16. januára 2021

Budem žiť zodpovednejšie a udržateľnejšie. Aj takto možno znelo vaše novoročné predsavzatie. Ak ste sa rozhodli začať šatníkom, aj tu platí pravidlo „menej je viac“. Budovanie udržateľného alebo dokonca kapsulového šatníka však prináša radosť nielen planéte, ale aj našej peňaženke. A navyše – pred otvorenou skriňou strávime menej času. 

„Nemám čo na seba,“ povedala si stojac pred preplnenou skriňou. Toto zažil takmer každý z nás. Ženy, ale aj muži bez výnimky. A ruku na srdce, koľko z vašich kúskov oblečenia ste na sebe nemali nikdy alebo len raz. Trendové a sezóne podliehajúce lacné produkty sa rýchlo obnosia a ich osud končí na skládke.

Štatistiky hovoria, že sa každú sekundu spáli alebo uloží na skládku objem oblečenia, ktorý by zaplnil celé nákladné auto. Nový život dostane iba jedno percento z vyhodených kúskov. K riešeniu tohto problému však môže dopomôcť každý z nás, a to budovaním udržateľného či kapsulového šatníka. Kde však začať? 

Urobte si poriadok

Najskôr je vítané si v šatníku spraviť poriadok. A postupne sa učiť zbavovať sa vecí. Tu veľmi pomáha uvedomiť si, čo nám poriadok v šatníku prinesie do života a aká je naša motivácia,“ vysvetľuje pre Forbes Zuzana Dutková, ktorá rozbehla v Bratislave populárne „swapy“ (výmeny) oblečenia a taktiež založila Platformu udržateľnosti. 

Tvrdí, že by sme sa nemali cítiť previnilo, ak to nevyjde na prvýkrát. A ako má vyzerať udržateľný šatník? Každý inak: „Sú v ňom kúsky, ktoré sme si už kúpili a s láskou a hrdosťou ich nosíme roky. Môžeme v ňom mať veci po našich mamách a starých mamách, ktoré kolujú v našich rodinách generácie. Možno v ňom nájdeme aj pár sekáčových úlovkov. A časť nášho vysnívaného šatníka môžu tvoriť aj starostlivo vybrané kúsky od slovenských dizajnérov, do ktorých sme investovali,“ vysvetľuje ďalej Zuzana.

Reklama

Všetko, čo nosíme dookola, je udržateľné. „A teda aby to bolo napísané čierne na bielom, aj koženková bunda zo Zary, ak ju nosíš 4 roky a stále ju miluješ, môže spolu s ďalšími milovanými kúskami tvoriť tvoj jedinečný udržateľný šatník.“

Nech zostane len to, čo nosíte

Na začiatku je potrebné vyhádzať všetko oblečenie zo skrine, vrátane topánok a každý jeden kúsok si prezrieť. 

Pred samotným triedením by sme si mali zodpovedať otázky: Čo najčastejšie nosíme? Ktoré kúsky nás bavia? V ktorých vyzeráme super, ktoré lahodia našej postave? 

„Po tomto triedení by sme sa mali postupne blížiť k tomu aby sme v skrini mali len veci, ktoré naozaj nosíme.“

Vďaka tomuto postupu získame prehľad o tom, čo máme v skrini a naučíme sa viacerým hodnotám: Aký je náš štýl, čo chceme nosiť a čo kombinovať – tým pádom ušetríme čas a peniaze.

Keď sa bavíme o peniazoch, pomôže nám aj výpočet indexu cost per wear“, teda ceny za jedno oblečenie daného odevu. Ak si totiž kúpime nohavice za 20 eur, ale oblečieme si ich len dvakrát, ich reálna hodnota bude 10 eur. Ak si kúpime kvalitnejšie nohavice za 100 eur a oblečieme si ich 100-krát, ich cena bude 1 euro. Pred každým nákupom by sme sa preto mali zamyslieť, ako dlho nám daná vec vydrží a koľko ju budeme nosiť.

V neposlednom rade netreba zabúdať, že budovanie šatníka je proces, ktorý sa vyvíja. Pri každom nákupe by sme však mali byť vedomejší a kontrolovať, čo do našich skríň vstupuje. 

Ako postupovať pri budovaní udržateľného šatníka podľa Zuzany Dutkovej 

  1. Preskúmajte čo radi nosíte. V čom sa cítite dobre, bez čoho neviete byť?
  2. Spravte si nástenku. Ako by vyzeral váš vysnívaný šatník?
  3. Spravte si plán upratovania, všetko pekne postupne spíšte. Ako budete postupovať?
  4. Pomenujte vašu motiváciu: Prečo to robíte? A čo tým dosiahnete?
  5. Stanovte si odmenu za splnenie plánu.
  6. Trénujte „vzdávanie sa vecí“. Čím dlhšie niečo robíme, tým lepšie nám to ide.
  7. Snažte sa kupovať len tie kúsky, ktorými ste si stopercentne istý.
  8. Doprajte si čas. Je to proces, ktorý môže trvať aj roky.
  9. Inšpirujte sa ženami, ktoré majú šatník, o akom snívate. Kto sú? Ako žijú? Skúmajte, ako to robia.
  10. Ak neviete, ako začať, požiadajte o pomoc.

A hlavne sa pri tom zabávajte.

Článok je súčasťou januárového seriálu Ako byť lepší v roku 2021. Každý deň v ňom prinesieme jednu jednoduchú radu, ktorá vám pomôže splniť niektoré z vašich novoročných predsavzatí.

Doteraz sme priniesli napríklad tieto rady: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?