21. novembra 2017

Michaela Slaninková z Bytče miluje dizajn, ručnú prácu, papier a písmená. Absolventka Fakulty informatiky na Masarykovej Univerzite v Brne od roku 2012 vyrába luxusné kožené zápisníky. Doteraz ich má na konte asi 700.

Predaj svojich prvých zápisníkov začínala na známom portáli Sashe.sk, ktorý dodnes pre ňu zostáva silnou platformou. Medzičasom už rozbehla aj vlastný e-shop zapisniky.sk, na jeseň sa pripojila aj k medzinárodnej predajnej komunite na Etsy a rozvíja spolupráce s kamennými predajňami, ako sú Miestni z Banskej Bystrice, ZinZin Concept Store z Bratislavy či s predajňou Čosi od nás zo Žiliny.

Matcho Suba: Slovenský módny návrhár šil šaty aj pre Nicole Kidman

Vyťažia maximum. Zázračný startup zo Slovenska vylepšuje e-shopy po celom svete

„Už od malička som zbožňovala návštevy papiernictiev a kníhkupectiev, tento tovar bol pre mňa vždy posvätný. So zatajeným dychom a vždy len s čisto umytými rukami som otvárala každú novú knižku či zápisník,“ hovorí Michaela Slaninková.

Zápisníky Michely Slaninkovej sú ručne vyrobené, od opracovania kože až po sádzanie listov.

Takéto zápisníky sú dielom informatičky. Foto: Archív Michaela Slaninková

Začiatky tvorby jej zápisníkov boli postupné. „S výrobou som začínala na univerzite, a vtedy som zápisníky považovala len za záľubu, o nejakom podnikaní som vtedy ani len neuvažovala.“

Vyrábať zápisníky ju však bavilo až do takej miery, že predaj každého jedného kusu pre ňu v tom čase predstavoval vidinu financií, ktorú chcela použiť na nákup násobného množstva materiálu pre realizáciu ďalších a ďalších zápisníkov. „Bolo to vtedy pre mňa doslova čarovné obdobie, vždy keď som nejaké zápisníky vyrobila, do určitej doby sa mi ich podarilo aj vypredať, a ja som si tak mohla dovoliť investovať čoraz viac financií do zas väčšieho množstva materiálu alebo rovnaké financie do kvalitnejšieho materiálu na výrobu nových zápisníkov.“

Ako dodáva, takýmto spôsobom funguje dodnes. Svoje podnikanie financuje z vlastnej práce bez akýchkoľvek iných peňažných injekcií. Akurát dnes už vďaka podnikaniu zvláda platiť aj vlastné živobytie.

Turecká inšpirácia

Počas štúdia na univerzite, keď sa pripravovala na bakalárske záverečné skúšky, v rámci prestávky náhodou natrafila na web s tureckými koženými zápisníkmi, ktorý jej absolútne učaroval. „A vtedy som si pre motiváciu povedala, že ak zvládnem toto skúškové obdobie, za odmenu si doma spravím kreatívne leto, vyrobím si podobný zápisník aj ja. A tak sa stalo. Od leta 2012 vyrábam zápisníky,“ hovorí Michaela Slaninková.

Michaela Slaninková vyštudovala odbor Aplikovaná informatika so špecializáciou na grafický dizajn. Foto: Archív Michaela Slaninková

Ako dodáva, keďže bola samouk, jej začiatky boli pomalé, postupne však pri výrobe získala mnoho skúseností. A zistila, že jej zápisníky sa páčia aj okoliu. „Tak som si ich už nenechávala len pre seba, ale začala som ich ponúkať online na predaj.“

V piatom ročníku na univerzite sa rozhodla, že vypracuje diplomovú prácu na tému dizajnu diárov a od tohto okamihu sa prirodzene dostali do môjho portfólia produktov aj diáre. Okrem toho vyrába aj takzvané „linajkovníky“ (zápisníky s linajkami), „notovníky“ (zápisníky s notovou osnovou) a „akvarelovníky“ (zápisníky s akvarelovým papierom), ktoré, ako hovorí, boli výsledkom dopytu od jej zákazníkov.

One-woman show

Všetky zápisníky vyrába sama v útulnej dielni doma v Bytči. Sama si tiež zabezpečuje celý chod svojho biznisu od výberu a nákupu materiálu, cez návrhy nových produktov, fotenie, správy e-shopu, sociálnych sietí, komunikácie so zákazníkmi, odosielania objednávok. Tiež ju uvidíte vo vlastnom stánku na rôznych dizajnmarketoch. Aktuálne tiež pracuje na novom webdizajne pre svoj e-shop.

Nie je tej práce na jedného človeka priveľa? „Čím ďalej, tým viac pociťujem nutnosť prizvať do môjho pracovného tímu nejakú ďalšiu silu, ale aj napriek tomu to momentálne s veľkou pomocou mojej sestry a partnera zvládam aj sama,“ hovorí Slaninková.

O žiadnom veľkom výrobnom tíme neuvažuje. Chce totiž svoju výrobu ručne viazaných zápisníkov udržiavať v malom a “produkovať malé, zato precízne spracované náklady s ohľadom na maximálnu kvalitu, na životné prostredie a v rodinnej atmosfére s osobným prístupom k zákazníkovi.“

Foto: Archív Michaela Slaninková

Čím sú jej kožené zápisníky unikátne? „Ručne viazané kožené zápisníky sú môj základný produkt, sama som zástancom jednoduchosti a zároveň funkčnosti. K tomu, ako bude zápisník vyzerať, ma zvyčajne inšpiruje materiál, koža či papier. Obaly na mojich zápisníkoch nebývajú vždy rovnaké, nie sú vždy zrezané jednotne akoby podľa jedinej šablóny. Často na nich nechávam vyznievať pre niekoho možno nedokonalosti kože – jazvičku, prírodné vrásnenie alebo nejednotný farebný odtieň – s týmito prvkami pravej kože však veľmi rada pracujem, dodávajú zápisníku akúsi pečať jedinečnosti.“

Dedko Slaninka

Okrem zápisníkov vyrába na zimu vždy aj limitovanú kolekciu diárov na nasledujúci rok. Kým jej bežná výroba spočíva zvyčajne len v grafickom návrhu a v sadzbe a svoje kožené zápisníky vyrába v jednoduchom štýle a obálky nezdobí, pri diároch sa necháva uniesť a realizuje grafiku na obálkach.

„Tento rok som sa napríklad nechala inšpirovať ručnou prácou môjho dedka Slaninku, ktorý sa venoval drevorezbe a jeho obrazy visia v každej Slaninkovskej obývačke. A tak som zdigitalizovala niektoré jeho práce a preniesla ich na papier obálky. Diáre na rok 2018 poctím aj ručnou väzbou,“ hovorí Michaela Slaninková.

Ako dodáva, plánov do budúcnosti má veľa. Žiadny z nich ale neprezradí, kým si nebude istá, že sa na sto percent uskutočnia.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?