Pohľad za kameru

Z titulky sa na vás pozerá talentovaná Judit Bárdos. Prešla sa po červenom koberci na festivale v Cannes, bola nominovaná na Českého leva a nakrúcala aj s maďarským oscarovým režisérom Lászlóom Nemesom. Napriek tomu nie je presvedčená, že bude herečkou celý život. Venuje sa umeniu, ale racionálne si hovorí, že keď o ňu prestane byť záujem, potrebuje záložný plán. A potom sú tu ďalšie tváre tohto hereckého talentu. Vraví, že je introvert, v súkromí sa snaží byť nenápadná a rada pozoruje iných, hoci vo filme či na javisku je to ona, koho pozorujeme. Pôsobí jemne, krehko, ale na filmovačke sa naučila, že drsné skratky často vyjasnia veci rýchlejšie než kvetnaté opisy.

30 POD 30

V magazíne aj na webe vám prinášame zbrusu nový rebríček 30 mladých výnimočných ľudí. Okrem Judit Bárdos ide o startupistov, športovcov či sociálnych inovátorov. Zaujímavé príbehy totiž hľadal Forbes v šiestich kategóriách: v biznise; vede a vzdelávaní; v športe; umení, kreatívnom priemysle a zábave; medzi startupmi a technologickými expertami; a v sociálnych inováciách a verejnom sektore. Aby sme vytvorili kontrast medzi tým, čo je dnes a tým, čo bolo pred 30 rokmi, členov rebríčka sme fotili v bratislavskom Slovenskom múzeu dizajnu SCD. V spolupráci s jeho vedúcim Marošom Schmidtom sme im (nielen) do rúk dali veci, ktoré poznali nanajvýš z obrázkov, alebo vôbec.

Všade dobre…

Obaja získali vzdelanie na zahraničných univerzitách a robia medzinárodný biznis. Jeden z nich však žije a pracuje v zahraničí a nechystá sa to zmeniť, druhý sa vrátil na Slovensko a zakladá tu firmu. Obchodník s filmami Juraj Barabáš a startupista Jozef Maruščák.

Labaš 2.0

Ak niečo nefunguje dobre, chcem to opraviť, hovorí o svojom prístupe k biznisu Richard Labaš. Syn známeho východoslovenského podnikateľa Miroslava Labaša, ktorý úspešne rozbehol rovnomennú sieť veľko- a maloobchodu, začal podnikať sám. Potom sa však rozhodol pre rodinnú firmu, kde sa postupne stal jedným z kľúčových ľudí vo vedení. Richard, milovník nových technológií, rozbehol tiež startup L software, ktorý má uľahčiť a zefektívniť procesy v obchodoch. Zámery s ním má veľké, po slovenskom teste ho chce dostať za hranice.