7. februára 2018

Keď sa Tomáš Tejbus rozhodol pustiť do vlastného podnikania, bol na slovenskom Olympe, alebo skôr Gerlachu gastroscény – pôsobil ako šéfkuchár v 5-hviezdičkovom Grand Hotel Kempinski. Namiesto otvorenia vlastnej reštaurácie sa však rozhodol spolu so svojím biznis partnerom Jurajom Puzderom priniesť tradičné jedlá v atraktívnom prevedení priamo k ľuďom. A tak vznikol nápad kuchyne na kolesách s názvom Folks Food Truck, ktorá vám v uliciach pripraví „Jedlo ako doma“.

Tvrdá práca Tomášovi Tejbusovi nebola nikdy cudzia – už počas strednej školy mal tri brigády a v kuchyni trávil takmer všetok svoj čas. Aj vďaka nasadeniu a ochote neustále sa zlepšovať sa za sedem rokov v Grand Hotel Kempinski vypracoval z pomocného kuchára, ktorý čistil šalát, na hlavného šéfkuchára. Počas svojej kariéry sa učil nielen zo svojich, ale aj z chýb iných.

Tínedžer a šéfkuchár v jednom: Z chlapčenskej izby smeruje do reštaurácie v New Yorku

„Myslím si, že konateľ firmy alebo manažér by sa nemal stavať do polohy nenahraditeľného,“ hovorí Tomáš o jednej z najdôležitejších zásad, ktorú si z kuchyne odniesol. „Naopak, mal by správne splnomocňovať svojich zamestnancov, dávať im moc, ale aj zodpovednosť, aby firma dokázala fungovať aj v neprítomnosti najvyššieho.“

tomáš tejbus folks
Tomáš Tejbus v novom rondóne. Foto: archív Tomáša Tejbusa

Z kuchyne do dodávky

Keď sa Tomáš Tejbus stál šéfkuchárom, uvedomil si, že ďalším krokom v jeho kariére môže byť iba zahraničie alebo vlastné podnikanie. Slovensko a slovenská gastronómia sú pre neho srdcovou záležitosťou a rozhodnutie bolo jasné. Do podnikania však nešiel sám, jeho koncept pojazdnej kuchyne Folks sa zapáčil aj Jurajovi Puzderovi, majiteľovi internetového obchodu Gazdovia.sk, v ktorom si môžete kúpiť domáce výrobky podľa tradičných receptúr z fariem a dvorov. Po týždňoch vylaďovania sa prvá kuchyňa na kolesách vydala do ulíc v novembri 2017. Tomáš prezradil aj to, prečo si vybrali práve Prešov: „Juraj už mal rozbehnutý úspešný projekt Gazdovia.sk v neďalekom Veľkom Šariši. Tam sídli aj manufaktúra, ktorá nám pripravuje domáce lokše, pirohy, šúľance či zaváraniny. Tu sme mali hneď od začiatku priestor na kvalitné zázemie.

Reklama

Gastrovýlet do Košíc. Čo ochutnať? Prečítajte si tipy od blogera Food Tips

Podľa Tejbusa je stále na Slovensku veľká medzera v kvalitnom street foode, a tak sa ju rozhodol vyplniť. Za 4,90 eura u neho dostanete napríklad „slovenský wrap“ – lokšu plnenú červenou kapustou na ríbezľovom víne a trhaným kačacím stehnom. Folks však majú ambíciu dostať pojazdnú kuchyňu do každého krajského mesta. Tomáš Tejbus nám prezradil, že najbližšie jedna pribudne do Košíc. „Chceme to robiť tak, že predpríprava pre každý food truck bude pochádzať z jednej kuchyne – aby sme vedeli zachovať kvalitu a konzistenciu. Preto je možné, že sa vždy inšpirujeme iným krajom a streetfoodovo upravenú verziu jedla budeme ponúkať vo všetkých našich dodávkach,“ načrtol plány s lokálnymi špecialitami.

Slovenský wrap“ – lokša plnená červenou kapustou a trhaným kačacím stehnom. Foto: archív Tomáša Tejbusa

Zo šéfkuchára podnikateľ

Podľa Tomáša Tejbusa dobrý šéfkuchár musí byť tiež manažér, psychológ, organizátor a tvrdo pracovať. „Samozrejme, všetky tieto vlastnosti musí mať aj dobrý podnikateľ, ale na druhú,“ opisuje svoje skúsenosti v novej pozícii. Okrem toho sa v biznise naučil, že ak chce uspieť, musí byť vytrvalý, trpezlivý, kreatívny, zaujímavý pre zákazníka a v neposlednom rade vedieť optimalizovať. Ako vníma zmenu, keď sa z nadriadeného stal spoločníkom? Priznáva, že si na nové úlohy a fungovanie musel zvykať. „Hovorí sa, že do biznisu by mali ísť partneri v nepárnom počte a 3 je už priveľa,“ konštatuje s úsmevom. Veľkú výhodu vidí v tom, že sú obaja s Jurajom Puzderom nekonfliktné typy a každý z nich je lepší v niečom inom.

Kvalitná gastronómia sa dá pripraviť aj na štyroch kolesách. Foto: archív Tomáša Tejbusa

Zároveň je však podľa šéfkuchára veľmi dôležité, aby sa spoločníci navzájom dopĺňali: „Tam, kde je Juraj predovšetkým ekonóm, obchodník a stratég, ja som stále šéfkuchár, ktorý žije vo svojej fantázii, rád brainstormuje a miluje prácu s ľuďmi.“ Hoci ešte, ako sám priznáva, sa má v podnikaní veľa učiť, už teraz vie, že v začiatkoch je dôležité ostať trpezlivý a vytrvalý a mať vo svojom biznis pláne finančnú rezervu. Ak by mal dať začínajúcemu podnikateľovi jedinú, najdôležitejšiu radu, znela by takto: „Napriek tomu, že bude na začiatku veľmi motivovaný a odhodlaný, nech si rozloží sily na prekonávanie prvých prekážok.“

Ako vidí budúcnosť slovenskej gastronómie

Tiež si uvedomuje, že bez inovácií a prinášania nových kombinácií, ktoré sú podľa jeho slov krásne rozmanité, môže uspieť len ťažko. A ako vidí Tomáš Tejbus budúcnosť slovenskej gastronómie? Vďaka novým šikovným kuchárom a šéfkuchárom sa jej obroda už začala, inšpiráciu hľadáme v kuchyni severských štátov ako Švédsko, Dánsko či Island, ktoré majú okrem morských živočíchov a rýb podobnú surovinovú základňu ako Slovensko. Podľa Tomáša nás však čaká veľký kus práce: „U nás to bude trvať pravdepodobne dlhšie ako 5 rokov, ale sme na správnej ceste, stačí sledovať sociálne siete kolegov – talentovaných slovenských kuchárov a sami sa presvedčíte.“

Hlavná foto: archív Tomáša Tejbusa