3. novembra 2017

Je špičkový šéfkuchár a medzi jeho záľuby patrí gastroturistika. Rád spoznáva krajiny cez jedlo, ale chutí mu aj doma na Slovensku. Kde najviac? Nechajte sa inšpirovať odporúčaniami Lukáša Heska.

V júni získal ocenenie šéfkuchár roka 2017 podľa odborných hodnotiteľov bedekra Gurmán na Slovensku. Varil v michelinskej reštaurácii The Pass v Londýne, tiež v prestížnych štokholmských podnikoch Gastrologik a Mathias Dahlgren. Na Slovensku pôsobil v reštauráciách Camouflage či Fach a v súčasnosti stážuje v Kodani.

Bistro v rohu Petržalky, kam zašli na jedlo aj Depeche Mode. A chutilo im

„Vo svete som jedol v mnohých vychýrených reštauráciách a vždy hrajú veľkú rolu očakávania,“ vraví Lukáš Hesko. „Prídete s veľmi vysokými a ani tie najlepšie reštaurácie vás potom nemusia očariť. A naopak, veľakrát nič nečakám a odrazu zažijem niečo extra, pridanú hodnotu, pre ktorú podnik opäť navštívim.“

Ako sa mladý Slovák dostal od aplikovanej informatiky k burgerom

Reklama

Tie, do ktorých sa doma vždy rád vráti a nikdy ho nesklamali, zaradil aj do svojho výberu pre Forbes. Dodáva však, že slovenské reštaurácie nemá veľmi pochodené a zvolil iba tie, v ktorých jedol a chutilo mu, alebo pozná gastronómiu ich šéfkuchárov.

Lukáš Hesko, šéfkuchár roka 2017 na Slovensku. Foto: archív

Nech sa páči, prečítajte si výber dobrých reštaurácií a krátke zdôvodnenie víťaza Gurmán Award 2017.

Bistro Baroza

Podnik v bratislavskej Petržalke, v ktorom je gastronómia presne taká, ako má byť – inovatívna a osobná. Veľmi ma baví, ako v každom jedle cítiť podpis šéfkuchára Petra Slačku. Používajú kvalitné suroviny a svojim hosťom vyhovejú aj mimo ponuky z menu. Máte napríklad chuť na rezeň? Nech sa páči, pripravia vám ho.

Sýpka u Ludvíka

Nachádza sa v peknom vidieckom prostredí na mieste bývalej sýpky v obci Báb. Ja som ju objavil náhodne po ceste z Nitry. Nečakal som nič, ale odchádzal som nadšený. Jedlá z regiónu pripravené spôsobom, s akým som sa na Slovensku hádam ešte nestretol. Takéto reštaurácie sú dôležité, aby tradícia prinášala radosť.

Fou Zoo

Myslím si, že Fou Zoo a jeho šéfkuchára Michala Konráda pozná vari každý, kto ocení prémiovú reštauráciu, v ktorej je konzistencia v servise, v jedle, aj v nápojoch. Už dlhé roky v Bratislave garancia najvyššej kvality. Kto ešte nebol, musí vyskúšať.

Jedáleň u Orbána

Pre mňa ide o miesto s jedinečnou atmosférou. Poctivo a dobre uvarené jedlo, ktoré si môžete dať neďaleko bratislavskej autobusovej stanice. Samozrejme, očakávania o vysokej gastronómii a parádny dress code nechajte doma.

Albrecht Restaurant

Veľmi profesionálne fungujúca bratislavská prevádzka pod vedením mladého šéfkuchára Daniela Mareka. Jedlo má harmóniu a vyváženosť a je výborne technicky zvládnuté. Odporúčam.

Don Quijote

Vždy, keď v Bratislave dostanem chuť na dobrú pizzu, otváram dvere do tejto prevádzky. Nepoužívajú žiadne podradné suroviny, ale naopak veľmi kvalitné a pizzu pripravujú v peci na drevo. Mám to tam ozaj rád.

Šéfkuchári, ktorých sa oplatí navštíviť

Musím spomenúť aj mená šéfkuchárov ako Jaroslav Žídek (Grand Hotel River Park), Gabriel Kocák (Hotel Lomnica, reštaurácia Sissi), Ján Adámik (Hotel Gino Park Palace), Jozef Breza (Gašperov mlyn) či Tomáš Lysý (reštaurácia Iasai). Poznám ich gastronómiu, ale ich prevádzky sa mi zatiaľ, žiaľ, nepodarilo navštíviť. Sú na mojom to do liste a sú zárukou dobrej gastronómie.