23. októbra 2021

Verili by ste, že v Spojených štátoch žijú milióny milionárov? A ďalšie milióny sa nimi stanú čoskoro, mnohí dokonca multimilionármi. Na druhej strane sú milióny tých, ktorí sa nikdy ani len nepriblížia k finančnej slobode alebo k miliónu dolárov na účte. A to ani vtedy, ak majú nadštandardné príjmy.

Rád by som túto debatu začal faktom, že dostatok času, tvrdá práca a rozumný finančný plán by mohli spraviť dobre zabezpečeného človeka z každého. To však rozhodne neznamená, že skôr či neskôr sa stane boháčom každý. 

Úprimne, ste už na ceste k finančnej nezávislosti alebo k tomu, aby sa z vás stal boháč? Alebo svoju finančnú budúcnosť skôr sabotujete a robíte týchto desať bežných chýb?

1. Zamieňate si vysoký príjem s bohatstvom.

Priemerný milionár z tohto dôvodu nestíha držať krok s Kardashiankami a vlastne ani so susedmi. Nejazdia vo Ferrari, nelietajú v súkromných tryskáčoch, ani sa netopia v diamantoch či vecičkách od Gucciho. Nezamieňajte si bohatstvo s nákladným životným štýlom.

Ide o to, že vysoký príjem neznamená byť bohatý. V Spojených štátoch je stále veľa ľudí, ktorí zarábajú obrovské sumy, pričom sa neustále topia v dlhoch.

Reklama

Sused z môjho blízkeho okolia býva v relatívne lacnom nájomnom byte bez parkovacieho miesta, no to mu nebráni jazdiť na Bentley a nechávať ho zaparkovaný na ulici. Možno sa cíti pri jazde po Sunset Boulevard ako boháč, no jeho bankový účet by zrejme ukázal opak.

2. Investujete málo.

Bez obrovského platu alebo nečakanej výhry je pre väčšinu z nás takmer nemožné stať sa milionárom bez toho, aby sme aspoň trochu neinvestovali. Ani filmovým hviezdam, profesionálnym športovcom či výhercom lotérie rozprávkové príjmy pravdepodobne nevydržia bez toho, aby ich nechali „zarábať“.

Inflácia sa v poslednej dobe odtrhla z reťaze, čo znamená, že hotovosť, ktorú ste si napchali do matraca alebo na sporiaci účet, stráca hodnotu každým dňom. Tí, ktorí chcú dosiahnuť a udržať si finančnú slobodu, budú potrebovať pomoc zloženého úroku cez nejaký druh investície, inak im peniaze nevydržia.

Pohoda na dôchodku bude záležať aj od správnych finančných rozhodnutí. Foto: Unsplash/Vlad Sargu

Samozrejme, s investovaním do čohokoľvek sú spojené riziká, či už ide o akcie, dlhopisy, ETF-ká, podielové fondy a dokonca aj nehnuteľnosti. Áno, o peniaze môžete prísť aj pri nákupe a predaji domu.

Podľa mňa je v dlhodobom horizonte riskantnejšie neinvestovať vôbec, než investovať do diverzifikovaného portfólia. Ak odmietate investovať pre obavy z rizika, máte takmer istotu, že sa stane to, čoho sa bojíte najviac – nebudete mať na dôchodku dosť peňazí.

3. Málo sporíte.

Dúfajme, že vám čaro zloženého úroku pomohlo prekonať iracionálny strach z akciového trhu. Ani s dokonalým investičným portfóliom, vytvoreným úžasným finančným poradcom, sa nikdy nestanete milionárom. Pamätajte si, nezáleží iba na tom, koľko zarobíte, ale koľko si odložíte.

Stretol som za tie roky množstvo ľudí s ultra vysokým príjmom, ktorí skončili na mizine. Na druhej strane, poznám mnohých ľudí, ktorí to dotiahli na multimilionárov s mierne nadpriemerným príjmom v kombinácii s rozumnými finančnými rozhodnutiami.

4. Žijete si nad pomery.

Veľké domy, športiaky, dizajnérske kúsky, dovolenky hodné Instagramu sú úžasné, ak si ich môžete dovoliť bez toho, aby ste si na ne museli požičať. Život nad pomery sa môže zdať ako americký sen, tu a teraz, predstieraj to, kým to nemáš. Lenže ten počet ľudí, ktorí majú na výplatnej páske šesť cifier, ale pritom žijú od výplaty k výplate, ma šokuje.

Tí, čo žijú nad svoje pomery, si v lepšom prípade „len“ nedokážu nazhromaždiť dostatok majetku na dôchodok. Najhorší scenár je však ten, že kumulujete dlh a vystavujete sa riziku osobného bankrotu alebo nutnosti pracovať až do smrti. 

Nevýhodné pôžičky a úvery môžu znamenať tisíce eur každoročne „spláchnutých“ do záchoda za šialené úroky.

