11. októbra 2017

Zakladateľka slovenskej firmy People Ecosystems Miroslava Rusnoková je jednou z trojice žien, ktoré sa oplatí sledovať podľa Michaely Krškovej, spoluzakladateľky Startup Awards a bývalej investičnej manažérky Neulogy Ventures. Príbeh jej kariéry nájdete v októbrovom vydaní magazínu Forbes, ale to, kto jej na jej ceste pomohol už v nasledujúcich riadkoch.

Čo vás na vašej práci baví?

Najviac to, keď niečo existuje najprv len ako myšlienka a potom sa to zhmotní, začne to prinášať hodnotu a nakoniec sa to berie ako samozrejmosť. Tak sa rodili viaceré projekty v mojej minulosti. Mimoriadne ma napĺňa tiež spolupráca so šikovnými a ambicióznymi ľuďmi v mojom okolí.

Akú radu by ste dali ďalším ženám, ktoré premýšľajú o založení vlastnej firmy?

Poradila by som im, aby sa spojili s ľuďmi, ktorí sú féroví, schopní a je od nich čo sa učiť. Ja som sa vždy snažila takto si vybrať organizáciu aj tím. Nemyslím si, že podnikanie alebo startupy sú o tom, aby niečo človek robil sám, práve naopak. Sú o spolupráci a prinášaní benefitu pre všetkých zúčastnených. Zároveň je dôležité predovšetkým riešiť problém, ktorý vás naozaj trápi a bytostne sa vás dotýka. Inak sa môže stať, že riešite len niečo módne, populárne a motiváciu tak stratíte spolu s tým, ako trend upadá.

Reklama

9 vecí, ktoré úspešné ženy nikdy nerobia

Slovenka rozbieha novú sociálnu sieť pre nezadaných

Bolo vám ako žene ťažšie presadiť sa?

Stretla som sa aj so zvláštnymi názormi na to, čo a ako mám robiť, keďže som žena. Napríklad radšej sa starať o deti, vrátiť sa k prírode (usmieva sa) alebo robiť asistentku. Všetko sú to fajn veci, len mne v tom čase nesedeli. Väčšinou stačilo ísť si svojou cestou ďalej a ukázať, že sa to dá aj inak. Na druhej strane mnohí nerobili žiadne rozdiely, prípadne dokonca mňa a ďalšie ženy podporovali.

Kto je váš vzor?

I keď si myslím, že každý má svoju jedinečnú cestu, verím, že je dobré učiť sa od múdrych, láskavých a úspešných ľudí. Preto občas sledujem príbehy ľudí ako napríklad Julia Hartz, ktorá vybudovala firmu Eventbrite, Eileen Burbidge, ktorá podporuje startupy v Londýne či Johna Assarafa, ktorý využíva najnovšiu neurovedu pre programy na osobnostný rozvoj. Aj v mojom bezprostrednom okolí mám šťastie na skvelých ľudí, ktorí mi v niečom vedia byť vzorom, najmä na podnikateľov a zakladateľov firiem.

Kto vás inšpiruje?

Mojou inšpiráciou a podporou je moja rodina a partner Miško.

 

People Ecosystems

Firmu People Ecosystems založila Miroslava Rusnoková z túžby pomáhať IT firmám budovať na Slovensku ekosystémy, ktoré priťahujú a udržiavajú talenty. Cieľom je pomôcť startupom a rastúcim IT firmám riešiť ich problémy spojené so zložitou situáciou na trhu práce, kde sa často hovorí o tom, že chýbajú ľudia.