3. novembra 2017

Slovenskom sa prehnala správa, že sieť potravín CBA Slovakia kupujú Poliaci. Za zatiaľ neznámu sumu. Čo všetko ešte patrí do portfólia skupiny Enterprise Investors?

„Sme presvedčení, že CBA Slovakia je vhodnou platformou pre rozvoj na maloobchodnom trhu s potravinami lokálneho charakteru. Očakávame, že význam tohto typu predajní bude rásť a spotrebitelia budú čoraz viac vyhľadávať pohodlné nákupy v blízkosti svojho bydliska,“ okomentoval transakciu Michał Rusiecki, managing partner spoločnosti Enterprise Investors.

Koľko už Enterprise Investors zarobili na investícii do Kofoly?

Obchodný reťazec CBA Slovakia spravuje sieť 310 predajní a lokálnych supermarketov na západnom a strednom Slovensku. Spoločnosť založil Marián Šufliarsky, neskôr ju prevzal jeho syn Marián Šufliarsky mladší. Vlani mala firma tržby za tovar na úrovni 130 miliónov.

Reklama

„Veľmi dobre vnímame, aké úspešné boli investície Enterprise Investors v oblasti maloobchodného predaja potravín, predovšetkým do siete Dino v Poľsku alebo Profi v Rumunsku. Som presvedčený, že s ich podporou má naša spoločnosť vynikajúce vyhliadky na ďalší rast,“ zhodnotil výkonný riaditeľ spoločnosti CBA Lukáš Mucha. Z Dina i Profi sa však už investor stiahol. 

Investície

Čo ešte teda vlastní jedna z najväčších private equity skupín v strednej a východnej Európe? Podiel má napríklad v českej Kofole. Enterprise Investors vstúpili do spoločnosti v roku 2008, kedy plán celej investície za 43-percentný podiel predstavoval 143 miliónov eur. V júni tohto roku však skupina oznámila, že podiel znižuje na 21 percent.

To však nie je všetko. Portfólio skupiny je pestrejšie. Tu sú vybrané spoločnosti:

  • Kofola, výrobca nealkoholických nápojov, 37-percentný podiel, Česko
  • Intersport ISI, športové potreby, 100-percentný podiel, Slovinsko
  • Danwood, výrobca energeticky úsporných domov, 100-percentný podiel, Poľsko
  • Jantoń, výrobca alkoholických nápojov na báze ovocia a hroznového vína, 97,5-percentný podiel, Poľsko
  • Noriel, líder maloobchodného trhu s hračkami v Rumunsku, 100-percentný podiel, Rumunsko
  • X-Trade Brokers, európska spoločnosť obchodujúca s cennými papiermi, 19-percentný podiel, Poľsko
  • Nu-Med, sieť rádioterapeutických kliník, 68-percentný podiel, Poľsko

Fondy vytvorené spoločnosťou doteraz investovali 1,8 miliardy eur do 139 firiem z rôznych odvetví, uvádza skupina.