7. januára 2019

Túto situáciu určite poznáte. Začínate v novej práci a postupom času očakávate, že sa veci stanú zaujímavejšie. No tento scenár sa nikdy neodohrá. Keď svojho manažéra požiadate, že sa chcete naučiť niečo nové a tým vystúpiť z tieňa vašej nudnej práce, tak vás jednoducho ignoruje.

Nechce totiž, aby ktokoľvek iný vedel, čoho ste vlastne schopní. Je však prirodzené, že vy od svojho zamestnania očakávate oveľa viac, než každodenné plnenie tých istých rutinných úloh.

10 dôvodov, pre ktoré zostávajú talentovaní ľudia v mizerných zamestnaniach

A to je dôvod, pre ktorý sa rozhodnete hľadať si novú prácu. Čo všetko by ste od nej ale mali očakávať? Pre každého jedného človeka je dôležité niečo iné. Tu máte 10 vecí, ktoré si v práci (okrem výplaty) zaslúžite:

  1. Príjemné, bezpečné a pohodlné pracovné prostredie bez akýchkoľvek fyzických nebezpečenstiev (vrátane plesní vo ventilačnom systéme alebo ďalších problémov, ktoré sa týkajú budov), obťažovania, šikanovania alebo diskriminácie.
  2. Dôverné prostredie, v ktorom môžete vyjadriť svoje názory bez toho, aby ste sa museli obávať trestu.
  3. Podporné prostredie vhodné pre tímovú prácu, spoluprácu a inovácie.
  4. Uznanie tvrdej práce a čestnú komunikáciu o všetkých témach, nech už majú pracovný alebo iný charakter.
  5. Kompetentné a etické vedenie i manažment.
  6. Spravodlivé zaobchádzanie, mzdy a tiež spravodlivú politiku.
  7. Možnosť rozvíjať sa ako profesionálne, tak i osobne.
  8. Ak ste trénovaní, vybavení a komunikatívni, tak máte mať možnosť uspieť.
  9. Rozumné zamestnanecké výhody vrátane dovoleniek alebo voľného času.
  10. Rešpektovanie života mimo pracoviska.

Pri hľadaní nového zamestnania sa sústreďte na tieto veci. Určite nájdete pracoviská, ktoré budú mať väčšinu z nich alebo dokonca všetky na tomto zozname. To je presne ten druh práce, po ktorej by ste mali skočiť!

Dobrí manažéri nikdy nepožiadajú svojich zamestnancov o týchto 10 vecí

Mohlo by ísť o akékoľvek odvetvie a nezáleží ani na veľkosti zamestnávateľa. Nech už vás zaujme pracovná ponuka v malej alebo vo veľkej firme, tak viac sa dozviete až na pohovore. Tam uvidíte všetko na vlastné oči.

Hlavné je, aby ste sa pýtali veľa otázok a vnímali všetko okolo seba. Okrem pracovných pohovorov venujte plnú pozornosť všetkej komunikácii so zástupcami zamestnávateľa (prostredníctvom emailov, textových správ alebo telefonátov) a to po celý čas.

Ak budete pozorní, tak uvidíte, či si váš potenciálny nový šéf zaslúži váš talent alebo nie. Počas tohto procesu myslite na to, že už jednu prácu máte. Nepotrebujete ju predsa nahradiť ďalšou, v ktorej sa to skončí rovnako.

Zaslúžite si nové zamestnanie, v ktorom si všetko, čím prispejete, budú ďalší ľudia vážiť. Neuspokojte sa s tým, že vás niekto pokladá len za výrobnú jednotku. Buďte ochotní zabuchnúť dvere pred tými nesprávnymi príležitosťami. Len tak sa totiž dostanete k tým dobrým a správnym.

Hlavné foto: Unsplash/Victoria Heath

Autorka Liz Ryan je CEO a zakladateľka Human Workplace a autorka Reinvention Roadmap. Pre Forbes.com píše o úspechu v práci.