Ako Facebook kúpil Beat Saber

Slováci Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár a Čech Jaroslav Beck vytvorili Beat Saber, svetový herný hit vo virtuálnej realite. Vašou úlohou je virtuálnymi mečmi rozsekávať letiace kocky, všetko v rytme skvelej muziky. Hry sa predalo viac ako milión kusov, čím sa stala prvým celosvetovým hitom. V novembri minulého roka štúdio Beat Games kúpil Facebook prostredníctvom svojej firmy Oculus, výrobcu VR headsetov. O ceste k úspechu i plánom pod Facebookom hovoria spolu všetci traja zakladatelia.

Na ceste medzi globálnych hráčov

Po úspešnej profesionálnej cyklistickej kariére sa bratia Velitsovci rozhodli vytvoriť značku kvalitného cyklistického oblečenia Isadore, ktoré by spĺňalo ich vlastné predstavy a požiadavky. Teraz firmu otvárajú pre investorov, vyzbierali od nich 1,2 milióna eur a do piatich rokov by svoj ročný obrat radi zvýšili na úroveň 10 miliónov eur. Aby sa dostali do svetovej elity, zvažujú aj zmluvu na obliekanie niektorého z tímov z profipelotónu. Pri špičkových stajniach sa však potrebná investícia pohybuje na úrovni od 150-tisíc do pol milióna eur.

Babišova klinika

Jozef Janov začínal v Pente, teraz však investuje peniaze Andreja Babiša. Vytvoril druhú najväčšiu skupinu kliník na umelé oplodňovanie v Európe, ktorej časť chce o niekoľko rokov predať. Aktuálne otvára najväčšie súkromné klinické centrum v Prahe. Prečo považuje IVF za jednu z najkrajších častí medicíny? A čo si myslí o návrate Andreja Babiša do biznisu? Odpovie rodák zo Slovenska, ktorý v Prahe pracuje pre ďalšieho nášho rodáka.

Plasty nie sú zlé

„Nechcela by som, aby sme sa vrátili do doby, keď plasty neexistovali,“ hovorí Lívia Naništová, spolumajiteľka a šéfka rodinnej firmy Novplasta. Upozorňuje, že neobhajuje plasty len preto, že ich vyrábajú. Dlhodobo vyvíja pre svoje fólie aj zelené riešenia a vysvetľuje, v čom sú najväčšie prekážky a ako sa k nim stavia vyspelý svet.

Skrytá perla Andalúzie

Cádiz, španielsky prístav a hlavné mesto postkolumbovskej zlatej éry juhu Španielska, nepatrí na popredné priečky turistických zoznamov pri cestách do Andalúzia. Za hradbami, ktoré ako jedny z mála odolali Napoleonovej snahe ovládnuť Španielsko, sa však skrýva polostrov s pokladmi Rimanov, Feničanov, Maurov a najmä objaviteľov Nového sveta.