21. septembra 2017

Jana Šimkovičová, zakladateľka portálu cvičte.sk, pracovala v marketingu, no až po niekoľkých rokoch a vyhorení v predošlej práci našla „to svoje“.

Spojil trénerov a prednáša: Nehýbte sa len kvôli chudnutiu.
Pri cvičení vás udržia aj ďalšie benefity

Založila portál o zdravom životnom štýle a vydavateľstvo zdravých kníh FITnamotávka. Je spoluautorkou bestselleru Zdravé rýchlovky aj najnovšej motivačnej knihy pre ženy iMAMA. Doslova žije športom, je inštruktorkou power jogy a mnohých ľudí svojim postojom a aktívnym životným štýlom inšpiruje. Tu sú jej na tipy, ako sa udržiavať fit a ako získať čo najviac energie.

Jana Šimkovičová. Foto: archív Jany Šimkovičovej

1. Keď nastanú dni, že je toho naozaj veľa, idem behať.

Zvládnuť prácu a rodinu je totiž niekedy dosť stresujúce a miestami psychicky náročné. Už viackrát, aj vtedy keď som sa cítila veľmi unavená, potvrdilo sa mi, že beh je pre mňa ako športová aktivita najlepšia psychohygiena. Skvelé je, že k tomu veľa nepotrebujete. Beh zvládne žena v každom veku, stačí sa rozhodnúť a začať.

2. Keď mám málo času, cvičím HIIT tréning.

HIIT znamená vysoko intenzívny intervalový tréning, je to súbor cvikov, ktoré cvičím za sebou bez prestávky. Ide o cviky ako drepy, kľuky, výpady, angličáky. Úžasné na týchto tréningoch je, že stačí 20 minút, aby ste sa udržali v kondícii, pekne to rysuje postavu a spaľuje tuky. Ale je naozaj potrebné cvičiť v kuse. Tu by som rada upozornila na to, že je veľmi dôležité poznať techniku cvikov, v tej rýchlosti musíte cvičiť technicky správne.

Reklama

3. To, či máme energiu, záleží aj od nášho stravovania.

Sú jedlá, po ktorých sa cítime veľmi unavené a jediné, po čom túžime, je spánok. Ja si hlavne na obed doprajem jedlá, ktoré sú ľahko stráviteľné a vyskladané z potravín, ktoré ma nasýtia a dodajú potrebnú energiu. Nejedzte vyprážané, príliš veľa mäsa v kombinácii so zemiakmi, ťažkými omáčkami, čo predstavuje väčšinu slovenských „menúčok“. Skúste obilniny so strukovinami, ryby alebo biele mäso a veľa zeleniny na akýkoľvek spôsob.

4. Pite čistú vodu pravidelne počas celého dňa.

Aj svojim deťom mnohokrát vysvetľujem, že ak to nebudú robiť, budú malátni a bez energie. Pitný režim je veľmi dôležitý, taktiež napomáha nášmu metabolizmu. Ak máme metabolizmus spomalený, zle nám trávi, máme problém s vylučovaním, čo sa prejaví aj v tom, že sa cítime malátne, nespokojné, nafúknuto a bez energie. Všetko v našom tele ide ruka v ruke.

5. Dýchajte.

Čo mnoho ľudí nerieši, je dych. Mám na mysli vedomý dych, keď si uvedomujeme hlboký plynulý nádych a výdych. Okrem toho, že nám v stresových situáciach pomáha sa upokojiť, dodáva aj energiu. Dych je energia, ktorá nás poháňa. Preto je v joge zo všetkého najdôležitejší dych. Cvičenie jogy bez správneho dychu nie je joga.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?