2. novembra 2017

O akých študentov sa zaujímajú slovenské firmy, aké kvality hľadajú a prečo sú ochotní za nimi vycestovať aj do zahraničia, sme sa v Londýne spýtali vrchných predstaviteľov spoločností GA Drilling, Innovatrics a ESET.

Potrebujeme pritiahnuť vzdelaných ľudí

Pavel Luka, COO ESET

Šanca Slovenska na úspech spočíva v znalostnej ekonomike. Nemáme ropu a prírodné zdroje, ktoré by sme vedeli predávať. Aktuálne sme automobilová veľmoc a vyrábame najviac áut na hlavu na svete. Môže sa to ale veľmi rýchlo zmeniť. Vo svete je viacero krajín ako napríklad Izrael a Singapur, ktorým sa podarilo vybudovať znalostnú ekonomiku a mohli by byť príkladom aj pre nás.

Pätica študentov pritiahla do Londýna firmy ako ESET a Innovatrics

Na Slovensku chýba vízia, ako by sme sa ako krajina mohli presadiť. Mám pocit, že znalostná ekonomika nie je úplne zlý smer. Ak chceme budovať znalostnú ekonomiku, potrebujeme na to šikovných a vzdelaných ľudí. Stav školstva na Slovensku nie je veľmi dobrý. Dokumentujú to konkrétne čísla, ako napríklad výsledky PISA testov. Veľká skupina študentov preto odchádza študovať do zahraničia, následne si tam nájdu prácu, založia si rodinu a zakorenia sa. Mne osobne nevadí, keď mladí ľudia odídu študovať do zahraničia a načerpajú nové skúsenosti. Ale potom je dobre, keď sa aj vrátia naspäť. Pri tom zohrávajú veľkú úlohu aj slovenské firmy.

Reklama

Budúcim absolventom musíme vytvoriť dobré podmienky a motivovať ich. Napríklad prácou pre ESET. Robíme špičkové technológie na svetovej úrovni. Sme globálna firma, ktorá má centrálu na Slovensku. Deje sa u nás drvivá časť vývoja a výskumu, čím sme trochu špecifickí voči firmám, ktoré majú na Slovensku len dcérske spoločnosti.

Potrebujeme zahraničné skúsenosti

Ján Lunter, CEO Innovatrics

Pri zahraničných študentoch som si všimol, že hľadajú prácu, ktorá by im dávala zmysel. Ani ich otázky nesmerujú k platom. Sú prekvapení z príležitostí uplatnenia na Slovensku. Keď počujú, že sa biometria, ktorej sa venujeme, používa aj pri distribúcii humanitárnej pomoci, reakcie sú veľmi pozitívne. Zaujíma ich, že aj zo Slovenska je možné prispievať k demokracii v rozvojovej krajine. Sú to ľudia, ktorí myslia globálne.

Ide to aj na Slovensku. Fyzik presviedča študentov, aby sa vrátili domov 

Náš produkt predávame najmä v medzinárodnom prostredí, mimo Slovenska. Tam sú naši klienti a je pre nás dôležitá aj dobrá angličtina a porozumenie tomu, ako fungujú ľudia v medzinárodnom prostredí. Hľadáme výnimočných ľudí. Vieme ich nájsť aj na Slovensku, ale obchodné pozície sa ťažšie obsadzujú, pretože sme mali na Slovensku dosiaľ málo exportných pozícií a ľuďom chýbajú skúsenosti, ako vystavať produkty a ako ich ponúkať. Potrebujeme ľudí, ktorí vedia nastavovať biznis modely pre zahraničné trhy.

Potrebujeme rebelov

Igor Kočiš, CEO GA Drilling

Za posledných pätnásť až dvadsať rokov sme na Slovensku nemali veľa inovatívnych technologických firiem. Aj v automobilovom priemysle je veľa pracovných miest, ktoré sú pomerne prudko nalinkované a nie je tam veľká možnosť kreativity. To dobré, čo ale napríklad okolo automobilového priemyslu vzniká, sú subdodávatelia. Mnohí sú už inovatívni, no je toho zatiaľ veľmi málo a nie sú to veci, ktoré by boli „game-changing“. V poslednej dobe začínajú na Slovensku aj v ďalších oblastiach vznikať firmy, ktoré sa už o takéto niečo snažia a medzi nimi sme aj my.

Hľadáme ľudí, ktorí sa neboja ísť do niečoho, čo nie je prebádané. U nás vo firme sa veľmi neuživia konzervatívni ľudia. Potrebujeme rebelov. Na Slovensku ich veľmi veľa prirodzene nie je, študenti sú obeťou direktívneho školského systému, preto sa obzeráme aj v zahraničí. Po období, keď mladí ľudia študovali najmä manažment a právo, je záujem o nás dobrým signálom, že sú ľudia opäť hladní aj po technických smeroch.

Hlavné foto: Pavel Luka z ESETu diskutuje počas pracovného speeddatingu s účastníkom Night of Chances v Londýne. Foto: Ivan Bartoš