17. októbra 2017

Ako sa darí spoločnostiam, ktoré zviditeľnili Slovensko v rebríčku najrýchlejšie rastúcich stredoeurópskych tech firiem: rastú rekordným tempom aj naďalej?

Ktorú firmu by ste radšej vlastnili vy? Tú, ktorej tržby vyrástli za štyri roky o 2 211 percent na takmer 5 miliónov eur, alebo tú, ktorá vyrástla „iba“ o 365 percent na necelý milión? Je to vôbec možné povedať?

Obe reprezentujú Slovensko v aktuálnom vydaní výročného rebríčka Technology Fast 50, v ktorom poradenská spoločnosť Deloitte Central Europe zoraďuje technologické firmy podľa rastu tržieb za posledné štyri roky. Prvá sa volá Inloop a vo Forbese sme o nej písali pred rokom, druhej meno je Riešenia a je pomerne málo známa.

Naša najrýchlejšie rastúca tech firma vyvíja aplikácie pre Silicon Valley

Kto z tejto dvojice je „lepší“, sa s určitosťou uvidí až po pár rokoch. Pohľad na výkony minulých zástupcov Slovenska v rebríčku už ale vie prezradiť niekoľko zaujímavostí.

Reklama

V posledných piatich rokoch v rebríčku figurovalo pätnásť slovenských firiem, niektoré z nich aj viackrát.

Ak ich zoradíme podľa rastu tržieb…   

…v prvom momente veľmi nezmúdrieme.

Táto verzia totiž zahŕňa aj jasnú jednotku medzi všetkými slovenskými IT firmami s vlastným produktom alebo službou, Eset. Tiež je členom rebríčka, zostavovatelia ho však zaraďujú do špeciálnej kategórie – Big Five, teda medzi firmy, ktorých tržby v poslednom roku presiahli 25 miliónov eur. (V prípade Esetu niekoľkonásobne).

Čím môžu Eset inšpirovať sídla technologických gigantov?

Podmienky rebríčka o rýchlom raste síce spĺňa, pri svojom objeme má však zmysel sledovať skôr jeho pohyb v rebríčku Forbes Top 50 najväčších slovenských firiem. Ako vidieť z nečitateľnej spleti ostatných firiem, ktorú „tržby vrátane Esetu“ z grafu spravili, na veľkosti záleží. Rast-nerast.

Ak odstránime Eset…

…stane sa jednotkou (relatívne) veľký bezpečnostný integrátor a dodávateľ služieb Aliter Technologies. S tržbami 30 miliónov eur už tiež ide skôr o väčší podnik, respektíve firmu s objemnejšími zákazkami. Podobne ako Eset patrí medzi veľkú päťku Deloitte rebríčka rýchle rastúcich firiem.

Až keď odstránime aj druhú veľkú rybu, získame trochu lepší prehľad, ako sa darí väčšine slovenských vysoko rastových tech firiem.

Na prvé miesto sa v tomto zobrazení dostáva známa herná firma Pixel Federation, ktorá zvyšuje tržby stabilne,  naposledy už takmer na úroveň 20 miliónov eur. Tohtoročný zástupca Slovenska, žilinský developer mobilných B2B aplikácií Inloop, ktorý sa vďaka posúdeniu rastu v posledných štyroch rokoch dostal v aktuálnom vydaní rebríčka na celkové šieste miesto medzi stredoeurópskymi firmami, je tu štvrtý. Viditeľný je aj jeho mierne „hokejkový rast“ tržieb, v klasickej podobe typický skôr pre startupy. V roku 2014 mal tržby pod úrovňou pol milióna, v minulom  vykázal takmer päť miliónov. Podobne ako Pixel, zamestnával vlani vyše 120 ľudí.

Slovenský startup Boataround raketovo rastie a rokuje aj s prvými investormi

Ďalšia žilinská firma, CEIT Technical Innovation, je zasa príkladom spoločnosti, ktorá po prvom období prudkého rastu dokázala po miernom útlme rast obnoviť. Ponúka tiež otázku: akú hodnotu má, ak sa výskumnej technologicko-strojárskej firme podarí za osem rokov dostať tržby z nuly nad 10 miliónov eur? Prípadne – o čo je takýto výkon „lepší“ oproti firme, ktorej tržby rastú kontinuálne, a naposledy dosiahli povedzme 7,5 milióna, ako v prípade výrobcu face recognition systémov Innovatrics. Pre úplnosť: je potrebné si uvedomiť, že viaceré dôležité slovenské technologické firmy ako Sygic či Soitron v rebríčku nefigurujú, pretože v žiadnom štvorročnom období nerástli dostatočne dramatickým tempom.

Z pohľadu tržieb možno v rebríčku nájsť aj podniky, ktoré nastúpené tempo nepretržitého rastu neudržali. Najviac je však asi takých, ktoré po prudšom skoku z malých čísel rastú pokojnejším tempom. Práve kombinácia rastu a absolútneho objemu, ako je viditeľné v prípade Pixelu, CEITu či Innovatrics, by mohla byť kľúčom k otázke, čo mení nádejnú tech firmu na zavedený podnik, ktorý dáva prácu významnejšiemu počtu ľudí a má udržateľný biznis model.