Začínali s jednou loďou, rodinnou tradíciou a mladistvou láskou, dnes po 55 rokoch urobili z Mediterranean Shipping Company (MSC) najväčšiu spoločnosť s kontajnerovou prepravou na svete. Okrem toho tiež Gianluigi a Rafaela vychovali dve deti, ktoré ich biznis rozhodne nechcú potopiť.
Po škole sa dostal k plavbe pod rodinnou vlajkou, čo nielen prehĺbilo jeho lásku k moru, ale tiež odhalilo lásku úplne novú – Rafaelu Diamant. Izraelské dievča, ktoré je dnes jednou z najbohatších žien sveta, stretol v 60. rokoch minulého storočia pri plavbe na ostrov Capri, ktorej ako kapitán velil.
Rafaela v tom čase žila vo Švajčiarsku, kam sa odsťahovala v detstve s rodičmi. Jej otcom bol ženevský bankár, a k rovnakej pozícii sa na niekoľko rokov dostal aj Gianluigi. Lenže more ho volalo, a tak prácu v banke zanechal.
V roku 1970 preto partneri založili v talianskom Neapole spoločnosť Mediterranean Shipping Company, teda MSC, s jednou malou loďou Patricia a heslom, že „kam ide zákazník, tam ide MSC“. Aby mohli biznis rozbehnúť, museli si požičať 200-tisíc dolárov.
Následne do flotily pridali aj loď Rafaelu. Stroj, ktorý Gianluigi pomenoval po svojej žene, vypustili manželia na linku medzi Stredozemným morom a Somálskom. A hoci išlo o masívne investície pre malú firmu, o dva roky flotila privítala ďalšiu loď, pomenovanú Ilse.
MSC rástla rýchlo a po dekáde sa jej podarilo rozšíriť aj do severnej Európy, Afriky a Indického oceánu. Keď potom v roku 1988 založili spoločnosť MSC Cruises, ktorá prepravuje cestujúcich, vietor do plachiet si po úspechu prvej firmy nevyčerpali – naopak fúkal ešte silnejšie.
Počas prvej dekády tak spoločnosť vyrástla o 800 percent a dnes je vo svojom odbore tretia najväčšia na svete s 22 loďami a viac ako stovkou obsluhovaných krajín.
Rodinné podnikanie
Okrem úspešného spoločného podnikania majú spolu manželia aj dve deti – syna Diega a dcéru Alexu. Obaja dnes vo vedení firmy pracujú, Alexa zastáva funkciu finančnej riaditeľky a Diego je prezident spoločnosti. Rovnako ako otec, aj on vyštudoval námorníctvo, a potom sa dostal na palubu rodinných lodí, kde si lodnú dopravu okúsil z prvej ruky ako junior inžinier.
V rámci ich konkurencie s ďalším logistickým obrom Maersk sa rodine podarilo pod svoje plachty dostať jej generálneho riaditeľa Sorena Tofta a v roku 2022 dánsku spoločnosť prekonala aj číselne, keď sa stala najväčším kontajnerovým prepravcom na svete.
Kurz: Nakupovať a vo veľkom
Dnes manželia nakupujú, čo im firemná kasa stačí. Napríklad vlani v auguste dokázali za 14 dní minúť 7 miliárd dolárov za 18 obrích čínskych lodí. Tento rok zase uzavreli zmluvu na štyri až osem ďalších ultra veľkých lodí, ktoré pre nich postavia medzinárodné lodenice Zhoushan Changhong.
Preto sa im dnes podarilo zostaviť flotilu zhruba 900 lodí, 300 trás a viac ako 200-tisíc zamestnancov celej skupiny. Okrem toho brázdia nielen vo vode, ale tiež vo vzduchu – na to im slúži päť nákladných lietadiel Boeing 777F.
Wikimedia/Alf van Beem, voľné dielo
A skupujú aj iné spoločnosti – napríklad Bolloré Africa Logistics, za ktorú dala MSC v roku 2022 6 miliárd dolárov. V posledných mesiacoch sa však riešia hlavne ich investície do prístavov.
V spolupráci s americkým fondom Blackrock kúpili tento rok od hongkonskej skupiny CK Hutchison Holding 43 prístavov v 23 krajinách. Medzi tie najvýznamnejšie patria Cristóbal a Balboa, ktoré sa nachádzajú na oboch koncoch Panamského prieplavu.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Filip Vokoun.