2. júna 2021

Pandémia otriasla aj trhom s kanceláriami. O tom, aká je budúcnosť komerčných realít, sme sa porozprávali s hosťami podujatia Forbes Reality Check – Andreou Caltíkovou, CFO Dedolesu, Petrom Nitschneiderom, managing directorom JLL Slovensko, a Andrejom Lehockým, head of real estate fund Tatra Asset Managementu.

Myšlienky z prvej časti podujatia Forbes Reality Check o tom, ako sa zmenil trh s nehnuteľnosťami a do čoho sa oplatí investovať, si môžete prečítať tu.

Môžu si dnes nájomcovia kancelárskych priestorov diktovať podmienky? 

Peter Nitschneider: Dnes je neobsadených viac ako 12 percent kancelárskych priestorov, čo určite napomáha vyjednávacej pozícii nájomcov. Každý prenajímateľ sa snaží veľmi pozorne počúvať, čo klient hľadá.

Budú firmy vo veľkom fungovať v režime home office aj po pandémii? 

Peter Nitschneider: Podľa prieskumov sa roztvárajú nožnice medzi manažmentom a zamestnancami. Kým vedenie by radšej videlo ľudí v kanceláriách, zamestnanci preferujú home office. Výsledkom bude pravdepodobne nejaký kompromis, v ktorom už home office nebude len benefitom, ale formou práce, pričom z kancelárie sa stane hub na stretávanie sa.

Reklama

Online alebo v kanceláriách?

Čo treba robiť, aby na jednej strane kancelárie zamestnancov lákali viac a na druhej strane firma vedela fungovať aj online? 

Andrea Caltíková: Musíte sa naučiť fungovať aj mimo kancelárie. My sme mali sedenia s jednou konzultačnou spoločnosťou, ktorá nám radila, ako komunikovať na diaľku. Čo motivuje kolegov vrátiť sa do kancelárií je fakt, že máme nové, kvalitnejšie priestory. U mnohých sme však nemuseli robiť žiadnu extra agitáciu, online fungovanie ich vyčerpávalo.

Andrej Lehocký: Pre všetkých je tá situácia nová. V Tatra Banke sme organizovali školenia zamerané najmä na stredný manažment, aby vedeli, ako riadiť tím po novom. Zamestnancov zase musíte zlepšovať v time manažmente. Je to o komunikácii.

Budú z kancelárií byty?

Budú veľké spoločnosti potrebovať naďalej rovnako veľké priestory ako pred pandémiou? 

Peter Nitschneider: Už počas minuloročného lockdownu komunikovali niektoré firmy požiadavku na prenajímateľov, že by chceli časť priestorov vrátiť. Dnes je o tom polemika, keďže mnohé priestory sa po pandémii reorganizujú – napríklad aj preto, aby bol zo zdravotných dôvodov medzi zamestnancami väčší rozostup. Takže možno si firmy ponechajú pôvodné priestory, akurát v nich budú mať menší tím, takže kancelária bude pôsobiť vzdušnejšie a luxusnejšie.

Budú sa meniť kancelárie na byty? 

Andrej Lehocký: Viem si to predstaviť, dokonca som bol účastníkom jednej takejto transformácie. V tomto by mali byť nápomocné aj samosprávy.  

Peter Nitschneider: Súhlasím s tým, že v tomto smere sa musia zapojiť mestá. Pre takéto zásahy treba meniť územný plán, čo nie je vždy jednoduché.

Investície do realít

Ako sú na tom investície do komerčných realít? 

Andrej Lehocký: Pandémia mala vplyv na výnosy, ale strata nebola taká veľká, ako sme očakávali. Realitné fondy sú naďalej vyhľadávaným konzervatívnym investičným nástrojom, keďže v tomto odvetví sú prísne regulácie. Zmena investičnej stratégie v realitných fondoch sa začala už pred pandémiou. O kanceláriách sa hovorilo už dávnejšie, v zásade však musíte sledovať od koho kupujete – kto dnes nie je inovatívny, hodnota jeho komerčného priestoru bude padať.     

Je reálne, že na Slovensku ešte príde SSC s dopytom po priestoroch pre 4- až 5-tisíc ľudí? 

Peter Nitschneider: Podľa mňa je to reálne, aj keď nejaké SSC odídu, ostanú tu po nich vyškolení ľudia, ktorých môže využiť iná podobná spoločnosť.  

Mali by firmy prispievať zamestnancom na náklady na home office? 

Andrea Caltíková: My sme fyzicky nejakou sumou zamestnancom neprispeli, nebol na to ani tlak z ich strany. Určite sme sa však snažili zabezpečiť, aby mali doma všetko potrebné technické vybavenie. 

Záznam online vysielania nájdete TU.

 

Hlavný partner

Reklama

Partner

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?