetkého zmenila naše správanie „navždy“.

Mobily sú centrom diania, z ktorého ľudia riadia svoje životy aj prácu, stal sa z nich najdostupnejší osobný a dôveryhodný asistent.

„Mám pravidlo, že od pol štvrtej popoludní sa mi už nedovolá nikto okrem rodiny alebo môjho partnera. Pretože odvtedy sa už nechcem sústrediť na prácu, chcem sa venovať rodine, sám sebe a dostatočne sa pripraviť na ďalší deň,“ vysvetľuje jednu zo svojich hlavných zásad expert na liefehacky Tomáš Baránek. Táto zásada podľa neho výrazne prospieva zdravšiemu vzťahu s technológiami.

Tomáš Baránek Digirutina Forbes

Podobný názor má aj členka tohtoročného českého výberu Forbes 30 pod 30 Karolína Presová, ktorá v rámci svojho projektu Replug.me učí deti aj dospelých ako robiť pravidelný digidetox. Jej receptom na digitálnu rovnováhu je minimálne hodina denne offline, kedy budete mať čas len sami na seba.

„Najlepšie je len tak pozerať z okna, maľovať si, čítať alebo písať. Ale v tichosti. Je to čas, kedy nevstrebávate žiadne informácie, takže by ste mali vynechať aj podcasty či videá a byť len sami so sebou,“ radí vyštudovaná sociologička. Telefón každé ráno berie do ruky až po rannej prechádzke a raňajkách. Rovnako ho odkladá minimálne dve hodiny pred spaním.

Koľko hodín pozeráte na displej?

Celková minutá suma v obchodoch App Store a Google Play za predošlý rok narástla o dvadsať percent na 143 miliárd dolárov. Rapídne sa zvýšil aj čas strávený v aplikáciách – oproti predchádzajúcemu roku o 200 percent pri firemných aplikáciách, 40 percent pri streamovacích aplikáciách, 35 percent pri hrách, 25 percent pri finančných a nákupných aplikáciách a 20 percent pri sociálnych a komunikačných aplikáciách.

V niektorých krajinách, napríklad v Indonézii, ľudia trávia na svojich mobilných zariadeniach v priemere viac ako päť hodín denne. Podľa štúdie austrálskej spoločnosti, ktorá prevádzkuje porovnávací portál WhistleOut, človek strávi pozeraním na displej v priemere 76 500 hodín, teda takmer deväť rokov svojho života. Mileniáli trávia na mobile 3,7 hodiny denne, generácia X tri hodiny a boomeri 2,5 hodiny denne.

hlavní článek Forbes Speciál

A tak niet divu, že medzi tipy na aplikácie u časovo veľmi vyťažených ľudí prevažujú predovšetkým tie, ktoré dokážu organizovať čas, prípadne upozornia na to, že na displej pozeráte už príliš dlho. Taký je napríklad aj český nástroj proti prokrastinácii AppBlock, ktorý dokáže aplikácie a webové stránky zablokovať tak, aby vás pri práci alebo odpočinku zbytočne nelákali. A víťazia aj aplikácie, ktoré vám umožnia svet sociálnych sietí a online informácií jednoducho vypnúť.

„Obľúbil som si počúvanie audiokníh a podcastov, najmä na dlhých cestách. Na to odporúčam aplikáciu Airr, ktorá umožňuje urobiť si z odposluchu rovno zápis, nahrať ľubovoľný úryvok alebo si ho nechať prepísať. Pre mňa ide o kľúčovú aplikáciu,“ hovorí zakladateľ webovej stránky lifehacky.cz Tomáš Beránek.

Meraný výkon nad vaše sily

Vo svojom top výbere odporúča tiež aplikáciu Glimps, ktorá dokáže informovať druhých, že prídete neskôr na stretnutie. Pošle im dokonca informáciu s vašou aktuálnou polohou, aby vedeli, kedy približne dorazíte. Naopak, nie je veľkým zástancom aplikácií proti prokrastinácii alebo tých, ktoré pomáhajú merať výkon.

„Málokto vie využívať technológie, služby a aplikácie na to, aby na tie merané výkony mal silu, energiu, bol fit a zdravý,“ vysvetľuje svoj pohľad.

Ako biohacker odporúča napríklad inteligentný prsteň Oura ring, ktorý sám už roky používa. „Dnes mám na sebe aj senzor, ktorý neustále meria krvnú glukózu, vďaka čomu dostávam údaje o tom, v akom stave je môj organizmus,“ hovorí o ďalšej praktickej vychytávke.

Telefón nesmie do spálne ani ku stolu

Digidetox má v svojom dennom režime aj grafický dizajnér a zakladateľ startupu Vividbooks Vítek Škop, ktorý si na používanie mobilného telefónu nastavil prísne pravidlá. „Telefón nesmie do spálne, k obedu ani k večeri, niekedy si ho dokonca schovávam po kancelárii.“

Počas dňa si vyhradzuje nedigitálny čas len na seba a keď ide behať, vždy je to bez hodiniek, mobilu a slúchadiel. „Chcem byť úplne voľný. Žiadna hudba, žiadne motivačné hlasy alebo sledovanie rýchlosti, kilometrov, nedajbože biometrických údajov. To všetko narúša zmysel, ktorým je rovnováha tela, pohybu, prírody,“ hovorí. A jeho tip na najužitočnejšiu aplikáciu?

