20. marca 2020

Najväčší slovenský producent liehovín St. Nicolaus sa zmenil v reakcii na epidémiu koronavírusu na Slovensku výrobný program.

Od piatka 20. marca obmedzila liehovináreň výrobu octu na linkách Slovenských liehovarov v Leopoldove a zamerala sa na výrobu čistého liehu, ktorý je potrebný na dezinfekciu – prioritne v zdravotníctve, ale aj v iných oblastiach.

„Snažili sme sa čo najrýchlejšie zareagovať na požiadavky nemocníc a zdravotníkov, ktorí sa na nás začali obracať s požiadavkami na zvýšené dodávky čistého liehu,„ informuje generálny riaditeľ Andrej Hronský v tlačovej správe.

„Vďaka niekoľkým zmenám vo výrobe v posledných dňoch ide naša výrobná linka na maximálny technický výkon a darí sa nám vyprodukovať 36 000 litrov čistého liehu denne, ktoré okamžite, bez obmedzenia, distribuujeme podľa objednávok do našich nemocníc, výrobcom zdravotníckych pomôcok, dodávateľom pre nemocnice a lekárňam.“

Prečo pekári nebalia pečivo? Tvrdia, že to netreba a že by nestíhali

Reklama

Podľa Hronského zároveň spustili výrobu dezinfekčného roztoku na báze liehu, „určeného primárne na výrobu dezinfekčných prostriedkov.“

St. Nicolaus, s tržbami okolo 30 miliónov eur, je najväčší slovenský výrobca liehovín a svoju výrobu až do odvolania prioritne sústredí na produkciu čistého alkoholu a výrobu dezinfekčného roztoku. V prvom rade bude zabezpečovať dodávky do zdravotníckych zariadení a zdravotníkom, následne aj do voľného predaja.

Koronavírus na trhu práce: hľadajú sa predavači a pokladníci

„Vzhľadom na to, že najohrozenejšou skupinou sú seniori a starší ľudia, dodáme zdarma do domovov dôchodcov v okolí našich výrobných závodov čistý alkohol, v prvej várke približne 1 000 litrov, ktorý im pomôže dodržiavať prísne požiadavky na hygienu a dezinfekciu a v prípade potreby obmedzíme aj výrobu liehovín,“ povedal generálny riaditeľ St. Nicolaus.

Podobný krok urobili v posledných dňoch viacerí svetoví výrobcovia liehovín, napríklad francúzske impérium luxusných značiek LVMH, či Absolut Vodka, ktorá je značkou konglomerátu Pernod-Ricard.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?