24. októbra 2017

Päť študentov vysokých škôl v Londýne ukázalo túto sobotu kamarátom a rovesníkom, že aj na Slovensku existujú skvelé firmy. Také, ktoré nemusia byť len alternatívou ku kariére vo veľkých korporáciách a bankách v britskom hlavnom meste, ale aj reálne lepším výberom. V priestoroch univerzity Imperial College London zorganizovali podujatie Night of Chances/London pod záštitou neziskovej organizácie Nexteria.

„Už od prvého dňa štúdia nás banky pozývajú na eventy a recepcie a maľujú nám obraz sľubnej kariéry,“ vysvetľuje vznik myšlienky zorganizovať Night of Chances v britskej metropole jeden z pätice študentov Marek Križka.

Girl power alebo ako nadchnúť viac dievčat pre IT

„Máme veľa kamarátov, ktorých zlákali, vďaka čomu poznáme aj negatívne stránky. Pracujú sto hodín týždenne a z juniorských pozícií nevedia reálne nič ovplyvniť. Každý rok im pridávajú trochu viac zodpovednosti a 10-tisíc libier k výplate. Veľmi rýchlo sa vedia zabudnúť a zobudia sa ako 35-roční. My im chceme ukázať alternatívu, že doma môžu v práci už na juniorských pozíciách robiť na pokročilejších úlohách s väčším dosahom na smerovanie firmy a zároveň pomôcť Slovensku. Môžu si tiež založiť vlastné spoločnosti a vytvoriť kvalifikované pracovné miesta, alebo sa popri práci venovať budovaniu komunity a občianskemu aktivizmu,“ dopĺňa Marek Križka.

Reklama
Tím Nexteria Londýn. Zľava Ján Hradický, Milan Urbaník, Eva Országhová, Ľuboš Perniš a Marek Križka. Foto: Ivan Bartoš.

Pred deviatimi mesiacmi oslovil spolu s kamarátmi Milanom Urbaníkom, Jánom Hradickým, Evou Országhovou a Ľubošom Pernišom slovenskú neziskovú organizáciu Nexteria, ktorá im poskytla pomocnú ruku a know-how. „Okamžite sa nám zapáčil nápad pomôcť Slovákom študujúcim v Londýne k návratu. Hlavnou prekážkou, prečo zostávajú v zahraničí, je, že nevedia, čo ich doma čaká. Chýba prehľad o pracovných príležitostiach a aj ich väzby k Slovensku slabnú. Partii študentov sa veľmi páčili naše podujatia Night of Chances zamerané na biznis alebo technológie a Leadership Academy a chceli spraviť niečo podobné v Londýne. Aj pre Nexteriu to bol pekný príklad pre decentralizáciu, že nemusíme všetko robiť my, ale keď vieme do aktivít vtiahnuť ďalších ľudí, synergia môže byť úžasná,“ zamýšľa sa CEO Nexterie Tomáš Hasala.

Učte sa zadarmo online: 5 tipov na e-learning platformy 

Kým Nexteria poskytla študentom značku, unikátny formát a kontakty na firmy, študenti zorganizovali logistiku a marketing priamo na mieste v Londýne. Hlavnými partnermi bola technologická firma ESET a nezisková organizácia Teach for Slovakia. Počas sobotného večera sa stovka prihlásených platiacich študentov stretla v priestoroch univerzity Imperial College London s vrcholnými predstaviteľmi slovenských firiem ako GA Drilling, Innovatrics alebo Sli.do. Okrem stánkov, kde mali príležitosť porozprávať sa o ponukách stáží počas letných prázdnin, si mohli tiež vybrať zo súbežne bežiacich workshopov, panelových diskusí a speeddatingu, aby firmy spoznali ešte lepšie.

„V Londýne nám chýbajú informácie o slovenských firmách. Ísť na stáž na Slovensko bolo pre nás doteraz rovnaké ako kupovať mačku vo vreci. Tú firmu nevidíte, nestretnete sa s ľuďmi. Toto bola príležitosť neformálne sa znetworkovať,“ hovorí organizátor Marek Križka, ktorý v Londýne študuje právo.

Night of Chances bola prvým krokom na ceste k vytvoreniu Nexteria komunity v Londýne. Formálne vznikla toto leto a zastrešuje ju už overená pätica študentov. „Nebola to len prvá veľká aktivita našej novej londýnskej pobočky, ale aj pilot na ceste smerom k budovaniu globálnej organizácie. Najbližšie týždne ukážu, čo bude ďalej,“ uzatvára rozprávanie Tomáš Hasala.

Na titulnej fotke sa jeden z pätice organizátorov Milan Urbaník sa fotí s prvými panelistami podujatia – Janou Trnovskou z LEAFu a Stanislavom Boledovičom z Teach for Slovakia. Foto: Ivan Bartoš.