17. júla 2019

Slovenský startup Specter Sports, ktorý v spolupráci so Zdenom Chárom vyvinul nový typ pásky, či skôr “nálepky” na čepeľ hokejky, pripravuje v Bostone svoj vstup na hokejový trh v Kanade a USA. Pre zámorie má aj nové meno a chcel by, aby „zarezzonovalo“. O tom aj o účasti v americkom akcelerátore hovorí CEO Andrej Dula.

Minulý rok na jeseň ste spustili predaj v Česku a na Slovensku. Čo naznačili výsledky – aký veľký by mohol byť trh?

Na Slovensku a na začiatku limitovanej distribúcie v Česku sme predali 14-tisíc kusov produktov. Hráči v Česku a na Slovensku ale tvoria len asi päť percent z celkového počtu hokejistov na svete. Viac ako 60 percent tvorí USA a Kanada, a preto sa teraz zameriavame na tieto trhy.

Čo to znamená? Založili ste v USA firmu?

Áno, založili sme americkú pobočku a aktuálne sa zúčastňujeme v akcelerátore Mass Challenge priamo v Bostone. Budujeme tím ľudí, ktorí nám otvárajú dvere k hráčom, ľudom v hokeji a v športe. Pribudli aj investori, ale ich zloženie môžeme komentovať až po uzatvorení aktuálneho investičného kola na slovenskej platforme Crowdberry.

Uzavreli ste už aj viac ako 50 reklamných dohôd. Ktoré boli najdôležitejšie?

Kluby, tréningové kempy, ale aj reklamní partneri majú záujem o vlastný dizajn našich produktov. Jednou z prvých dohôd bola spolupráca s Orange, pri ktorej sme vysúťažili produkty pre detské kluby, podobný model sme realizovali aj pre PlayStation a BMW. Za najvýznamnejšiu považujeme objednávku od medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) na produkty s logom majstrovstiev sveta v hokeji. Dostali ich do daru všetci funkcionári IIHF aj tréneri, ktorí sa zúčastnili kongresu v Bratislave.

Distribuovali sa pásky najmä cez kluby či zväzy alebo prevažoval maloobchod?

Najväčší podiel na predaji mali hokejové predajne. Cez Slovenský zväz ľadového hokeja sme poskytovali vzorky reprezentáciám. Rád by som sa poďakoval vedeniu zväzu, najmä dnes už bývalému prezidentovi Martinovi Kohútovi.

Zdeno Chára počas show pred začiatkom zápasu v NHL. Foto: SITA/ AP

Akú úlohu mal počas hokejovej sezóny v Specter Sports Zdeno Chára?

Zdeno je v prvom rade kapitán Bostonu Bruins, jeho povinnosti smerujú najmä voči klubu. Napriek tomu sa naďalej venoval testovaniu nových verzií, poskytoval spätnú väzbu. A predovšetkým vie v prípade záujmu náš produkt nechať vyskúšať aj iným hráčom. Kapitán Nashville Predators Roman Josi už s naším produktom hrá a to je výsledok Zdenovej aktivity, keďže sa dobre poznajú.

Zdeno Chára, podnikateľ: s novou páskou na hokejky dobýja NHL

Ako sa za rok vyvíjala vaša konkurencia?

Hovorí sa, že konkurencia nespí, ale tradičná hokejová páska, ktorá existuje už viac ako sto rokov, zásadnejším spôsobom neinovovala. My však máme materiál, ktorý spĺňa aj kritériá hráčov NHL. Ešte by sme radi vylepšili určité oblasti, ale ide už o drobnú evolúciu.

Čo by ste chceli dokázať v akcelerátore? Čím ste už prešli?

V Bostone sme už niekoľkokrát boli, mesto je ako stvorené na zahájenie nášho vstupu na severoamerický trh. Centrály veľkých hokejových spoločností sú blízko, Massachussetts je na americké pomery veľmi hokejový štát. Zdeno tu má status absolútnej legendy a Mass Challenge je prestížny program, do ktorého je náročné postúpiť. Absolvovali sme už úvodné diskusie s úspešnými podnikateľmi, minulý týždeň napríklad workshop s Davidom Fialkowom, producentom dokumentu o dopingu v športe Icarus, v roku 2017 oceneného Oscarom.

Vitajte v Hangaire. Hokejista Graňák s bratom otvárajú halu pre extrémne športy

Čo akcelerátor poskytuje startupom? O čo súťažia?

