16. novembra 2017

Keď som sa rozhodol nerobiť nič, zmenilo mi to život.

Keď som vyrastal, mal som zdravotné aj rodinné problémy a z toho pramenila moja úzkosť. Po škole som začal podnikať a založil som si rodinu. Úzkosť sa stupňovala. V roku 2004 sme s mojím biznis partnerom Joelom Pearlmanom podnik predali.

Bol som na výlete s rodinou, ktorá si užívala slnečný deň. Ja som dnu pracoval. Bol som na pokraji sĺz. V rohu miestnosti som uvidel kreslo a povedal som si: „Rob, choď si sadnúť a dýchaj.“ Spravil som to a cítil som sa lepšie. Aj keď sa svet nezmenil. Moja myseľ sa upokojila a telo tiež.

Top podnikatelia radia. Dvadsať citátov, vďaka ktorým nešliapnete vedľa

Ten moment ma zmenil. Uvedomil som si, že mindfulness meditácia by pre mňa mohla byť užitočná. Odvtedy meditujem a dvakrát ročne idem na sólo výlet. Zistil som, že takto viac vnímam členov svojho tímu. Moja voľba nerobiť chvíľu nič bola pre mňa najlepšou vodcovskou výzvou.

Reklama

Vojaci aj firmy

O mindfulness som si potreboval zistiť fakty. Zistil som, že meditácia znamená viac ako relax alebo to, že sa začnete viac sústrediť. Mindfulness trénuje váš mozog a spôsobuje kognitívne a psychologické zmeny.

12 krátkych viet, ktoré vám pomôžu skončiť s prokrastináciou

Mindfulness sa spája so zmenami v sivej hmote, v oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za učenie sa, pamäť, reguláciu emócií. Meditovať sa učia aj vojaci. Vyučuje ju napríklad Virginia Military Institute. Každý kadet musí prejsť kurzom nazvaným Moderný bojovník, kde sa učia o sile mysle. Pomáha im zvládnuť stres a zvýšiť produktivitu.

Je tu aj biznisový rozmer. Korporácie po celom svete implementujú mindfulness do svojich wellness a zdravotných programov. Existujú firmy ako Aetna, ktorá má 30-tisíc zamestnancov. Skoro polovica z nich má mindfulness tréning. Akcie firmy vystrelili z hodnoty 32 dolárov na 154 za kus. Je mindfulness jediným preukázateľným dôvodom? Samozrejme, že nie. Ale CEO Aetny Mark Bertolini povedal, že s ľuďmi sa po tréningu jednoducho pracuje ľahšie.

Nerozlišujeme prácu a život

V roku 2006 sme spolu s Joelom kúpili firmu späť s tým, že chceme čo najlepšiu firemnú kultúru. Na svete! Prešiel som od úzkostlivého riadenia štýlom „prikazujem a kontrolujem“ k úslužnému štýlu, kde sa zaujímam o životy svojich zamestnancov.

Vo firme máme kultúru životnej rovnováhy, nie work-life balance. Veď práca a život nie sú dve protikladné veci. Každý zamestnanec si vypĺňa ročnú víziu cieľov a manažment je zodpovedný za to, že mu v tom bude pomáhať.

Finančnej kondícii firmy predtým rozumelo len niekoľko zamestnancov. Dnes tomu musia rozumieť všetci. Veď tým aj im pomáhame dosiahnuť ich osobné finančné ciele. Rozumejú súvahe a výkazu ziskov a strát. Každý má tým pádom vzťah k výsledkom firmy. Pomohlo nám to urobiť si poriadok. Tržby stúpli. Iný štýl riadenia zabral.

Ak vás meditácia zaujíma, začnite pomaly. Zaviažte sa k istému počtu dní, praktikujte ju v rovnaký čas na rovnakom mieste, dve minúty denne.

Autor Rob Dube píše pre Forbes.com o malých a stredných podnikoch.