25. marca 2020

Pravidlá, ako šetriť, sú platné stále. No teraz z nich súčasná situácia spôsobená koronavírusom pre mnohých Slovákov urobí nevyhnutnosť. Pozrite si, čo sa dá urobiť, keď ste buď prišli o prácu, alebo ste doma so zníženým príjmom, a vaša finančná rezerva nestačí na pravidelné potrebné výdavky.

1. Urobte si dôkladný prehľad vašich mesačných výdavkov.

Zistite, koľko míňate na energie, telefón, internet, splátky úverov, potraviny, posilňovňu, oblečenie, záľuby. Ak vám nestačia papier, pero a kalkulačka, môžete buď využiť možnosti v internet bankingu, alebo špecializované aplikácie ako sú Spending Tracker, Spendee alebo Toshl. Je ich mnoho a vedia byť užitočné.

2. Urobte si inventúru v účtoch, v zmluvách o poistkách.

Zistite, koľko platíte za bežný účet, či ich nemáte založených viac, hoci ich možno nepoužívate. Ak máte stavebné sporenie, zistite, koľko na ňom máte našetrené. Prejdite si, aké sú podmienky vašich poistných zmlúv, či vám nepomôžu napríklad v období, keď stratíte prácu so splácaním úveru.

Investovanie v čase krízy: jednorazovo či pravidelne?
Odkaz investorom: Nerobte nič. Alebo prikupujte

3. Selektujte, hľadajte lacnejšie alternatívy.

Pozrite sa na jednotlivé položky mesačných výdavkov. Naozaj pozeráte toľko programov, nestačil by vám lacnejší balíček? Viete si vystačiť s nižším telefónnym paušálom? Platíte na bežnom účte v banke príliš veľa za jeho vedenie?  Skúste buď zmeniť spotrebiteľské správanie (napríklad splniť podmienky, vďaka ktorým budete mať účet v banke so zľavou či zadarmo) alebo osloviť aj lacnejšiu konkurenciu.

Reklama

4. Čo s hypotékou? Hlavne komunikujte.

Rozhodne nezostaňte nečinní, ak máte obavy zo splácania. Komunikujte s bankou. „Požiadajte o zníženie úroku na svojej hypotéke. A to najmä vtedy, ak vaša úroková sadzba nebola prehodnocovaná za posledný rok alebo dlhšie. Na úrokoch tak ušetríte desiatky eur mesačne a nižšia splátka bude pre váš rozpočet menšou záťažou. Ak však splácať už nezvládate, požiadajte svoju banku o odklad splátok čím skôr,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

5. Požiadajte o dlhšiu splatnosť hypoúveru.

„Okrem odkladu splátok máte aj iné možnosti,“ pripomína Zuzana Šimonová, úverová analytička Fincentra. Okrem odkladu splátok, ktorý má za následok zápis v úverovom registri, môžete využiť aj zníženie splátok. Banky vám umožňujú požiadať o predĺženie lehoty splatnosti do maximálnej doby splatnosti úveru s prihliadnutím na vek klienta. „Pokiaľ boli vaše príjmy v čase podania žiadosti o úver postačujúce a vy ste využili kratšiu dobu splatnosti úveru môžete teraz, keď sa váš príjem znížil z dôvodu OČR, PN, prípadne straty zamestnania, požiadať o predĺženie splatnosti úveru a tak znížiť svoju splátku,“ vysvetľuje úverová analytička.

Štyri finančné predsavzatia, na ktorých záleží

6. Čo so spotrebnými úvermi.

Skúste si viaceré úvery, ak ich musíte splácať, skonsolidovať do jedného, lacnejšieho, odporúča Búlik, ktorého splatnosť bude čo najdlhšia, aby ste znížili mesačnú splátku.

Takúto možnosť odkladu splátok v prípade hypoték aj spotrebných úverov už viaceré banky ponúkajú. Prišla s nim ako prvá VÚB. Aj tá však upozorňuje, aby si klienti takúto zmenu premysleli a urobili ju len v nevyhnutnom prípade, ak napríklad nemajú finančnú rezervu.”Ak požiadate o odklad celej splátky hypotekárneho úveru, tak úver sa bude aj naďalej úročiť, pričom nezaplatené úroky za obdobie povoleného odkladu, budú zahrnuté do splátok, ktoré budete splácať po uplynutí odkladu.

7. Ako sa vyhnúť zápisu v úverovom registri.

„Čierny bod“ v podobe zápisu v registri dlžníkov, ktorý by vám mohol sťažiť úverovanie v budúcnosti, zatiaľ hrozí pri odklade splátok aj v tejto mimoriadnej a celú spoložnosť zasahujúcej situácii. Bývalá vláda vo svojich chystaných opatreniach avizovala, že bude rokovať s bankami o možnosti odkladu splátok úverov a hypoték bez toho, aby mal dlžník takýto negatívny záznam. Pre banky by v rámci kompenzácie mohol štát odpustiť bankový odvod. Dohoda je teraz už na novej vláde.

8. Obmedzte nie nevyhnutné výdavky.

Oblečenie teraz zrejme nakupujete menej, obchody sú zatvorené. Ak vás však lákajú online ponuky, odhláste sa z newsletterov. Zvážte tiež použitie mentálnych pomôcok ako napríklad „pravidla jedného dňa“ či „prechodu cez celé mesto“. Počkajte s rozhodnutím o nákupe do druhého dňa alebo sa zamyslite, či by ste si danú vec kúpili, aj keby ste kvôli nej mali prejsť krížom cez mesto. Obmedzíte tak impulzívne nákupy.

9. Kupujte s mierou.

Mať v súčasnosti niekoľkotýždňovú zásobu základných potravín je dobré pre pocit istoty. Potraviny, ktoré nakupujete priebežne, však vyberajte s mierou a tak, aby ste ich nemuseli nespotrebované vyhadzovať.

10. Tvorte železnú rezervu.

Ak ste tak doteraz nerobili a súčasný príjem vám to umožňuje, po obmedzení nepotrebných výdavkov sa snažte odkladať si „bokom“ čo najväčšiu sumu. Pomôže vám to prekonať horšie časy či nečakané väčšie výdavky bez toho, aby ste sa museli narýchlo zadlžiť.

11. Čo s investíciami.

Ak patríte medzi tých, ktorí zainvestovali do podielových fondov či iných cenných papierov cez obchodníkov s nimi, zrejme registrujete, že finančné trhy na celom svete majú za sebou prudké pády. Je tak možné, že utrpela aj hodnota vašich investícií. Ak to nie je nevyhnutné, nepredávajte ich teraz, pretože straty, dovtedy len „papierové”, sa stanú reálnymi. Experti odporúčajú v časoch poklesov skôr dokupovať, keďže cenné papiere sú lacnejšie. Ak na to však nemáte (nervy a prostriedky), radšej nerobte nič.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?