Digirutina 2021 Hlavní článek

„Loom. Super jednoduchá vec, ktorá nahráva obrazovku. Ty do toho hovoríš, ukazuješ pripomienky, nahrané video hneď nahráš na internet a pošleš. Perfektná forma zadávania práce pre našich zamestnancov.“

Nastaviť si pevný a hlavne pravidelný digitálny detox nie je jednoduché, pripúšťa vedkyňa Markéta Klíčová. „Ráno s mobilom vstávam, večer s ním idem spať, tak ako väčšina z nás. Nemôžeme byť bez správ, na internete kontrolujeme, čo je nové. Dostalo sa to do extrému, z ktorého sa nedá tak ľahko vymaniť,“ priznáva.

V súvislosti s komunikáciou nedá dopustiť na aplikácie Telegram a Slack, ale pri práci inteligentné služby nevyužíva. A v týchto hodinách alebo počas času so svojimi blízkymi telefón vždy odkladá.

Prokrastinácii predchádzam obyčajným budíkom

„Funguje mi nastavenie rôznych časových úsekov pre konkrétne pracovné úlohy. A svätý je pre mňa aj termín – ten sa snažím dodržať vždy, aj keď som si ho stanovila sama,“ vysvetľuje.

Podľa zakladateľa TITANS freelancers Róberta Dusíka sa závislosť na telefóne stala svetovo diskutovanou témou aj vďaka sociálnemu dištancu počas pandémie. Aké lifehacky mu pomáhajú sa jej brániť? „Cvičím trikrát týždenne a svoje fungovanie si už bez toho nedokážem predstaviť,“ hovorí. Jedným dychom ale priznáva: „Som geek and proud, rád sa hrám s technologickými novinkami, aplikáciami, skúšam ich a osvojujem si ich.“ Pri rannej hygiene kontroluje e-maily na svojich smart hodinkách.

Hneď po raňajkách už rieši pracovnú agendu priamo v telefóne. Existovať by vraj nemohol bez Google nástrojov. Vo svojom biznise bežne používa aj rôzne aplikácie pre správu poznámok, ako je Evernote alebo Google Keep, správu kalendárov a eventov rieši v Calengoo a hesiel v SamsungPass, KNOX či 1Password.

Každodennú pracovnú rutinu si digitálne uľahčuje aj majiteľka svadobného ateliéru Yoora Studio, Zuzana Kedroňová. Vďaka aplikáciám ako Preview alebo Tezza dnes plánuje príspevky na sociálne siete či upravuje fotky šiat. „Značenie, kreslenie a popisovanie priamo do fotky využívam často aj pri komunikácii so samotnou nevestou,“ vysvetľuje návrhárka.

fortel špeciál návrhárka yoora studio

Svoju prácu Zuzana berie ako poslanie. „Častokrát zaspávam pri prezeraní rôznych svadobných inšpirácií,“ dodáva. Aplikáciu Pinterest by ste u nej našli na top pozícii využitia. Plne si však uvedomuje množstvo času, ktoré denne strávi prácou na telefóne, a aj v tomto smere sa snaží udržovať si rovnováhu. „Momentálne sa už končí svadobná sezóna. Už sa teším, ako budem chodiť do jesennej prírody a na víkendové výlety,“ dodáva.

Bez úzkeho výberu aplikácií si nevie svoj deň predstaviť ani šéf Linet group Tomáš Kolář. Zatiaľ čo Facebook nepoužíva vôbec a Instagram len zriedka, za kľúčovú službu považuje Outlook so všetkými nástrojmi. Sám priznáva, že dnes už dokáže poraziť prokrastináciu, ale naučiť sa to musel sám.

„Vyskúšal som množstvo aplikácií proti prokrastinácii a myslím, že to nefunguje. Intuitívne som si to vyriešil v Outlooku. Všetko si tam preposielam už konvertované na stretnutia, úlohy, prípadne si to nechávam v správach. Historicky mi nič iné nefungovalo. A to som otestoval tých spásonosných aplikácií naozaj veľa.“

Zdieľať článok:

Logo samsung blue

PARTNER ŠPECIÁLU

Prečítajte si tiež:

Kreatívu a návrhy viem dnes robiť už aj digitálnou formou, hovorí návrhárka svadobných šiat Zuzana Kedroňová

Ako sa žije s mobilom, ktorý sa dokáže v okamihu premeniť na tablet? A čo displej, ktorý sa uprostred ohýba? Vyskúšali sme za vás.

V digisvete je najdôležitejšie udržať si work-life balance, tvrdí Róbert Dusík z TITANS freelancers

Neprokrastinovať som sa naučil sám, hovorí o svojej digirutine šéf spoločnosti Linet Tomáš Kolář

Do čierneho zrkadla sa snažím nepozerať, tvrdí grafický dizajnér Vítek Škop

Viac aplikácií nepotrebujem, hovorí o svojej digitálnej rutine vedkyňa Markéta Klíčová