5. Živíte dlh.

Je mi jedno, že ste si požičali obrovské peniaze na hypotéku, ale len za predpokladu, že si môžete dovoliť vlastný dom. A už vôbec ma to nezaujíma, ak vám vlastníctvo nehnuteľnosti prináša zisk. Ale ak si žijete nad pomery a hromadíte masívne objemy dlhu, koledujete si o finančnú katastrofu.

Náklady na dlh ešte viac priškrtia vaše výdavky a vyžiadajú si čoraz väčší kus z vášho rozpočtu. Zbavte sa dlhu na kreditkách; čím dlhšie to budete odkladať, tým z väčšej diery sa budete musieť vyhrabať a tým viac peňazí vyhodíte von oknom.

6. Nežijete zdravo.

Úctyhodný podiel – 98 percent milionárov – považuje zdravie za najdôležitejší osobný majetok, aspoň podľa nedávnej štúdie US Trust. Ak ste chorí, kvalitný život si nekúpite za žiadne peniaze. Peniaze vám môžu pomôcť k zdravšiemu životnému štýlu, ale ani tá najväčšia čiastka nedokáže napraviť život pokazený množstvom nesprávnych rozhodnutí v oblasti životosprávy.

Šport je kľúčový pre duševnú pohodu a zdravie. Foto: Unsplash/Bruce Mars

Nájdite si čas a peniaze na to, aby ste absolvovali všetky nevyhnutné zdravotné prehliadky a testy, ktoré vám odporučili lekári. Ak nechodíte pravidelne k lekárovi, začnite. Pravidelne (a viac) cvičte a dbajte na kvalitu jedla, ktoré konzumujete. Je mi jasné, že kvalitné jedlo stojí viac ako fastfood, ale v tejto oblasti takmer vždy radím ľuďom nešetriť.

7. Nemáte nastavené priority vo výdavkoch.

Rozpočet je také nudné slovo. Chápem, nastavovať si rozpočet je asi taká chuťovka ako jesť surový kel. Ja sám sa snažím fungovať s plánom výdavkov a uprednostniť tie, ktoré mi prinášajú najviac radosti. Ľudia, ktorí vedia narábať s peniazmi, nerobia finančné rozhodnutia náhodne. Peniaze sa jednoducho nepostarajú samé o seba. 

Jednoducho povedané, plán výdavkov je o riadení vlastných finančných očakávaní, s cieľom vyhnúť sa nechceným prekvapeniam. Takže vám potom ostanú peniaze aj na tie lepšie veci v živote. Myslite na dovolenky, oblečenie, masáže či dokonca na školné pre deti. Áno, zrejme máte na to nové auto, ale nechceli by ste radšej použiť úspory na iné veci a zážitky?

8. Pracujete v nesprávnom povolaní.

Niektoré profesie vám prinesú viac práce, niektoré zase vyšší zárobok. Samozrejme, viac peňazí na výplatnej páske zvýši šancu, že získate miliónový majetok. A podobne, práca, ktorú máte radi, vám uľahčí pracovať tak dlho, kým ho nezhromaždíte.

Reklama

Alebo naopak, ak svoju prácu neznášate, prejaví sa to. Často bude výsledkom pomalší kariérny postup a s tým súvisiace pomalšie zvyšovanie platu.

9. Výber nesprávneho životného partnera je drahý.

Myslím si, že manželstvo má pozitívny efekt na vaše financie aj duševnú pohodu. Ale len za predpokladu, že žijete v šťastnom vzťahu. Výber nesprávneho partnera vám cestu medzi milionárov skomplikuje.

Ak je jeden z partnerov sporivý a druhý rád míňa, zvyčajne vyhrá ten rozšafnejší. Pri výbere životného druha teda nezabudnite na spôsob, akým obaja nahliadate na peniaze. Márnotratný partner oslabí vašu schopnosť šetriť, no ani rozvod nie je najlacnejšia záležitosť.

10. Nenašli ste zmysel života.

Všimol som si, že moji najšťastnejší a najúspešnejší klienti vo sfére finančného plánovania milujú to, čo robia, alebo aspoň našli vo svojom živote vášeň pre niečo iné ako prácu. Zdá sa, akoby mali viac energie v každom kroku.

Ak nájdete spôsob, akým si rozjasniť život radosťou, uľahčí vám to cestu medzi milionárov. Každý asi poznáme niekoho, kto si vybral kariérnu cestu na základe výšky platu, ale teraz svoje zamestnanie nenávidí. Nezabudnite pri kariérnej voľbe zvážiť aj kvalitu života vás a vašich blízkych. Ak máte záľuby, venujte sa im a peniaze prídu.

Dúfam, že si upratovanie svojich financií užijete, a možno to tiež dotiahnete medzi milionárov.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ David Rae.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?