K dispozícii má tím viac ako 400 mentorov, ktorí bezplatne radia v akejkoľvek oblasti. Dôležité tiež je, že máme k dispozícii kanceláriu spolu s ostatnými finalistami, od ktorých sa vždy je čo naučiť. V oblasti športovej technológie sme jeden z mála startupov, priamu konkurenciu tu nemáme. Inak sú ale konkurentmi všetci, keďže po asi troch mesiacoch sa zo stovky startupov vyberie dvadsať finalistov. Jednou z nefinančných cien bude možnosť naďalej využívať kancelárie, deliť sa však budú aj finančné ceny.

Mass Challenge sa profiluje ako „no equity“ akcelerátor, teda „bez investícií“. Sú teda významnejšie tie nefinančné ceny?

No equity znamená, že za príspevok nezískava podiel v startupoch. Účasť je vlastne finančný aj nefinančný dar. Aj preto je o tento akcelerátor obrovský záujem, len o program v Bostone bojovalo viac ako 1 300 firiem z desiatok krajín. Programy má Mass Challenge aj v Lausanne či Tel Avive.

Čo potrebujete dosiahnuť, aby ste sa mohli rozbehnúť na severoamerickom trhu?

Za ideálny vstup považujeme strategické partnerstvo s jedným z popredných výrobcov hokejok na svete. Naše aktivity tým pádom smerujeme k veľkým spoločnostiam, ktoré dlhodobo fungujú v hokeji. Takým partnerstvom môžeme urýchliť získavanie nových hráčov a rýchlo preniknúť s produktom do predajných sietí v USA a Kanade.

Máte vyriešenú patentovú ochranu pre USA a Kanadu? A primerané objemy výroby?

Áno, už pripravujeme aj podanie národných fáz patentových prihlášok v USA a Kanade. Výrobu sme od začiatku pripravovali tak, aby bola schopná pokryť objednávky väčších trhov.

Spoluzakladatelia Specter Sports Andrej Dula (vpravo) a Ondrej Chovanec so Zdenom Chárom: Foto: SPECTER SPORTS

Ako sa v USA a Kanade odlíšiť? Pracujete na spoznateľnosti značky?

V spolupráci so slovenskou agentúrou GoBigname sme pripravili nový brand. V najbližších dňoch budeme mať plnohodnotný anglický web, zatiaľ je na stránke rezztek.com náš úvodný vizuál. (Rezztek je kombinácia slova „resin“ – živica, ktorá je súčasťou pásky a veľkého Z, teda prezývky Zdena Cháru „Big Z., pozn. red.) Na slovenskom a českom trhu ešte fungujeme pod pôvodným brandom Specter Hockey Tape.

Zdeno Chára s aktuálnou podobou hokejovej pásky. Foto: REZZTEK

Čo ešte musíte zvládnuť? Čo od vás žiadajú obchodní partneri?

Našich partnerov zaujíma patentová ochrana aj vedecký výskum, ktorý potvrdzuje, že vďaka nášmu materiálu na čepeli hokejky má hokejista o 3 percentá rýchlejšiu strelu a o 6 percent vyššiu rotáciu puku pri strele. Tím vedcov pod vedením Martina Plescha zo SAV pracuje na uverejnení výskumu.

Päť slovenských startupov strávilo mesiac v Bostone

Ako zvykne fungovať spolupráca veľkých predajcov ako Bauer, CCM či Warrior s malými startupmi?

Aktuálny stav našich rokovaní komentovať nemôžem. Viaceré spoločnosti však už v minulosti priniesli na trh inovácie, ktoré nevznikli v ich laboratóriách, ale ich licencovali, prípadne akvirovali. Napríklad korčule Scott VanHorne kúpil výrobca hokejového výstroja True, aktuálne spolupracuje aj so švédskou technologickou spoločnosťou, ktorá vyvinula systém MIPS. Ten v prilbách znižuje riziko otrasu mozgu. Iným príkladom je aj dlhodobá spolupráca CCM s výrobcom chráničov zubov Sisu. Spolupráca môže mať formu kúpenia licencie, prípadne aj akvizície celej spoločnosti.

Aký máte časový plán pre Ameriku?

Do konca programu Mass Challenge, čo je koniec októbra, by sme chceli mať jasno v stratégii vstupu na trh. Mal by sa udiať v roku 2020, možnosťou je aj celosvetové uvedenie do predaja.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk