Na trh vstupuje nový rezidenčný projekt. V budove s dlhou históriou v absolútnom centre hlavného mesta aktuálne prebiehajú rekonštrukčné práce. Po dokončení v nej vznikne 52 apartmánov v novom rezidenčnom projekte s názvom UNO Poštová Residence.
Dom na rohu Poštovej a Obchodnej ulice bol v minulosti známy ako hotel Palace, v ktorom bola aj kinosála. Na konci 80. rokoch tu otvorili prvý bratislavský fastfood známy pod názvom Gurmán. Neskôr sa priestory budovy využívali ako kancelárie. Sídlila v nej aj sieť fitnescentier.
Teraz čaká budovu nová etapa. Z kancelárií vzniknú apartmány na bývanie. Projekt je rozdelený na niekoľko etáp. Prvá etapa zahŕňa stavebné práce, ktoré odštartovali začiatkom tohto roka. Dokončenie hrubých prác a inštalácií je naplánované na druhý kvartál budúceho roka. V treťom kvartáli 2025 sa budú zariaďovať priestory a na konci roka 2025 dôjde k odovzdávaniu apartmánov.
Investorom projektu je spoločnosť Amigal Group, ktorá pred tromi rokmi prišla s rozhodnutím vdýchnuť budove nový život v podobe mestského bývania, v spolupráci s architektonickým ateliérom HFD Architects.
Apartmány na lukratívnej adrese
V projekte vznikne celkovo 52 apartmánov, ktorých súčasťou budú aj pivničné kobky v suteréne. V ponuke sú apartmány s balkónmi s výhľadom na pešiu zónu Poštovej ulice alebo apartmány s predzáhradkami do tichého vnútrobloku. Výmery jednotiek začínajú od 28 štvorcových metrov. K dispozícií sú jednoizbové, jeden a pol, dvoj a trojizbové apartmány.
Predaj apartmánov zastrešuje realitná kancelária Herrys. Spustenie predaja odštartovali tento týždeň. Pätina apartmánov bola predaná ešte v predpredaji počas leta. Podľa Filipa Žoldáka zo spoločnosti Herrys budú najlacnejšie jednoizbové apartmány začínať na cene 176-tisíc eur. Pri dvojizbových apartmánoch bude cena začínať na 263-tisíc eur. V prípade záujmu o trojizbové apartmány si musí záujemca pripraviť minimálne 373-tisíc eur.
Na prízemí sú viaceré obchodné priestory. Jedným z nich je predajca obuvi Footshop, ktorý v budove ostane aj naďalej. Okrem neho sa v budove nachádza aj pobočka banky. „Posledný z komerčných priestorov zatiaľ nie je prenajatý, ale developer rokuje so záujemcami, pričom preferuje koncept bistra,“ tvrdí pre Forbes Žoldák.
Kontroverzná osoba v pozadí
Vlastník budovy je podľa katastra eseročka Office Center Poštová. Štatutármi v nej sú Juraj Pick a Matúš Szatmáry. Druhý menovaný je aj CEO investora projektu spoločnosti Amigal Group. Stopercentný podiel v Office Center Poštová má spoločnosť IDAN so sídlom v Prahe.
Konečným užívateľom výhod aktuálne zapísaným v Registri právnických osôb v eseročke Office Center Poštová je kontroverzný podnikateľ Radovan Vítek, ukazujú údaje z Finstatu.
Meno českého podnikateľa Radovana Vítka sa objavilo aj v jednej slovenskej kauze. Vítek podľa zverejnených informácií českého novinára Miroslava Motejlka stál za cyperskou schránkovou firmou Lemikon, ktorej exminister financií za Smer Ján Počiatek poslal milióny eur v kauze Tipos. Počiatek je v tejto kauze obvinený z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Vítek patrí k najbohatším Čechom. Podľa vlaňajšieho rebríčka Forbesu sa umiestnil na šiestej priečke s bohatstvom na úrovni 149 miliárd českých korún. Je najväčším českým realitným magnátom, ktorý vlastní nehnuteľnosti v Česku či Nemecku. Je tiež majiteľom skupiny CPI Property Group, ktorá je jedna z najväčších realitných skupín v strednej a východnej Európe.
Realitný holding sa v poslednom období snaží znížiť svoje zadlženie cez uzatváranie dohôd s investormi o vstupe do jednotlivých firiem, odpredávanie majetku či refinancovaním. V rámci rozsiahleho rozpredávania nehnuteľností sa zbavil aj luxusného lyžiarskeho strediska v Crans-Montane, kde sa pravidelne koná Svetový pohár. Cena transakcie bola 100 miliónov švajčiarskych frankov, čo je zhruba 107 miliónov eur.
Vítkova skupina tiež pristúpila k predaju svojich podielov v hoteloch. Polovicu svojho hotelového biznisu predala spoločnosti Best Hotel Properties, ktorá je napojená na skupinu J&T, informuje český portál Seznam. Obchod sa zrealizoval vytvorením spoločného podniku, do ktorého CPI vložila hotely. Hodnota transakcie s 50-percentným podielom je 173 miliónov eur.