2. augusta 2021

Keď auto predáva bežný človek, ponúkne ho známym, autobazáru alebo ho nechá v autosalóne na protiúčet. Ale keď sa rozhodne rozpredať časť svojej garáže držiteľ dvoch Oscarov, urobí to cez aukčnú sieň.

Tom Hanks, hviezda filmov Forrest Gump alebo Stroskotanec, ponúka prostredníctvom aukčnej siene Bonhams hneď štyri kusy zo svojho vozidlového parku. Nového majiteľa si hľadá veteránsky terénny Land Cruiser, legendárny karavan Airstream aj so 400-koňovou beštiou Ford, ktorá ho ťahá. No a pre fanúšikov elektromobility je tu takmer nejazdená Tesla model S zvláštnej zelenej farby.

Vylepšený veterán

Land Cruiser zo série 40 sa prvýkrát objavil na trhu v roku 1960 a za 26 rokov sa vyrobilo viac než milión týchto vozidiel. Hercovo auto pochádza z roku 1980 a podľa aukčnej siene jeho stav zodpovedá nadmernej pozornosti, ktorú mu podľa všetkého hollywoodska hviezda venovala.

Hanks v ňom nechal vymeniť motor – pôvodný od Toyoty vystriedal šesťvalec s objemom 4,3 litrov od General Motors s výkonom 180 koní. Zmeny sú aj v interiéri, kde pôvodné predné sedadlá nahradili elektricky ovládané od Porsche. Na predaj spolu s autom sú aj pôvodné sedadlá, takže nový majiteľ si ich môže namontovať.

A keď sa bude chcieť pochváliť kamarátom, že kúpil auto od filmovej hviezdy, môže im ukázať tabuľku s Hanksovým podpisom pred sedadlom spolujazdca. V Bonhams tipujú, že za tento kúsok sa podarí získať 63- až 106-tisíc eur.

Reklama

Karavan, ktorý toho veľa zažil

Ešte väčšiu sumu očakáva aukčná sieň za karavan Airstream model 34 z roku 1992, ktorý Hanks v posledných troch dekádach používal ako svoj druhý domov počas nakrúcania. Karavan mu poslúžil na pľacoch hitov ako Forrest Gump, Philadelphia alebo Sully: Zázrak na rieke Hudson.

Karavan poslúžil hercovi na niekoľkých nakrúcaniach ako prechodné bývanie. Foto: Bonhams

Rovnako ako Land Cruiser podstúpil aj karavan niekoľko úprav. Väčšinu interiéru si Hanks objednal na mieru a nový majiteľ získa aj kompletné vybavenie – vrátane hrnčeka s podpismi všetkých hlavných hviezd oscarového Apolla 13.

Ani tu nechýba Hanksov autogram, tentokrát na klimatizácii. Cena za karavan by sa mohla vyšplhať až na 212-tisíc eur.

Beštia aj málo používaná Tesla

V ponuke je aj auto, ktoré karavan prepravovalo. A nie je to nič menšie ako obrovský pickup Ford F450 Super Duty. Veľa práce však zrejme nemal, pretože na počítadle je len necelých sedemtisíc kilometrov.

Takže málo najazdených míľ je možno ešte väčší bonus ako slávne meno jeho prvého majiteľa, osvedčené podpisom na palubnej doske. Očakávaná cena? Stačiť by mohlo 59- až 86-tisíc eur.

Teslou z roku 2015 jazdili Hanks s manželkou najmä po Los Angeles. Foto: Bonhams

Posledným kusom v hercovej výpredajovej ponuke je už spomínaná Tesla z roku 2015, ktorú Hanks a jeho manželka Rita Wilson používali najmä v Los Angeles. Za šesť rokov s ňou prešli len 21-tisíc kilometrov.

Čo je na 700-koňovej Tesle zaujímavé, je jej zelená farba, ktorá nebola v bežnej ponuke, preto si ju herec špeciálne objednal.

Aj toto auto má hercov podpis a odhad ceny sa vyšplhal na 86-tisíc eur.

Článok od redaktora Ondřeja Kinkora vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?